Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe targi to klucz do sukcesu firmy

Krzysztof Miśdzioł
Dzięki udziałowi  w międzynarodowych targach pracownia Glitter & Eva Stone może zwiększyć konkurencyjność
Dzięki udziałowi w międzynarodowych targach pracownia Glitter & Eva Stone może zwiększyć konkurencyjność Fot. materiały prasowe
Obecność na targach jest dla rodzimych pracowni biżuterii szczególnie istotna, ponieważ coraz większa staje się konkurencja. A to głównie za sprawą nowego gracza na międzynarodowym rynku, który szybko zdobywa uznanie - Chin.

Ewa Szyszko przyznaje, że zainteresowanie biżuterią wzięło się "jakoś tak samo".
- Jeździliśmy z mężem po targach, wystawach, podpatrywaliśmy, jak to się robi, złapałam bakcyla - śmieje się Ewa Szyszko.

Firma jej i jej męża Kazimierza - Glitter & Eva Stone - powstała w 1995 r. Szybko marka Eva Stone zdobyła uznanie, nie tylko na lokalnym rynku. "Biżuteria tworzona w firmie Ewy i Rafała Szyszków emanuje pasją i radością - mówią o wyrobach swego zakładu jego właściciele. - Własna pracownia srebrnicza i szlifiernia kamieni mineralnych pozwala zamykać w formie najbardziej wolne idee zaprojektowanych kompozycji. Eva Stone to synonim biżuterii niepowtarzalnej i pełnej fantazji, połączenie srebra i innych metali z wyszukanymi kamieniami".

Czytaj także: Bursztyn z normą

Ewa Szyszko: - Zaczęliśmy poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. - Mąż studiuje w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, ja niestety musiałam przerwać te studia po pierwszym roku, ze względu na opiekę nad dziećmi.

Aby kolekcje tworzone w Gdańsku dotarły do większej liczby odbiorców, a firma mogła zwiększyć swoją konkurencyjność, potrzebny był udział w międzynarodowych targach.

- To w naszej branży niezwykle ważne - potwierdza w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" współwłaścicielka pracowni. - Dzięki kontaktom i obserwacji wystawianych na targach kolekcji można się wiele nauczyć, a przede wszystkim zbadać, jakie aktualnie trendy panują na rynku.
Do takich największych i najbardziej prestiżowych spotkań twórców biżuterii należą Międzynarodowe Targi MINERALIENTAGE w Monachium. I tam obowiązkowo pojawia się jako wystawca pracownia Glitter & Eva Stone.

- Właśnie na monachijskie targi przygotowujemy zawsze nową kolekcję - wyjaśnia Ewa Szyszko, która jest także jednym z projektantów.
Takich międzynarodowych imprez jest więcej, ale aby zdobyć nowe rynki, ugruntować markę, trzeba się na nich pokazywać. Gdańscy artyści wystąpili więc o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Otrzymali je łącznie na czternaście projektów dotyczących udziału w targach i wystawach.

W ramach projektu firma zaplanowała m.in. wydanie nowego katalogu, przygotowanie stoiska i odpowiedniej ekspozycji biżuterii na organizowanej imprezie. Dzięki wsparciu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego udało się zaprezentować polskie wyroby nie tylko w Monachium, ale i np. na prestiżowych targach mody w Paryżu, gdzie spotykają się projektanci z całego świata.
Unijne dofinansowanie trzeba oczywiście rozliczyć. A to oznacza nieraz żmudną pracę poświęconą prowadzeniu ewidencji księgowej wszystkich wydatków.

- My zrobiliśmy trochę inaczej niż inni beneficjenci, udział w każdych targach potraktowaliśmy jako osobny projekt, dlatego łatwiej później było je kolejno kontrolować i rozliczać - przyznaje Ewa Szyszko. - To było zdecydowanie łatwiejsze niż skumulowanie wszystkich wystaw i targów w ramach jednego dużego projektu.

Oczywiście rachunków, ewidencji kosztów i tak trzeba było bardzo "pilnować". Współwłaścicielka pracowni Glitter & Eva Stone przestrzega innych starających się i otrzymujących unijne wsparcie, aby zwrócili na to uwagę.
- Zdarzało się, że musiałam na przykład korygować fakturę o jeden grosz. Albo że trzeba było wystawiać nowe dokumenty, bo kontrahent popełnił błąd w nazwie naszej firmy lub wpisał po prostu niepełną jej nazwę - wylicza Ewa Szyszko.

Na szczęście beneficjenci mogą liczyć na pomoc specjalistów z Agencji Rozwoju Pomorza SA w Gdańsku.
- Na początku byłam trochę załamana, prowadzenie całej ewidencji wydawało mi się trudne - mówi projektantka. - Ale kiedy w ARP wytłumaczono mi krok po kroku, jak powinnam postępować, to już potem radziłam sobie bez żadnych przeszkód.

Obecność na targach jest dla rodzimych pracowni biżuterii szczególnie istotna, ponieważ coraz większa staje się konkurencja. A to głównie za sprawą nowego gracza na międzynarodowym rynku, który szybko zdobywa uznanie. Chodzi, jak można się domyśleć, o Chiny.

Obowiązek prowadzenia ewidencji księgowej projektu

Unia Europejska zobowiązuje do przejrzystego systemu księgowania wydatków w projektach.
Zgodnie z umową o dofinansowanie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego (RPO WP), beneficjent ma obowiązek prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej realizowanego projektu. Powinna ona być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa, prowadzona w sposób przejrzysty, umożliwiający identyfikację poszczególnych operacji księgowych i bankowych. Księgowość projektu finansowanego z UE musi uwzględniać unijne przepisy, procedury i wytyczne.
Wyodrębniona ewidencja księgowa może przyjąć formę pełnej lub uproszczonej, w zależności od obrotów osiąganych przez beneficjenta.

Pełna księgowość
Beneficjenci, którzy mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, muszą zapewnić odrębny system księgowy dla realizowanego projektu. Jest to możliwe m.in. poprzez zastosowanie zmian, które polegają na:wprowadzeniu dodatkowych rejestrów dokumentów księgowych, kont syntetycznych, analitycznych i pozabilansowych, pozwalających na wyodrębnienie operacji związanych z danym projektem;
wprowadzeniu wyodrębnionego kodu księgowego dla wszystkich transakcji związanych z danym projektem. Wyodrębniony kod księgowy oznacza odpowiedni symbol, numer, wyróżnik stosowany przy rejestracji, ewidencji lub oznaczeniu dokumentu, który umożliwia sporządzanie zestawienia lub rejestru dowodów księgowych.

Uproszczona ewidencja księgowa
Beneficjenci stosujący księgowość uproszczoną - księgę przychodów i rozchodów, ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową, muszą odpowiednio oznaczyć wszystkie operacje finansowe związane z realizowanym projektem:
w przypadku, gdy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencję środków trwałych, przy danym koszcie powinni zaznaczyć, iż jest on współfinansowany ze środków unijnych. Wybór oznaczenia, jego rodzaj i forma pozostają w gestii beneficjenta.
beneficjenci, którzy nie muszą stosować ewidencji księgowej, mają obowiązek prowadzić zestawienie, które zawiera wykaz dokumentów dotyczących poszczególnych wydatków w ramach projektu. Wzór takiego zestawienia można znaleźć na stronie internetowej Agencji Rozwoju Pomorza www.arp.gda.pl w zakładce z dokumentacją konkursową dla RPO WP.
****
Każdy zapis na koncie księgowym powiniem posiadać oznaczenie wskazujące na związek z projektem

Katarzyna Łącka, z-ca Dyrektora Regionalnej Instytucji Finansującej ds. wdrażania w Agencji Rozwoju Pomorza SA.

Jednym z wymogów prawidłowej realizacji projektu współfinansowanego z funduszy europejskich jest prowadzenie wyodrębnionej ewidencji księgowej wszystkich operacji gospodarczych dokonywanych w ramach projektu. Oznacza to, iż każdy zapis na koncie księgowym, w księdze przychodów i rozchodów lub ewidencji środków trwałych powinien posiadać oznaczenie, które będzie wskazywało na związek z realizowanym projektem.
Beneficjenci często zapominają o tym obowiązku nałożonym przez Unię Europejską. Dopiero kontrola na miejscu, która najczęściej jest przeprowadzana po zakończeniu realizacji projektu, przypomina o tych powinnościach. W niektórych przypadkach beneficjenci mają możliwość uzupełnienia zapisów księgowych o stosowne informacje, natomiast beneficjenci, którzy prowadzą pełne księgi handlowe, po zamknięciu roku podatkowego nie mogą wydzielić dodatkowego konta księgowego i mają problem z wypełnieniem opisywanego obowiązku.
W celu uniknięcia wspomnianych problemów dobrym rozwiązaniem jest przekazanie służbom księgowym kopii podpisanej umowy o dofinansowanie na początku realizacji projektu, aby zapoznały się ze wszystkimi wymogami umowy i zabezpieczyły prowadzenie zapisów księgowych zgodnie z wymogami umowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki