Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mniej pieniędzy na schetynówki w powiecie malborskim. Kto na tym zyska?

Jacek Skrobisz
Jacek Skrobisz
O 1,5 mln złotych mniej niż zakładano może otrzymać powiat malborski w ramach tzw. schetynówek. Te pieniądze trafią do powiatu tczewskiego.

Skomplikowała się sprawa dotacji dla Starostwa Powiatowego i trzech gmin z powiatu malborskiego na remont ok. 11 km dróg na terenie gminy wiejskiej Malbork, Lichnów i Starego Pola. Samorząd powiatowy ubiega się o dotację z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019, czyli tzw. schetynówki. Pierwotnie spodziewał się pomocy rządowej w wysokości niecałych 2,7 mln zł, ale ostatecznie jest to tylko niecałe 1,2 mln zł.

Do naboru wniosków inwestycyjnych przeprowadzonego przez Urząd Wojewódzki w Gdańsku wpłynęło dziewiętnaście projektów przewidujących remont dróg powiatowych. Do rozdysponowania było 21,8 mln zł (tyle samo na drogi gminne). Powiat malborski chciał pozyskać 3 mln zł. Pierwsza informacja z Urzędu Wojewódzkiego była optymistyczna, bo na wstępnej liście rankingowej projekt powiatu znajdował się na 8 miejscu i mógł liczyć na dofinansowanie blisko 2,7 mln zł. Biorąc pod uwagę ewentualne oszczędności po realizacji siedmiu wcześniejszych projektów, powiat mógł liczyć na pełne dofinansowanie.

Niestety, po opublikowaniu ostatecznej listy rankingowej okazało się, że wniosek powiatu malborskiego spadł na 9 miejsce i został wyprzedzony przez projekt powiatu tczewskiego, który ubiega się o 1,5 mln zł dotacji.

Starostwo Powiatowe w Malborku nie może już się odwołać od tej decyzji. Teraz listę rankingową ma zatwierdzić minister infrastruktury i budownictwa. Urząd Wojewódzki przypomina jednak, że do powiatu malborskiego ostatecznie może trafić więcej środków. Jest to jednak uzależnione od przetargów i wartości inwestycji ośmiu innych samorządów.

- Powiat malborki otrzyma dofinansowanie jednakże w niepełnej kwocie. Kwota dofinansowania to 1 173 203,00 zł. Tożsama sytuacja miała miejsce w przypadku pozycji na wstępnej liście rankingowej, dofinansowanie również było niepełne, jednakże kwota była wyższa o 1 500 000 zł – informuje Roman Nowak. - Dofinansowanie dla powiatu malborskiego zostanie zwiększone do wnioskowanego poziomu po uzyskaniu oszczędności poprzetargowych z pozostałych inwestycji. Podczas realizacji każdej edycji programu oszczędności te wahają się w granicach 20 procent, co stwarza szansę na objęcie projektu powiatu malborskiego pełnym dofinansowaniem.

W tym roku powiat i gminy chcą w Lichnowach wykonać remont odcinków między Szymankowem i Lichnówkami oraz Lichnowami i Parszewem. Przebudowany ma być też mostek w Lichnówkach. W Starym Polu może poprawić się komfort jazdy między Królewem i Janówką, Kraszewem i Parwarkiem oraz między Parwarkiem i Krzyżanowem. W gminie Malbork planowany jest remont dróg między Lasowicami - Wielkimi i Małymi, między drogą krajową a Cisami, a także odnowa nawierzchni w Szawałdzie.

Oprócz dotacji ze schetynówki inwestycja ma być realizowana z budżetu gmin. Łącznie Malbork, Lichnowy i Stare Pole mają przekazać na to zadanie 1,5 mln zł. Resztę środków przekaże starostwo.

[email protected]

Czytaj więcej o regionie malbork.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki