Ministerstwo Edukacji Narodowej reaguje na koronawirusa. Powstały rekomendacje dla szkół. Jakie działania podejmują pomorskie szkoły?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Przemysław Świderski
Rozmowa o podstawowych zasadach higieny, informowanie o zagrożeniu epidemiologicznym i procedurach czy brak organizacji wycieczek do krajów objętych epidemią - to tylko część rekomendacji, jakie kieruje MEN do dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych.

- Przypominamy, że są w szkołach schematy postępowania w sytuacjach ewentualnie niebezpiecznych dla dzieci, czy całego środowiska szkolnego. Dyrektorzy szkół w przypadku realnego zagrożenia powinni kontaktować się z powiatową czy wojewódzką stacją sanitarno - epidemiologiczną - powiedział Dariusz Piontkowski Minister Edukacji Narodowej.

Poniżej treść rekomendacji:
Dyrektorze,

  • porozmawiaj z uczniami na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania;
  • wywieś w widocznym miejscu w szkole instrukcję dotyczącą mycia rąk oraz inne zasady dotyczące higieny osobistej;
  • zaapeluj do rodziców, by nie posyłali przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły;
  • zwróć uwagę, aby do szkoły lub przedszkola nie przychodzili chorzy nauczyciele i inni pracownicy;
  • poinformuj ucznia i rodzica, że jeśli nie miał kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;
  • nie organizuj wycieczek do krajów, w których wykryto ogniska koronawirusa;
  • poinformuj rodzica, którego dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, aby bezzwłocznie powiadomił najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosił się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego;
  • powiadom rodzica dziecka do 8. roku życia, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły należy mu się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368);
  • sprawdzaj na bieżąco komunikaty publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Podaj kontakt do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
  • W przypadku dodatkowych wątpliwości zadzwoń na infolinię Ministerstwa Zdrowia lub poinformuj o jej działaniu innych – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).


Jak wygląda to w pomorskich szkołach?

W Starogardzie Gdańskim

Nie zdążyliśmy jeszcze wprowadzić procedur, ale zgodnie ze wskazówkami będziemy je wprowadzać. Zależy to jednak od ogólnej sytuacji oświaty w naszym mieście, tzn. wszystkie szkoły, które podlegają gminie miejskiej Starogard Gdański będą współpracować w tym zakresie - mówi dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Starogardzie Gdańskim Arkadiusz Kobierzyński.

I dodaje: Wczoraj mieliśmy na ten temat naradę u prezydenta miasta i Naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i wszystkie wytyczne otrzymamy w najbliższym czasie. Będziemy robić między innymi spotkania z rodzicami.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w niektórych szkołach nauczyciele podczas godziny wychowawczej przeprowadzali rozmowy z uczniami. Podczas rozmów poruszano podstawowe zagadnienia, takie jak: prawidłowe mycie rąk, przestrzeganie zasad higieny.

TUTAJ przeczytasz o tym więcej!

Powiat bytowski

Dyrektorzy szkół w powiecie bytowskim odwołują wycieczki ze względu na koronawirusa. We wszystkich szkołach powiatu bytowskiego rozwieszone zostały plakaty na temat prawidłowego mycia rąk. Są tam też zawarte informacje dotyczące zasłaniania buzi podczas kichania i kaszlenia. To tylko dwie z dziewięciu wytycznych dla dyrektorów szkół. Wszystko ze względu na pojawiające się w niektórych krajach europejskich przypadki zachorowań na koronawirusa.
Najbardziej poszkodowani w tej sytuacji są pracownicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytowie. Za dwa tygodnie mieli jechać na wycieczkę do Berlina.

- Będziemy ją odwoływali. Uczniowie mieli zaplanowane wycieczki tylko krajowe – mówi dyrektor SP2 w Bytowie Jarosław Jakusz. - Panie sprzątaczki dostały wytyczne, by bardziej zwracać uwagę na klamki. Mają być czyszczone częściej i dokładniej - dodaje i liczy na rozsądek rodziców.

Więcej przeczytasz tutaj: Dyrektorzy szkół w powiecie bytowskim odwołują wycieczki ze względu na koronawirusa

Wejherowo

W Wejherowie pojawiają się instrukcje dotyczące higieny

Rozmowy z uczniami na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, wywieszanie instrukcji dotyczących mycia rąk, czy nie posyłanie chorych i przeziębionych dzieci do przedszkoli i szkół - między innymi takie zalecenia odnośne tematu koronawirusa przygotowało Ministerstwo Edukacji Narodowej dla szkół. W piątek, 28 lutego, kuratorium oświaty spotka się w Wejherowie z przedstawicielami wszystkich szkół z powiatu wejherowskiego, podczas którego przedstawione zostaną szczegółowe rekomendacje resortu.

Więcej przeczytasz tutaj: Koronawirus. MEN wydał rekomendacje dla szkół. M.in. w Wejherowie pojawiają się instrukcje dotyczące higieny

Malbork

Przez koronawirusa młodzież ZSP 4 musiała skrócić praktyki. Sanepid monitoruje wracających z Włoch

- Młodzież wyjechała na 4-tygodniowe praktyki, ale w związku z zaistniałą sytuacją podjęliśmy decyzję, że ściągamy uczniów do domu. Odbyła się mniej więcej połowa praktyk – mówi Waldemar Miszkiewicz, wicedyrektor ZSP 4 w Malborku. - Podjęliśmy też decyzję, że w pierwszych dniach po powrocie uczniowie dostaną wolne.

Obecnie (stan na 28.02.2020 r.) malborski sanepid monitoruje stan zdrowia 13 osób, w tym właśnie 11-osobowej grupy z „czwórki”. Wszyscy są objęci 14-dniowym nadzorem. Muszą się obserwować i sprawdzać, czy nie mają objawów grypopodobnych. Z informacji od PSSE wynika, że są zdrowi.
- Dzwonimy codziennie do każdej z tych osób. Żadna z nich nie ma żadnych objawów. Jeśli chodzi o uczniów i nauczyciela, zostali objęci monitoringiem do 10 marca – wyjaśnia Elżbieta Zybko, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Malborku.

ZSP 4 to nie jedyna szkoła w Malborku, która wysyła uczniów na staże do północnych Włoch. W ramach unijnego projektu również Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 ma w programie nauczania praktyki w regionie Emilia Romania, konkretnie w Rimini.

- Ale w naszym przypadku to jest wrzesień-październik, więc nie podejmujemy żadnych decyzji. Spokój, cierpliwość, trzeba czekać – mówi Jan Stawicki, dyrektor ZSP 3.

Powiat kartuski

Jeśli chodzi o szkoły na terenie powiatu kartuskiego to placówki owe rekomendacje wprowadzały niekiedy jeszcze przed ich wydaniem przez resort.

- Jak tylko się zaczęło, nawet przed zaleceniami Ministerstwa, my wszystko przygotowaliśmy - mówi Jolanta Bociańska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Somoninie, przy której fuknkcjonują też oddziały przedszkolne. - We wszystkich toaletach są wywieszone sposoby mycia rąk. Wszyscy wychowawcy już przeprowadzili z uczniami pogadanki, dodatkowo takie rozmowy prowadzą też pedagog i pani pielęgniarka.

Jak podkreśla dyrektor Bociańska także rodzice zostali odpowiednio poinformowani o tym, jak się zachowywać. W samej szkole panuje też spokój i nie trzeba było odwoływać żadnych wycieczek.

- My nie zaogniamy sytuacji, tylko tłumaczymy, co powinno się robić. Rozmawiamy też z rodzicami, przede wszystkim tych małych dzieci. Profilaktycznie ich tutaj uczulamy, że jeżeli jakieś dziecko chlipie, to żeby nie przychodziło do szkoły, ale to jest bardziej prewencyjnie. I to nie tylko przed koronawirusem, ale też innymi wirusami, bo tak to powinno wyglądać - dodaje Jolanta Bociańska.

Pruszcz Gdański

Rozmowy z uczniami na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, wywieszanie instrukcji dotyczących mycia rąk, czy nieposyłanie chorych i przeziębionych dzieci do przedszkoli i szkół - między innymi takie zalecenia odnośne tematu koronawirusa przygotowało Ministerstwo Edukacji Narodowej dla szkół. Dyrektorzy szkół w Pruszczu Gdańskim już te zalecenia wprowadzają.

- Jesteśmy w trakcie ich realizacji - mówi Paweł Biesiekierski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim. - Część zaleceń już mamy wprowadzonych. Do poniedziałku będą wszystkie zrealizowane. Wszyscy pracownicy zostali powiadomieni, żeby przeprowadzać z uczniami rozmowy o myciu rąk i zasadach higieny. Niezwłocznie zakupimy środki do dezynfekcji klamek, żeby zapobiegawczo działać. W naszej szkole plakaty informacyjne odnośnie mycia rąk zostały wcześniej już powieszone.

W Szkole Podstawowej nr 2 w Pruszczu Gdańskim od kilku tygodni są na bieżąco z informacjami odnośnie wirusa.

- Dbamy o to, by były środki czystości na bieżąco, żeby to było też mydło antybakteryjne, ręczniki papierowe do wycierania rąk, żeby panie sprzątające dbały ze szczególnością o klamki, umywalki, łazienki, podłogi. Mamy zaplanowane dwie wycieczki pod koniec roku szkolnego, jedna na koniec maja do Londynu. Mają jechać dzieci z mieszanych klas. Będziemy na bieżąco śledzić jak wygląda sytuacja. Jeśli stan będzie jak teraz, to dzieci nie pojadą.

FLESZ: Od 1 kwietnia do sklepu wejdziesz tylko w rękawiczkach

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie