Miliony złotych popłyną do gdyńskich szpitali

Lechosław Dzierżak
Tak będzie wyglądał Szpital Wincentego a Paulo na placu Kaszubskim w Gdyni
Tak będzie wyglądał Szpital Wincentego a Paulo na placu Kaszubskim w Gdyni materiały prasowe
Udostępnij:
Spółka Szpitale Pomorskie, zrzeszająca obie gdyńskie lecznice oraz szpital w Wejherowie i zakaźny w Gdańsku, szykują się do wielkiej rozbudowy swoich placówek. W czwartek zostaną podpisane umowy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020 na rozbudowę m.in. gdyńskich placówek. Mowa o inwestycjach wartych ponad 90 mln zł, z czego z Unii Europejskiej wpłynie 85 procent kwoty, czyli 63,5 mln zł.

Dzięki temu przy szpitalu Św. Wincentego a Paulo w Śródmieściu Gdyni powstaną: nowy blok operacyjny z czterema salami oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii. W Szpitalu Morskim im. PCK w Redłowie zostanie utworzony oddział hematologiczny. Oba projekty, poza pracami remontowo-budowlanymi, zapewniają też zaopatrzenie placówek w nowoczesny sprzęt medyczny.

- Przedsięwzięcie w Redłowie ma na celu powstanie skoncentrowanej bazy leczniczej oddziału hematologicznego w Szpitalu Morskim, częściowo o charakterze diagnostycznym, ale przede wszystkim terapeutycznym, wyposażonym w odpowiedni sprzęt i wykwalifikowaną kadrę - mówi Małgorzata Pisarewicz ze spółki Szpitale Pomorskie. - W ramach projektu przewiduje się prace budowlane polegające na przebudowie i rozbudowie budynku oraz zakup wyposażenia dla oddziału hematologii i banku krwi. Dzięki temu powstanie trzeci w województwie ośrodek transplantologii szpiku. Projekt umożliwi terapię hematologii onkologicznej dla ok. 450 pacjentów rocznie.

- W ciągu ostatnich dwudziestu lat dokonał się istotny postęp w rozpoznawaniu i leczeniu nowotworów hematologicznych – mówi Dariusz Nałęcz, wiceprezes Zarządu Szpitali Pomorskich. - Zastosowanie nowoczesnych technik immunologicznych i genetycznych pozwoliło na lepsze poznanie powstawania tych nowotworów, przyczyniając się jednocześnie do dynamicznego rozwoju metod diagnostycznych i leczniczych, poprawy wyników leczenia i wydłużenia czasu przeżycia chorych.

Głównym celem drugiego projektu jest zapewnienie lepszej jakości i dostępności do diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych. - Tu powstanie nowy blok operacyjny z czterema salami, nowy oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Projekt obejmuje zakup specjalistycznego sprzętu medycznego na oddziały szpitalne i do pracowni diagnostycznych, w tym m. in. rezonansu magnetycznego i tomografu komputerowego. Zostaną utworzone nowe poradnie specjalistyczne oraz zaplanowano szkolenia kadry medycznej - wymienia Pisarewicz.

Projekty w Szpitalu Morskim w Redłowie mają się zakończyć do końca 2018 roku. Te w Śródmieściu - ze względu na znacznie większy zakres prac budowlanych - do końca 2020 roku.

W miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego miasto zarezerwowało spory teren na nowy szpital na terenach Gdyni Zachód. Wyprowadzenie szpitala z centrum miasta pod obwodnicę miałoby poprawić jego dostępność, jednak ze względu na bardzo wysokie koszty pozostaje na razie pieśnią przyszłości.

Źródło: Kurier Gdyński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie