ME juniorek U-17. Złoto dla Trzech Koron, srebro dla Sbornej, a brąz dla Danii [PODSUMOWANIE, WIDEO]

Zbigniew Brucki
Polki ostatecznie zajęły 15. miejsce.
Polki ostatecznie zajęły 15. miejsce. Tomasz Bołt
Miał być awans na przyszłoroczne mistrzostwa świata, a jest przedostatnie miejsce. Tak krótko można skwitować występy polskich szczypiornistek w mistrzostwach Europy do lat 17, które odbywały się w Trójmieście.

By zakwalifikować się na mistrzostwa globu juniorek, które w przyszłym roku odbędą się w Macedonii, trzeba było zająć przynajmniej 11 miejsce w mistrzostwach Starego Kontynentu, które 11 dni odbywały się w halach widowiskowo-sportowej w Gdyni i gdańskiej AWFiS. Polkom ta sztuka się nie udała. Podopieczne trenera Haralda Tłuczykonta zajęły 15 miejsce. Złoto wywalczyły piłkarki Szwecji, srebro - Rosjanki, a brąz - Dunki.

Po nieudanych występach we wstępnej, grupowej fazie, a później również i w zasadniczej, biało-czerwone kończyły mistrzostwa wśród walczących o lokaty 13-16. W pierwszym emocjonującym pojedynku tego etapu turnieju Polki uległy Czeszkom 30:31 (14:16). Nasze szczypiornistki jeszcze kilkadziesiąt sekund przed ostatnią syreną prowadziły 30:29. W końcówce więcej zimnej krwi zachowały jednak rywalki strzelając dwie bramki i nie tracąc żadnej.

Porażka z Czeszkami sprawiła, że biało-czerwonym pozostała walka o to, by nie kończyć mistrzostw jako czerwona latarnia klasyfikacji. W meczu tym przeciwniczkami Polek były inne zawodniczki zza naszej południowej granicy, Słowaczki. Ostatecznie nasze piłkarki wygrały to spotkanie 26:24 (14:10) i zajęły 15 miejsce.

Mistrzyniami Europy zostały Szwedki, w wielkim finale pokonując Rosję 26:24 (13:12). Warto dodać, że podczas tego spotkania mieliśmy też polski akcent. Z gwizdkami w ustach pojedynek ten sędziowały Urszula Lesiak i Małgorzata Gutowska. W meczu o brązowe krążki Dania rozbiła Portugalię 42:28 (22:16).

Zobacz jak cieszyły się Szwedki po zdobyciu złotego medalu! (autor: Mikołaj Polak, Radio Euro 2016):