Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież kaszubska szuka dla siebie pola do działania

j. Stefanowska
Z Robertem Grothem z Miszewa, prezesem Klub Młodych Kaszubów Cassubia, rozmawia J. Stefanowska

Jutro w Kartuzach zaczyna się I Kongres Młodych Kaszubów. Do kogo jest adresowany?

I Kongres Młodych Kaszubów skierowany jest do młodych ludzi, którzy interesują się swoim otoczeniem, są lub chcą być aktywni i nie jest im obojętne, co się dzieje w ich regionie. To nie jest kongres stricte tylko dla Kaszubów, ale dla każdego, kto ma pomysł na Kaszuby w przy-szłości. Ze względów organizacyjnych musieliśmy wprowadzić zapisy oraz ograniczenie wiekowe - do 30 lat. Oczywiście, nikt nie będzie nikomu patrzył w dowód osobisty. Będzie nam miło, jeśli przyjdą wolni słuchacze, zapraszamy ich na pierwszą część spotkania. Warsztaty odbędą się w zamkniętych grupach roboczych.

Kim są członkowie Klubu Młodych Kaszubów Cassubia?
Pierwszy start Cassubii był w czasach, kiedy język kaszubski wchodził do szkół. Był to dobry zamysł na tamten czas, bo się myślało perspektywicznie, wychodząc naprzeciw pewnym wydarzeniom. Możliwe, że wtedy było na to za wcześnie. Teraz dojrzeliśmy do takich decyzji. Widzimy też potrzebę, która według nas z roku na rok jest bardziej paląca. Można powiedzieć, że jest to wypełnienie luki. Nie wszyscy młodzi studiują albo już skończyli studia i dlatego nie należą do Pomoranii. Dlatego reaktywowaliśmy Cassubię, bo czuliśmy, że czegoś nam brakuje. Jest taki czas, kiedy rozchodzimy się w różnych kierunkach i nasza energia gdzieś ulatuje. My nie chcieliśmy do tego dopuścić, ponieważ wychowaliśmy się na wartościach kaszubskich i języku. Widzimy również, że wiele partów ZKP ma problem z przyciągnięciem młodych ludzi. Średnia wieku zrzeszeńców cały czas się podnosi. Dlatego naszym zdaniem dobrze by było, aby młodzi wypowiedzieli się na temat tego, jak widzą swoją działalność dla kaszubszczyzny, co ich przyciągnie i co by zmienili. Możliwe, że takie zaplecze jak Cassubia, przyda się w każdym parcie. Zastanowimy się nad tym na kongresie.

Bywa tak, że „młodzi” odwracają się od świata „starych”. Czy tak jest w tym przypadku?

Nie jest tak, że my młodzi będziemy odwracać się od świata, który jest pięknie zbudowany na trwałych wartościach i trudzie wielu działaczy kaszubskich. My się od niczego nie odwracamy, tylko wspólnie chcemy zastanowić się, co możemy od siebie dać, aby zrodził się powiew świeżości, w której, my młodzi będziemy mogli się realizować się i tworzyć. Potrzeba nam celów, aby dołożyć cegiełkę do budowania Kaszub, wprowadzania tego wszystkiego w nowoczesność. Jest to zarazem naturalne, że w przyszłości teraz młodzi ludzie będą przejmować przysłowiową pałeczkę od starszych. My chcemy do tego wszystkiego być dobrze przygotowani, aby nie zawieść tych, co pokładają w nas nadzieje. Musimy zacząć o tym wszystkim myśleć, ponieważ wielkie rzeczy dzieją się na Pomorzu. Z danych podawanych przez ZKP wynika, że w szkołach języka kaszubskiego uczy się prawie 20 tysięcy młodych ludzi. Jest to ogromny potencjał, który będzie szukał miejsca dla realizacji swoich pomysłów czy marzeń. To jest pytanie - czy z tego wszystkiego skorzystamy i damy sobie razem szansę na rozwój.

Czego spodziewa się pan po kongresie?
Wypracujemy postulaty, dzięki którym powstanie kręgosłup działania. Chcemy mieć jasną drogę, która pozwoli wykorzystać nasz potencjał do wspierania i rozwijania wielu inicjatyw. Wiele osób zgłaszało, że nie mamy czegoś, co by popchnęło nas, młodych do działania. Mam nadzieję, że to odnajdziemy.

godz. 11 - otwarcie Kongresu w Kartuzach, występ artystyczny, referaty główne

- Rys historyczny młodzieżowego ruchu kaszubskiego - dr Eugeniusz Pryczkowski

- Aktualny młodzieżowy ruch kaszubski: „Pomorania”, „Cassubia”, „Tatczëzna”, Zemia rodnô” i inne.

- Główne kierunki rozwoju młodzieżowego ruchu kaszubskiego - Tatiana Slowi, Adam Hebel.

godz. 13 - przerwa obiadowa

godz. 14 - prace w sekcjach

1. Medialna: moderatorzy Robert Groth, red. Mariusz Szmidka

2. Edukacyjna: moderatorzy Magdalena Kamińska, Iwona Makurat

3. Kościelna: moderatorzy kleryk Sławomir Serkowski, ks. dr Leszek Jażdżewski

4. Literacka: moderatorzy:Karolina Serkowska, Dariusz Majkowski

5. Muzyczna: moderatorzy Paweł Ruszkowski, Rafał Rompca

6. Gospodarczo-samorządowa:

moderatorzy Andrzej Busler, Anna Cupa

7. Turystyczna: moderatorzy Piotr Kowalewski, Edyta Klasa,

8. Filmowo-teatralna: moderatorzy Weronika Pryczkowska, Adam Hebel
ok. godz. 16 - podsumowanie kongresu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki