Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mesjasz czy szarlatan?

Henryk Tronowicz
W środę w samo południe w gdańskim kinie Neptun rozpocznie się siódma edycja dorocznej imprezy Gdańsk DocFilm Festival - jedyny w świecie międzynarodowy festiwal skoncentrowany na filmach dokumentalnych, których autorzy podejmują problemy pracy człowieka, ludzkiej aktywności, twórczych pasji.

Na festiwal nadesłano 160 filmów z ponad 20 krajów. W wyniku selekcji do konkursu wybrano 42 tytuły, które będą rywalizować o statuetkę Brama Wolności (a wraz z nią tysiąc euro). Laur ten przyzna jury pod przewodnictwem Ewy Ewart, dziennikarki śledczej BBC.

Na otwarcie imprezy wyświetlona zostanie pierwsza część unikatowego niemieckiego filmu "Fenomen Bruno Gröninga - śladami »cudownego uzdrowiciela«", w reżyserii Thomasa Busse.

Bruno Gröning (1906 - 1959) urodził się w Oliwie w rodzinie robotniczej. W związku z wybuchem I wojny światowej edukację zakończył na piątej klasie szkoły podstawowej. Wyuczył się zawodu cieśli. Imał się różnych profesji. W czasie II wojny został powołany do Wehrmachtu i dostał się do niewoli.

Niezwykłe uzdrowicielskie zdolności Gröninga ujawniły się w roku 1949, nagle, kiedy w niemieckim mieście Herford uleczył cierpiącego na postępujący zanik mięśni chłopca, któremu lekarze nie dawali nadziei na przezwyciężenie choroby. Od tego czasu wiadomości o fenomenie Bruno Gröninga zaczęły się błyskawicznie rozprzestrzeniać na całym Zachodzie. Szczególny rozgłos przyniosły mu masowe uzdrowienia w Rosenheim. W latach pięćdziesiątych nadal dokonywał wielu nadzwyczajnych uzdrowień. Jego nauki budziły niejednokrotnie kontrowersje. Jedni co prawda uważali go za mesjasza, inni jednak za szarlatana.

Wczoraj, na poprzedzającej gdański festiwal konferencji prasowej, Jürgen Block - przedstawiciel niemieckiego Koła Przyjaciół Bruno Gröninga, zarysował sylwetkę legendarnego uzdrowiciela, który lecząc ludzi siłą oddziaływania ducha, odwoływał się do wiary, twierdząc, że nie ma chorób nieuleczalnych, a największym lekarzem jest Bóg.

Działające bezinteresownie wspomniane koło przyjaciół uzdrowiciela zajmuje się upowszechnianiem i kontynuowaniem jego nauki. Skupia kilka tysięcy niezależnych lekarzy z wielu krajów, którzy od lat weryfikują skuteczność uzdrowień osiągniętych przez Gröninga.

Projekcja pełnej 270-minutowej wersji filmu "Fenomen Bruno Gröninga" w najbliższą niedzielę (godz. 11.00). Wstęp - wolne datki. Program pokazów konkursowych drukujemy na str. 22 .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki