reklama

Miliard dla pomorskich firm

Robert KiewliczZaktualizowano 
Pomorscy przedsiębiorcy w ciągu najbliższych lat mogą otrzymać pożyczki i poręczenia kredytowe o wartości ponad miliarda złotych.

Zarząd Województwa Pomorskiego wybrał właśnie operatora funduszu JEREMIE, finansowanego ze środków UE. Projektem kierować będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Pierwsze kredyty i pożyczki trafią do pomorskich firm na początku 2010 roku. Będą one oferowane przez pośredników, m.in. banki sieciowe i spółdzielcze.

- To największe przedsięwzięcie, które otrzymało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - mówi marszałek Jan Kozłowski. - Dzięki środkom pochodzącym z Unii Europejskiej wsparcie otrzyma ponad 15 tysięcy pomorskich przedsiębiorców.

Firmy, dla których dotychczas pozyskanie kapitału z banków stanowiło poważny problem, będą mogły liczyć na łatwiejszy dostęp do pożyczek i poręczeń. Łączna wartość udzielonych małym przedsiębiorcom kredytów do 2015 roku przekroczy w ramach projektu 1,1 mld złotych. Dodatkową zaletą rozwiązania jest stworzenie możliwości udzielenia wsparcia większej niż przy dotacjach bezzwrotnych liczbie przedsiębiorców.

Usługami oferowanymi w ramach JEREMIE powinny być szczególnie zainteresowane osoby, które chcą założyć działalność gospodarczą. Dotychczas nowo powstałe firmy, pozbawione historii kredytowej, bardzo często nie mogły skorzystać z kredytów.

- JEREMIE to jeden z najważniejszych elementów działań antykryzysowych, podjętych przez Zarząd Województwa - mówi marszałek Kozłowski. - Warto też zwrócić uwagę, że zwiększyliśmy ilość pieniędzy, które dostępne będą dla przedsiębiorców w ramach RPO dla województwa pomorskiego jako bezzwrotne dotacje. Ponadto, w 2009 roku, w ramach całego programu, zorganizujemy ponad 40 konkursów.
JEREMIE (Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises) to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej, Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Ma na celu poprawę dostępu do finansowania rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w regionach UE.

100 mln euro z Funduszy Norweskich na rozwój innowacji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie