18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mediateka w Gdańsku: Cykl spotkań kulinarno-literackich. Na początek - miody!

Gabriela Pewińska
Gdańska mediateka zaprasza na cykl spotkań kulinarno-literackich
Gdańska mediateka zaprasza na cykl spotkań kulinarno-literackich P. Świderski/archiwum DB
Na półkach mediateki w CH Manhattan w Gdańsku jest mnóstwo książek poświęconych kulinariom. Ich popularność zainspirowała do stworzenia nowych, cyklicznych spotkań. Spotkań, których bohaterem stanie się jedzenie i literatura kulinarna.

Będzie o bibliotece, zacznijmy więc od książki. Jest na półce, choćby w filii nr 29 - "Literatura od kuchni". Pięknie łączy w niej jedzenie z czytaniem znany historyk sztuki Bogusław Deptuła. To zbiór literackich felietonów i kulinarnych przepisów. A przepisy inspirowane oczywiście literaturą! Zjesz serwowaną tu sałatkę kartoflaną i poczujesz się jak, nie przymierzając, Ernest Hemingway podczas obiadu w słynnej paryskiej brasserie Lipp. To oryginalna książka kucharska, z której dowiemy się, jak łączyć odpowiednie składniki, by poczuć się niczym bohaterowie literaccy.

PRZECZYTAJCIE TAKŻE

- Do czasów Balzaca nie wypadało właściwie pisać o jedzeniu - twierdzi Deptuła. - A nie ukrywajmy, jest to przecież, po oddychaniu, druga z czynnności, które trzymają nas przy życiu. O jedzeniu nie pisało się tak, jak nie pisało się o innych czynnościach fizjologicznych. Bohaterowie książek kochają, nienawidzą, czegoś potrzebują, o czymś myślą, ale mało kiedy jedzą. Więc, należałoby spytać, jak żyją?! Oczywiście, byli pisarze niezastąpieni w tej dziedzinie, choćby Rabelais, łakomczuch, pijus, który uczynił z jedzenia coś gargantuicznego, coś, co staje się kanonem w obszarze kultury życia. Ale to, mimo wszystko, wyjątek. Dziś natomiast wydaje się książki, które od początku do końca zajmują się tylko jedzeniem, rozgrywają się przy stole, jedzenie włazi do łóżka, jest wszędzie...

Także w ...bibliotece. Na półkach gdańskiej mediateki książek poświęconych jedzeniu mnóstwo. Ich popularność zainspirowała do stworzenia nowych, cyklicznych spotkań. Spotkań, których bohaterem stanie się jedzenie i literatura kulinarna. Cykl zainauguruje temat "Miody - naturalna medycyna" (22.02, g. 18, mediateka w CH Manhattan). Gościem będzie mistrz pszczelarstwa, a jego opowieściom towarzyszyć będą fragmenty dzieł literackich z tematem związanych.

- Zależy nam, by promować dobre tradycje kulinarne - mówi Natalia Gromow z WiMBP w Gdańsku. - Wesprze nas w tym Kapituła Kulinarna Gdańskie Smaki, która dba o to, by nasze lokalne dzidzictwo kulinarne zostało zachowane. Poza tym gotowanie stało się ostatnio bardzo modne, coraz więcej wydaje się książek o tematyce kulinarnej. Tę literaturę będziemy chcieli przy okazji tych spotkań przybliżyć i zachęcać do korzystania z naszych bogatych w tej dziedzinie zbiorów: książek stricte kucharskich, kulinarno-podróżniczych czy historii o miłości z jedzeniem w roli głównej.

Jednym z tematów kolejnych spotkań będzie czekolada. Nie zabraknie oczywiście odniesień do książki "Czekolada" Joanne Harris. Bohaterami bibliotecznych spotkań będą z czasem mistrzowie kuchni, a i ludzie, którzy potrafią nie tylko gotować, ale i pięknie mówić, a przede wszystkim pisać o jedzeniu.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki