Dziennik Bałtycki

Wiadomości

WINIETA
  Metropolie na nowo

  Metropolie na nowo

  Piotr Weltrowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gotowy jest nowy projekt tzw. ustawy metropolitalnej. Wszystko wskazuje na to, iż jeszcze w tym roku zajmie się nim Sejm. W przeciwieństwie do poprzedniego projektu, Trójmiasto nie stanie się metropolią automatycznie, już w momencie wejścia ustawy w życie.
  Nie oznacza to jednak, iż szans na szybkie stworzenie na Pomorzu obszaru metropolitalnego nie ma. Ustawa zostawia po prostu większą swobodę i pole manewru samym gminom.
  O nowym projekcie dyskutowano w Warszawie, podczas spotkania Zespołu ds. Ustrojowych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

  - Rząd chce, aby jeszcze w październiku projekt trafił pod obrady Sejmu - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, a zarazem współprzewodniczący zespołu z ramienia samorządu.

  Czym nowy projekt różni się od poprzedniego? Przede wszystkim ustawa wyznacza automatycznie tylko dwie metropolie - "warszawski obszar metropolitalny" oraz "dolnośląski obszar metropolitalny".

  Poprzedni projekt wymieniał 12 obszarów, które automatycznie miały się stać obszarami metropolitalnymi, w tym również Trójmiasto. Wniesione jednak zostały protesty, szczególnie przez miasta, które nie były ujęte w ustawie.

  Co ciekawe - pojawienie się nowego projektu zbiegło się z interpelacją wystosowaną w tej sprawie przez posłów niezrzeszonych: Jarosława Sellina, Jerzego Polaczka i Lucjana Karasiewicza. Trafiła ona do marszałka Sejmu w połowie zeszłego tygodnia.

  - Dyskusja nad tą sprawą została przez rząd rozpoczęta, ale nie dokończono jej. Postanowiliśmy więc zadać kilka pytań i dowiedzieć się, jak rząd widzi ideę metropolii - mówi Jarosław Sellin, dodając, iż interpelacja może się stać w obecnej sytuacji przyczynkiem do szerszej dyskusji, tym bardziej, iż w tym czasie pojawił się też nowy projekt ustawy, a poprzedni budził wiele kontrowersji.

  Posłowie pytają też w swojej interpelacji Grzegorza Schetynę, ministra spraw wewnętrznych i administracji, o ewentualne rozwiązania mające pomóc w rozwoju miast, które na metropolizację szans nie mają. Chodzi przede wszystkim o stolice byłych województw.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo