Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłość za więziennym murem. Osadzeni w starogardzkim areszcie śledczym myślą o małżeństwie

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Czy miłość może kwitnąć nawet za więziennym murem? Zdecydowanie tak! Osadzeni w starogardzkim areszcie śledczym korzystają z możliwości zawarcia związku małżeńskiego. Na taką uroczystość przygotowana jest specjalna sala, a goście mogą zasiąść do stołu i delektować się jedzeniem zakupionym w kantynie. Jedynym ograniczeniem jest czas...

Choć miejsce nie należy do najbardziej romantycznych, to miłość za kratami nie przestaje kwitnąć. Osadzeni w Areszcie Śledczym w Starogardzie Gdańskim nie zawsze chcą czekać ze swoimi namiętnościami i uczuciami. Przychodzi ten dzień, w którym decydują się na... zawarcie związku małżeńskiego. I mają taką możliwość.

Prawo do zawarcia związku małżeńskiego

- Małżeństwo zawrzeć może każdy skazany odbywający karę pozbawienia wolności, który spełnia formalne przesłanki do zawarcia małżeństwa, wynikające z obowiązujących przepisów. Ceremonia odbywa się w świetlicy Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim. Miejsce zachowuje charakter uroczystej formy, znajdują się w nim m.in. godło państwowe, miejsce dla kierownika USC, małżonków, świadków oraz zaproszonych gości. O tym, czy ceremonia może odbyć się w danej lokalizacji, decyduje urzędnik stanu cywilnego - informuje kpt. Kamila Turzyńska, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim.

Sama uroczystość zawarcia małżeństwa nie odbiega od standardowej uroczystości w urzędzie stanu cywilnego. Zazwyczaj małżonkowie zapraszają na uroczystość rodziców i rodzeństwo. Starają się też nadać oprawy uroczystości poprzez odświętne, eleganckie ubranie. Zwykle pani młoda ma bukiet kwiatów. Małżonkowie składają słowa ślubowania przed kierownikiem USC, wymieniają się obrączkami, a następnie składają podpisy.

Na wniosek skazanego i jego żony uroczystość może zostać sfotografowana. Skazany po zawarciu małżeństwa nie nabywa szczególnych praw.

Tylko czas goni...

Miłość podobno może trwać wiecznie. Jednak małżonkowie nie nacieszą się sobą zbyt długo. Tu obowiązują limity.

- Kwestia dotycząca organizacji uroczystości po złożeniu przysięgi małżeńskiej jest sprawą indywidualną uzależnioną od obowiązujących przepisów oraz ustaleń zawartych pomiędzy skazanym i jego żoną. Małżonkowie mogą w ramach czasu przeznaczonego na realizację widzenia spędzić czas z zaproszonymi gośćmi. Standardowo widzenie trwa 60 minut, jednak na wniosek skazanego, w oparciu o obowiązujące przepisy czas ten może zostać wydłużony. Goście wraz z małżonkami mogą w tym czasie spożywać jedzenie zakupione za pośrednictwem kantyny. W widzeniu mogą uczestniczyć nie więcej niż dwie osoby pełnoletnie, chyba że dyrektor zakładu karnego w uzasadnionych wypadkach, wyrazi zgodę na udział większej liczby osób - mówi kpt. Kamila Turzyńska.

U ubiegłym roku w Areszcie Śledczym w Starogardzie Gdańskim dwóch osadzonych zawarło związek małżeński. Na chwilę obecną żadna z osób przebywających w jednostce nie złożyła dokumentów świadczących o chęci wzięcia ślubu.

Czas dla młodej pary

Skazany ma możliwość widzenia z małżonką po zakończeniu uroczystości. Jest nawet możliwe widzenie m.in. widzenie w oddzielnym pomieszczeniu bez osoby dozorującej.

- Sposób realizacji tego widzenia jest uzależniony od woli skazanego i jego żony, ponadto musi być również zgodny z obowiązującymi przepisami wynikającymi z kodeksu karnego wykonawczego - podkreśla kpt. Turzyńska.

Areszt Śledczy w Starogardzie Gdańskim jest jednostką penitencjarną, w której przebywają tymczasowo aresztowani mężczyźni pozostający do dyspozycji Prokuratury Rejonowej w Starogardzie Gdańskim, Sądu Rejonowego w Starogardzie Gdańskim, Prokuratury Rejonowej w Kościerzynie, Sądu Rejonowego w Kościerzynie oraz skazani skierowani do odbywania kar pozbawienia wolności w systemie terapeutycznym dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi i upośledzonych umysłowo, w tym objętych programem terapii dla sprawców przestępstw popełnionych w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych, a także skazani młodociani i odbywający karę pozbawienia wolności po raz pierwszy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki