Minister Dariusz Piontkowski ogłosił, że uczniowie nie wrócą do szkół w czerwcu. Ministerstwo także podało wytyczne dotyczące wakacji

Tomasz Kubik
Tomasz Kubik
Marek Szawdyn/Polska Press
Przedłużamy kształcenie na odległość - ogłosiło ministerstwo edukacji. Nie wiadomo, czy tradycyjne lekcje wrócą we wrześniu. Na konferencji prasowej minister edukacji narodowej opowiedział o wytycznych dotyczących wakacyjnych wyjazdów dzieci na obozy i kolonie.

- Do wakacji nauka w szkołach i placówkach oświatowych będzie realizowana na odległość - powiedział minister Dariusz Piontkowski. - Do zakończenia roku szkolnego, czyli do 26 czerwca, uczniowie będą odbywali zajęcia zdalnie. Taką decyzję podjęliśmy razem z panem premierem, ministrem zdrowia i głównym inspektorem sanitarnym. Terminy egzaminów, w czasie których uczniowie będą mieli wolne, także Boże Ciało, powodują, że według nas nie było potrzeby przywracania tradycyjnych zajęć w szkołach. Uczniowie nie wrócą do szkół przed 26 czerwca, mamy nadzieję, że będzie to możliwe we wrzesniu 2020.

Minister mówił też o bezpiecznym wypoczynku dzieci w czasie wakacji na obozach i koloniach. Resort przygotował wytyczne dla organizatorów takich wyjazdów. Chętnych do organizowania wypoczynku dzieci i młodzieży jest na razie zaledwie tysiąc.
- Staramy się zadbać, aby wypoczynek dzieci był bezpieczny. Organizator wypoczynku będzie miał szereg ograniczeń związanych z wielkością grupy, odwiedzin opiekunów, przygotowania posiłków, odległości uczestników od siebie, zapewnienia środków higienicznych - wymieniał Dariusz Piontkowski.

Wytyczne dla organizatorów wypoczynku przygotowane przez ministerstwo edukacji narodowej

Przygotowane wytyczne zawierają wymagania i procedury dotyczące przygotowania wypoczynku, w tym organizacji wyżywienia uczestników, bazy noclegowej czy wyposażenia w środki ochrony osobistej, itp. Opisana została również procedura postępowania w sytuacji podejrzenia zakażeniem koronawirusem wśród uczestników, kadry i innych pracowników wypoczynku. W wytycznych znalazły się też zalecenia dla rodziców, którzy zdecydują się wysłać swoje dziecko na kolonie czy obóz letni.

 • Wypoczynek może być zorganizowany tylko w obiektach, bazach i miejscach spełniających warunki bezpieczeństwa.
 • Obiekty powinny być przeznaczone dla wypoczynku dzieci i młodzieży.
 • W trakcie trwania wypoczynku należy ograniczyć odwiedziny ze strony osób z zewnątrz.
 • W jednym pokoju czy namiocie powinni być zakwaterowani uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia. Liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać 4 osób przy zachowaniu powierzchni 4 m2 na 1 osobę.
 • Minimalna przestrzeń przy prowadzeniu zajęć w pomieszczeniu nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę.
 • Pomiędzy turnusami obiekt powinien być poddany dodatkowemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, blatów, włączników itp.
 • Organizator wypoczynku zobowiązany jest do zapewnienia środków higieny osobistej, środków ochrony osobistej dla personelu oraz uczestników, jeśli nie zrobili tego rodzice.
 • Podczas jedzenia powinien być zachowany dystans pomiędzy uczestnikami. Jeżeli jest to możliwe, przy stoliku powinni siedzieć uczestnicy z tej samej grupy wychowawczej. Rekomendowane jest zmianowe wydawanie posiłków, a po każdej grupie należy dokładnie wyczyścić blaty stołów i poręcze krzeseł.
 • Organizator jest zobowiązany do opracowania szczegółowego regulaminu uczestnictwa w wypoczynku i przeszkolenia zatrudnionej kadry. Ma również obowiązek zapewnić stałą obecność pielęgniarki lub możliwość szybkiej konsultacji z pielęgniarką, ratownikiem medycznym czy lekarzem.
 • Z pomieszczenia do prowadzenia zajęć należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować czy wyczyścić. Organizacja zajęć musi być zaplanowana w taki sposób, aby unikać bezpośredniego kontaktowania się poszczególnych grup podczas pobytu.
 • Przebywanie na ogólnodostępnych plażach i kąpieliskach powinno być zorganizowane tak, aby ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi, przez wyznaczenie przestrzeni dla konkretnej grupy.
 • Organizator zobowiązany jest również do ustalenia szybkiego sposobu komunikacji z rodzicami np. w przypadku sytuacji podejrzenia zakażenia lub wystąpienia jakichkolwiek komplikacji podczas pobytu na wypoczynku.

Zapis całej konferencji ministra edukacji poniżej:

Już od lipca zmiany w 300 plus?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie