Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej rekrutacji i praktyk. Zapowiada się ciężki rok dla studentów na rynku pracy

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak wynika z badania, studenci i absolwenci nie skupiają się przy poszukiwaniu pracy wyłącznie na kwestiach finansowych.
Jak wynika z badania, studenci i absolwenci nie skupiają się przy poszukiwaniu pracy wyłącznie na kwestiach finansowych. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
1 października ruszył nowy rok akademicki. Okoliczność pandemii oznacza dla szkół wyższych hybrydowy model nauczania. - Studenci i absolwenci u progu roku akademickiego mogą mieć problemy z płynnym wejściem na rynek pracy- ostrzega ekspert.

Wyraźne spowolnienie rekrutacji przez firmy po wybuchu pandemii dotyczy całego rynku pracy, ale w szczególności odbiło się na stażach i praktykach. - Analizy ekspertów Festiwalu Pracy JOBICON pokazują, że studenci i absolwenci u progu roku akademickiego mogą mieć problemy z płynnym wejściem na rynek pracy- tłumaczy w rozmowie z AIP Aleksandra Skwarska, ekspertka Pracuj.pl. - Między styczniem i sierpniem 2020 liczba ofert staży i praktyk na Pracuj.pl spadła rok do roku o 37 proc. To znacznie większy spadek, niż w przypadku wszystkich ogłoszeń - dodaje.

Jednak jak zauważa Skwarska, trend ten jest obserwowany na całym rynku w Polsce. - Widzimy, że część pracodawców w obliczu pandemii skupiła się na zarządzaniu bardziej doświadczoną kadrą, przekładając programy praktyk i staży lub nawet z nich rezygnując. W maju, czerwcu i lipcu tego typu ogłoszeń było już więcej, niż w trakcie tzw. lockdownu, ale wciąż liczba ofert była niższa, niż przed rokiem- mówi.

Jak wynika z badania Festiwalu Pracy JOBICON online, studenci i absolwenci nie skupiają się przy poszukiwaniu pracy wyłącznie na kwestiach finansowych. O ile potencjalne zarobki pozostają dla nich najważniejszym czynnikiem wyboru pracodawcy (61 proc.), o tyle dla ponad połowy respondentów ważne są także oferowane przez firmę możliwości rozwoju i benefity. Te dwa czynniki pokazują dwie kluczowe motywacje młodych talentów – chęć niezależności finansowej, ale jednocześnie dużą świadomość roli pierwszych doświadczeń dla dalszego przebiegu kariery.

- W obliczu koronawirusa widzimy, że ogół pracowników w Polsce niemal równie mocno, co na pensję, zwraca uwagę na bezpieczeństwo zatrudnienia. Studenci i absolwenci wyróżniają się na tym tle, bo oprócz zarobków bardzo ważne są dla nich możliwości rozwoju. Szansę zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych gwarantują zarówno duzi, rozpoznawalni pracodawcy, jak i młode rozwijające się firmy. Wiele z nich rozumie, że problemy z praktykami i stażami są przejściowe, bo dopływ nowych utalentowanych kadr jest bardzo istotny dla budowy przewagi konkurencyjnej- mówi ekspertka.

Jednocześnie Skwarska zwraca uwagę, że pewnym wyzwaniem dla firm i kandydatów może być także niepewna sytuacja studentów związana z grafikiem zajęć – co może wpływać na ich dyspozycyjność dla pracodawców. Przypomnijmy, że wiele uczelni planuje działać w modelu hybrydowym, z przeważającym udziałem zajęć odbywających się wirtualnie.

- Zmiany w harmonogramie mogą być powodowane także nowymi decyzjami o restrykcjach związanych z pandemią. Trudno obecnie przewidywać, czy sytuacja ta będzie zmniejszać aktywność zawodową studentów. Można zakładać, że wciąż wielu z nich będzie szukać szansy na zdobycie praktycznych doświadczeń. Według naszych ubiegłorocznych badań tylko 32 proc. studentów i absolwentów uważa, że same studia stanowią wystarczające przygotowanie do życia zawodowego- podsumowuje.

Ponadto jak wynika z badania, najczęstszymi problemami przy wyborze zawodu dla studentów i absolwentów są m.in. obawy o szanse na sukces, konieczność wyboru jednej określonej ścieżki, niewiedza o tym, jak wejść do wybranej branży, a także natłok sprzecznych informacji dostępnych na rynku. Dodatkowo zwracają uwagę, że na co dzień brakuje im m.in. rzetelnych testów predyspozycji, specjalistycznej wiedzy o pracy w danych branżach, wiedzy nt. praw pracowniczych i zasad zatrudnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mniej rekrutacji i praktyk. Zapowiada się ciężki rok dla studentów na rynku pracy - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki