Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliard złotych dla Pomorza. Dzisiaj, podpisanie umowy

Jacek Wierciński
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek dał się przekonać marszałkowi Mieczysławowi Strukowi do kompromisu.
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek dał się przekonać marszałkowi Mieczysławowi Strukowi do kompromisu. T.Bołt
Ponad miliard złotych może trafić do Trójmiasta i sąsiednich gmin. Umowę w tej sprawie podpiszą w piątek przedstawiciele 36 samorządów. To zakończenie gdańsko-gdyńskiej przepychanki i - jak przekonują urzędnicy - szansa na poprawę relacji i lepszą współpracę.

- To porozumienie nie dotyczy jednego miasta, ale obszaru zajmującego ogromną część naszego województwa, i to nie tylko pod względem powierzchni, ale też potencjału ludzkiego i gospodarczego - podkreśla wicemarszałek województwa Ryszard Świlski.

Unijne pieniądze trafią do aglomeracji w formie tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. By sięgnąć po pieniądze, samorządy musiały powołać "zinstytucjonalizowaną formę partnerstwa".

Resort infrastruktury i rozwoju wymagał zawarcia porozumienia w tej sprawie do końca ubiegłego roku, ale na Pomorzu umowy na czas podpisać się nie udało.

Gdańsk chciał, by stroną porozumienia było stowarzyszenie Gdański Obszar Metropolitalny (GOM) zrzeszające 47 samorządów - w tym wiele nie należących do formalnego Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta. Przeciwna temu rozwiązaniu była Gdynia. Dopiero w drugiej połowie stycznia udało się wypracować kompromis - umowę podpiszą bezpośrednio gminy i powiaty od Nowego Dworu Gdańskiego po Puck, a GOM otrzyma status obserwatora.

Mimo że zawarcie umowy zaplanowano na Walentynki, atmosferę, w jakiej to nastąpi, trudno określić jako fiołkową. We wtorek Komisja Europejska wydała decyzję nakazującą zwrot niemal 92 mln zł wsparcia, jakiego Gdynia udzieliła lotnisku w Kosakowie. Krytycznego zdania na temat inwestycji nie krył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Urzędnicy przekonują jednak, że te zgrzyty nie wpłynęły na współpracę związaną z funduszami z UE.

Na co konkretnie zostaną wydane pieniądze, na razie nie wiadomo. Wśród 59 propozycji znalazło się m.in. stworzenie wspólnego elektronicznego biletu metropolitalnego, ale też budowa Krajowego Centrum Innowacji Farmaceutycznych, rozbudowa realizowanego już systemu zarządzania ruchem Tristar czy ożywienie pasa nadmorskiego między Jastrzębią Górą a Sztutowem. Decyzja, na co zostaną wydane pieniądze, powinna zapaść do końca marca.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki