MKTG SR - pasek na kartach artykułów

MEMY na Dzień Sołtysa. Zobacz najzabawniejsze obrazki z okazji Dnia Sołtysa. Internauci kolejny raz nie zawiedli!

SJ
MEMY na Dzień Sołtysa 2023. Zobacz najzabawniejsze obrazki z okazji Dnia Sołtysa. Internauci kolejny raz nie zawiedli! [11.03.2023]
MEMY na Dzień Sołtysa 2023. Zobacz najzabawniejsze obrazki z okazji Dnia Sołtysa. Internauci kolejny raz nie zawiedli! [11.03.2023] Archiwum Gazety Krakowskiej
Dzień Sołtysa w Polsce obchodzony jest 11 marca każdego roku. Internauci i tym razem nie zawiedli i przygotowali porcję zabawnych memów. Zobacz te najśmieszniejsze! A wy? Złożyliście już życzenia swojemu sołtysowi?

Dzień Sołtysa w Polsce. Zobacz śmieszne memy, które przygotowali internauci!

Kim tak naprawdę jest sołtys?

Sołtys to osoba pełniąca funkcję "głowy wsi" lub małej społeczności wiejskiej. Jest to rodzaj honorowej funkcji społecznej, która może być powierzana na drodze wyborów, co zazwyczaj odbywa się na zebraniu wiejskim.

Sołtys ma na celu reprezentowanie wsi lub społeczności wiejskiej wobec władz lokalnych oraz podejmowanie działań na rzecz dobra wspólnoty wiejskiej, takich jak organizacja imprez kulturalnych i sportowych, rozwiązywanie problemów wsi oraz koordynowanie różnych działań społecznych.

W zależności od kraju i regionu termin "sołtys" może być różnie określany - np. w Polsce funkcję tę pełnią także wójtowie, burmistrzowie, czy przewodniczący rady gminy.

Co charakteryzuje sołectwo?

Sołectwo to jednostka pomocnicza gminy, czyli jednostka terytorialna, która pełni określone funkcje w obrębie gminy. Sołectwo jest zwykle jednostką o charakterze wiejskim, a jego granice są ustalane przez radę gminy. Sołectwo składa się z wsi lub kilku wsi oraz z określonej liczby mieszkańców.

Na czele sołectwa stoi sołtys, który jest wybierany przez mieszkańców sołectwa w drodze bezpośrednich wyborów. Sołtys ma za zadanie reprezentowanie mieszkańców sołectwa, podejmowanie działań na rzecz jego rozwoju oraz reprezentowanie sołectwa na forum gminy.

Sołectwo posiada własną, ustaloną przez radę gminy, budżet i samodzielnie decyduje o wydatkowaniu środków na rzecz rozwoju sołectwa. W skład sołectwa mogą wchodzić różne instytucje, takie jak kościół, szkoła, ośrodek zdrowia, czy jednostki OSP, które działają na rzecz mieszkańców wsi.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki