Metropolitalna szkoła w Kowalach ma pozwolenie na budowę

Ewelina Oleksy
Jest prawomocne pozwolenie na budowę metropolitalnej szkoły w Kowalach. Można budować podstawówkę dla dzieci z terenu trzech gmin. Przetarg już rozpisany, pierwsi uczniowie do nowej szkoły pójdą w 2018 roku.

Pierwsza taka w Polsce, bo metropolitalna szkoła w Kowalach, ma już prawomocne pozwolenie na budowę. Placówka powstanie siłami trzech gmin: Gdańska, Pruszcza Gd. i Kolbud. Prace mają się rozpocząć na początku 2017 r. Pierwszy dzwonek zabrzmi tam we wrześniu rok później.

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozpisała już przetarg i czeka na oferty w jego pierwszym etapie na roboty budowlane. - Przetarg na budowę szkoły ma formę ograniczoną.Wykonawcy najpierw złożą wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a następnie po ich weryfikacji, wybrane firmy zostaną zaproszone do składania ofert- informuje Michał Piotrowski z gdańskiego magistratu.

Podstawówka stanie przy granicy trzech gmin. Będą się w niej uczyć dzieci z z południowych obszarów Gdańska, z gminy Kolbudy i Pruszcza Gdańskiego. W sumie obiekt pomieści 1125 uczniów, w tym 125 przedszkolaków.

Inwestorem szkoły metropolitalnej, w imieniu trzech samorządów, jest gmina Kolbudy. To na jej terenie, przy ul. Apollina, powstanie nowa szkoła. Szacunkowy koszt inwestycji to około 40 mln zł.

-Za projekt placówki posłuży wybudowana przed dwoma laty szkoła w Gdańsku Kokoszkach. Wszystkie trzy gminy mają zabezpieczone środki na tę inwestycję - zarówno w tegorocznych budżetach, jak i Wieloletnich Planach Finansowych - wskazuje Piotrowski.

Organem prowadzącym nowej szkoły będzie gmina Kolbudy. I to jej władze dobiorą tam kadrę.

- Szacujemy, że w szkole zatrudnionych zostanie ok. 120 nauczycieli, do tego kadra w oddziałach przedszkolnych - mówi Leszek Grombala, wójt gm. Kolbudy. - Będziemy chcieli zatrudnić tu m.in. nauczycieli ze szkoły w Kolbudach, dla których będzie mogło zabraknąć miejsc w obecnej szkole w związku z reformą edukacji-dodaje.

Choć teraz samorządowcy nie mają wątpliwości, że będzie to jedna z najlepszych szkół w kraju, to jeszcze we wrześniu ważyły się losy tej inwestycji.

Wójt i część radnych gm. Kolbudy rozważali rezygnację z międzygminnego projektu i budowę szkoły gminnej. Domagali się bowiem od partnerów m.in. większego zaangażowania ws. przebudowy układu komunikacyjnego w tej miejscowości i wskazywali na brak środków zewnętrznych na budowę szkoły, a także kwestie dotyczące rozliczeń za grunty pomiędzy Kolbudami a Gdańskiem. Sesja Rady Gminy Kolbudy, na której omawiano tę sprawę była burzliwa.

-Rozmawiamy o tej szkole już od czterech lat, a teraz państwo, lider projektu, chcecie się wycofać - mówił do samorządowców z Kolbud Andrzej Bojanowski, wiceprezydent Gdańska - Jeżeli radni nie przyjmą tej uchwały, uznamy to za wycofanie się z projektu i podejmiemy decyzję o jego relokacji. Wybudujemy szkołę razem z gm. Pruszcz Gd., ale nie będzie tam miejsca dla ani jednego dziecka ze wsi Kowale!-wskazywał.

Ostatecznie, po publicznej wymianie wzajemnych przeprosin, radni przegłosowali uchwałę ws. wyrażenia zgody na zawarcie umowy o spółdziałaniu trzech gmin w zakresie finansowania wspólnej inwestycji w Kowalach i zapowiedzieli ściślejszą współpracę.

- Partnerzy doprecyzowali kwestie związane z prowadzeniem i rozliczaniem placówki, w związku z czym radni zdecydowali się obdarzyć ich kredytem zaufania - mówił wójt Grombala. - Początek budowy nie oznacza końca problemów. Liczymy na wsparcie marszałka w sprawie przebudowy układu dróg w Kowalach.

współp. Agata Cymanowska

Czytaj też: GOM wybuduje nową szkołę w Kowalach. Wirtualny spacer po nowoczesnej szkole [ZDJĘCIA, FILM]
Pierwsza taka szkoła metropolitalna coraz bliżej. Podpisano umowę dotyczącą szkoły w Kowalach

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bbb
Małe szkoły są nie tylko piękne, ale bezpieczne.
Dodaj ogłoszenie