Mierzeja Wiślana będzie miała sieć gazociągową?

Tomasz ChudzyńskiZaktualizowano 
Sieć gazociągowa pomogłaby m.in. Krynicy Morskiej uzyskać status uzdrowiska
Sieć gazociągowa pomogłaby m.in. Krynicy Morskiej uzyskać status uzdrowiska Tomasz Chudzyński
Poseł Stanisław Lamczyk poinformował samorządowców na spotkaniu w Nowym Dworze Gdańskim o możliwościach rozszerzenia sieci przesyłu gazu ziemnego na Pomorzu. Poprosił wójtów i burmistrzów o wsparcie starań.

Zaznaczmy, Mierzeja Wiślana jest jednym z niewielu regionów Pomorza całkowicie pozbawionych dostępu do sieci gazociągowej (sieć zatrzymuje się na Nowym Dworze Gdańskim).

- Wielokrotnie występowaliśmy w sprawie gazyfikacji do PGNiG i wielokrotnie otrzymywaliśmy odpowiedź, że firma nie jest zainteresowana budową gazociągu w kierunku Mierzei Wiślanej - mówi Stanisław Kochanowski, wójt Sztutowa położonego na Mierzei Wiślanej. - Zrobiliśmy w tej sprawie chyba wszystko.

- Pojawiły się nowe możliwości w rozwoju sieci gazociągowej - mówił na spotkaniu w Nowym Dworze Gdańskim poseł Lamczyk (Platforma Obywatelska). - Próbujemy przekonywać nowego autora koncepcji rozwoju gazownictwa w Polsce, że dostawy gazu ziemnego są potrzebne w kolejnych regionach Pomorza. Gazu w Polsce będzie coraz więcej dzięki gazoportowi w Świnoujściu i planowanemu gazoportowi w Gdańsku. Tendencje w PGNiG są takie, by szukać kolejnych odbiorców. Wcześniejsze ograniczenia znikają. Trzeba pisać kolejne pisma do PGNiG.

Zaznaczmy, gaz ziemny, jako czyste paliwo jest potrzebny miejscowościom turystycznym Mierzei Wiślanej m.in. z uwagi na możliwości uzdrowiskowe. Jednym z warunków przyznania statusu uzdrowisk np. Krynicy Morskiej, Stegnie, Kątom Rybackim czy Jantarowi (we wszystkich miejscowościach są źródła zdrowotnych gorących solanek) są rygorystyczne warunki czystości powietrza. Obecnie o to trudno, gdyż większość domów i ośrodków opalana jest piecami węglowymi.

Jakie jeszcze miasta na Pomorzu mają szansę na budowę sieci gazociągowej? **Więcej przeczytasz w poniedziałkowym (20.06.2016r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety. **

tomasz.chudzynski@polskapress.pl

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość2

Albo przekop, albo gaz. Jak nie, to niech ciągną od towarzyszy.

a
aa

Pod, czy nad PRZEKOPEM ?

Dodaj ogłoszenie