Mieszkania na start. W ubiegłym roku 330 tys. młodych wyprowadziło się na swoje. Usamodzielniamy się później niż młodzi w większości krajów

Alicja Charzyńska
Tymczasem tysiące młodych Polaków szuka lokum, by usamodzielnić się i wyprowadzić z domu. Statystycznie jesteśmy 10 lat za Skandynawami!
Tymczasem tysiące młodych Polaków szuka lokum, by usamodzielnić się i wyprowadzić z domu. Statystycznie jesteśmy 10 lat za Skandynawami! mat. prasowy
Nadal inwestorzy kupują mieszkania. To dobrze! Potencjalna grupa najemców rośnie. Tylko w ciągu jednego roku - 2017 - 330 tysięcy młodych Polaków rozpoczęło samodzielne życie, wyprowadzając się od rodziców. To wynik o 10 proc. wyższy niż w 2016 r. i aż o 70 proc. niż w 2015 r.

Tylko w ciągu jednego roku - 2017 - 330 tysięcy młodych Polaków rozpoczęło samodzielne życie, wyprowadzając się od rodziców. To wynik o 10 proc. wyższy niż w 2016 r. i aż o 70 proc. niż w 2015 r.

Do tej grupy zalicza się w statystykach osoby w wieku 24-35 lat. Jak widać sytuacja wyraźnie się w ostatnich latach poprawiła, co tłumaczy wzrost zapotrzebowania na nowe mieszkania nie tylko zainteresowaniem inwestorów.

Śmieciowe umowy i pomoc rodziców

Jednym z powodów może być poprawiająca się sytuacja na rynku pracy. W ciągu ostatnich 3 lat wynagrodzenia wzrosły o 19 proc. pomiędzy sierpniem 2015 i sierpniem 2018 roku), a zatrudnienie o 11,5 proc. To powoduje, że także młodym łatwiej jest znaleźć pracę z solidnym wynagrodzeniem, ale...

Polki usamodzielniają się około 27 roku życia, Polacy - prawie na progu trzydziestki.

Często pracują na tzw. umowach śmieciowych lub na samozatrudnieniu. Nie znaczy to, że nie mogą wziąć kredytu, ale banki w takim przypadku stawiają wyższe wymagania potencjalnym kredytobiorcom. W praktyce przeważnie wymagają od nich dwukrotnie dłuższego stażu pracy niż od zatrudnionych na etat. To przesuwa w czasie zakup. Dane o coraz częstszych wyprowadzkach z rodzinnego domu pokazują, że obecnie łatwiej jest zostać najemcą niż kupić mieszkanie na własność.

Oczywiście bardzo często jest tak, że bez pomocy rodziców młodzi nie daliby rady się usamodzielnić. Rodzice pomagają w sfinansowaniu zakupu, zdobyciu wkładu własnego lub pieniędzy na przeprowadzenie transakcji albo żyrują kredyt.

Europejskie odniesienia

Usamodzielniamy się później niż młodzi w większości krajów UE. W tej dziedzinie obowiązuje jednak pewna geograficzna prawidłowość: najpóźniej wyprowadzają się od mamy i taty południowcy (Chorwaci - statystycznie w wieku prawie 32 lat), najwcześniej Skandynawowie. Rekordzistami są Szwedzi, którzy usamodzielniają się jeszcze przed ukończeniem 20 roku życia. Ciekawostką jest np, to, że różnica między wiekiem, w jakim usamodzielniają się nasi południowi sąsiedzi - Czesi i Słowacy - to aż 4 lata.

Kobiety chcą być samodzielne wcześniej

Ciekawa jest również sprawa dążenia do samodzielności kobiet i mężczyzn. We wszystkich krajach to panie prędzej porzucają rodzinny dom. W Polsce statystyczna różnica wynosi 2 lata: Polki usamodzielniaja się około 27 roku życia, Polacy - prawie na progu trzydziestki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
a czemu tak panoczku ?
Bo wszystko cośmy wypracowali, cały początkowy kapitał na przejście ze wspólnej własności na prywatną został ukradziony przez solidarnych złodziei i rozdany bandytom, gangsterom, mafiozom dla których sprywatyzowano kraj i zniszczono miliony miejsc pracy. Dzięki czemu paru bandziorów ma miliardowe fortuny a reszta na nich haruje. 3000 - 4000 za m2 przy budowie państwowymi środkami i 6000 - 15000 m2 w normalnym obrocie od dewelopera ( dla bandziorów m2 od kilkuset tysięcy do kilkudziesięciu milionów ). A suweren ogląda w tv narodowej disco polo i jest w siódmym niebie bo solidarni szeryfowie obronili go przed komunizmem i kapitalistycznym bogactwem.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie