Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi Europejczycy bez pracy - jak temu zaradzić? Konferencja w Gdańsku

Kazimierz Netka
Podniesienie poziomu zatrudnienia, zwłaszcza wśród młodzieży, zniesienie barier pomiędzy edukacją a zatrudnieniem, promocja przedsiębiorczości- to kwestie kluczowe dziś dla rozwoju Polski i Europy. Oto kilka liczb: 4 miliony miejsc pracy do obsadzenia, bezrobocie ponad 20 procent - taki jest obraz rynku zatrudnienia w Unii Europejskiej. Pracy potrzebuje około 45 milionów Europejczyków. Najgorzej mają ludzie młodzi, do 25. roku życia. Jak temu zaradzić - zastanawiano się w Gdańsku, podczas międzynarodowej konferencji pt. "Moja praca - sięgając po możliwości zatrudnienia", zorganizowanej przez polskiego europarlamentarzystę z Pomorza, Jana Kozłowskiego, a współfinansowanej z zasobów Europejskiego Funduszu Społecznego.

W Pomorskiem mamy wolnych około 1000 stanowisk dla bezrobotnych, bez pracy jest ponad 100 tysięcy ludzi, i młodzi też mają nielekko - wynika z informacji, które przekazał nam Tadeusz Adamejtis, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pacy w Gdańsku. Za główną przyczynę tej niekorzystnej sytuacji uznawane jest niedopasowanie szkolnictwa średniego i wyższego do potrzeb przedsiębiorstw. To jednak ma się zmienić i w Unii Europejskiej, i w Polsce - zapewniali m.in. Aurelio Cecilio, reprezentujący Dyrekcję Generalną ds. Zatrudnienia i Spraw Społecznych Komisji Europejskiej, Paweł Orłowski - wiceminister rozwoju regionalnego oraz Jacek Męcina - wiceminister pracy i polityki społecznej. Znajdą się środki na wspieranie zatrudnienia, staże, na pomoc w zakładaniu firm.

- Młodzi są ostatni do zatrudnienia - mówił Aurelio Cecilio. - Nie mają staży, brakuje im doświadczenia. Są pierwszymi do zwolnienia, bo najtaniej ich się pozbyć.

Z troską o młodych ludzi przybywających na opłacane przez urzędy pracy staże, różnie bywa w przedsiębiorstwach - zwróciła uwagę jedna z młodych pań, przysłuchujących się wystąpieniom urzędników i biznesmenów. - Zostawiani są samymi sobie, nie mają opiekunów. Czy temu uda się zaradzić? - pytała.

Panowie wiceministrowie polskiego rządu uspokajali: na pewno się to zmieni. Nie ma takich problemów w Gdańskim parku Naukowo-Technologicznym (GPNT), gdzie odbywała się ta międzynarodowa narada.

Park ułatwia kontakty nauki z biznesem - mówiła Teresa Kamińska, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zarządzającej GPNT. - Mamy tu około setki inwestorów. Muszą oni przestrzegać kodeks dobrych praktyk, także w odniesieniu do stażystów.

Są też inne dowody torowania drogi kończącym szkoły i uczelnie do stałego zatrudnienia. Przykładem może być konkurs "Praktyczna Edukacja Ekologiczna Absolwentów", realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców - dowiedzieliśmy się od Danuty Grodzickiej-Kozak, przes zarządu WFOŚiGW w Gdańsku

Wystąpienia reprezentantów Komisji Europejskiej, europarlamentarzystów oraz wiceministrów polskiego rządu, podsumował Piotr Sarnecki, dyrektor brukselskiego Biura PKPP "Lewiatan" stały przedstawiciele przy "Businesseurope". - Kolejne raporty do kolejnych strategii nie stworzą miejsc pracy. Za pomocą deklaracji też nie damy młodym ludziom, zajęcia. Miejsca pracy tworzy biznes - powiedział.

- Uczyć musimy się przez cale życie, niemal od kołyski do grobu - mówił Christina Lettmayr, dyrektor Europejskiego Centrum Kształcenia Rozwoju Zawodowego.

Niestety, nie ma w nas, w Polakach w tym mieszkańcach województwa pomorskiego, zapału do kształcenia ustawicznego. - zwracała uwagę Renata Gut, trener, wykładowca reprezentantka Instytutu Talentów "Flashpoint". - Zaczynamy się dokształcać wtedy, gdy już zagrożenie utraty pracy jest duże.

Wśród zaproszonych mówców byli także przedstawiciele Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, eksperci w dziedzinie polityki zatrudnienia przedstawiciele rządu, sektora nauki i biznesu, uczelni wyższych w Pomorskiem, powiatowych urzędów pracy, instytucji szkoleniowych, przedsiębiorstw, związków zawodowych, mediów jak również przedstawiciele organizacji młodzieżowych oraz studenci uczelni wyższych.

Na uczestników konferencji czekały 4 płatne staże w pomorskich firmach: Energa, Trefl, LOTOS i IP oraz 1 płatney staż w biurze poselskim Jana Kozłowskiego w Brukseli.

Warto wiedzieć, że trudności młodych Europejczyków na rynku pracy narastają od Od 2008 roku. W styczniu 2012 r. średni poziom bezrobocia wśród osób młodych w Unii Europejskiej osiągnął 22,4%, a w Polsce wskaźnik ten jest jeszcze nieco wyższy.

Ten bardzo niepokojący trend stał się motorem wielu nowych inicjatyw na poziomie europejskim i krajowym, takich jak Pakiet Zatrudnieniowy, Inicjatywa Szanse dla Młodzieży czy Ramy Jakości dla Praktyk Zawodowych. Trwają również prace nad projektem Rekomendacji na temat Gwarancji dla Młodzieży, a także dyskusje nad lepszym dostosowaniem istniejących instrumentów, zwłaszcza Europejskiego Funduszu Społecznego w nowym okresie 20013 - 2020, do szczególnych wyzwań stojących przed młodymi ludźmi wkraczającymi na rynek pracy.

Sytuacja może się poprawić około 2016 roku.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co z ofertami pracy sezonowej? Jakie stawki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki