Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturzysto już czas wybrać studia - uczelnie na Pomorzu kuszą nowymi kierunkami

Ewelina Oleksy
P. Nowak
Matury dobiegają końca. Dla ponad 22 tys. pomorskich maturzystów to znak, że najwyższy czas pomyśleć o studiach. Uczelnie wyższe już to zrobiły i, oprócz rekrutacji, zaczęły kusić absolwentów szkół średnich. Nowe kierunki i profesjonalnie wyposażone pracownie to tylko część propozycji.

Na Uniwersytet Gdański, największą uczelnię w regionie, zapisywać się można od tygodnia. Tak jak w latach ubiegłych, rekrutacja odbywa się w systemie elektronicznym. Każdy kandydat musi się więc najpierw zarejestrować w systemie, w odpowiednim terminie wybrać kierunek i zapłacić wpisowe. Dokumenty donosi się po ogłoszeniu listy rankingowej przyjętych. Wszystko sprawdzić można na stronie www.irk.ug.edu.pl. UG stawia w nowym roku akademickim przede wszystkim na nowości i wylicza świeżo utworzone kierunki. Są to agrochemia, bioinformatyka, etnologia, krajoznawstwo i turystyka historyczna, pedagogika specjalna, religioznawstwo, wiedza o teatrze oraz fizyka medyczna.

- Zarówno osoby z uzdolnieniami humanistycznymi, jak i entuzjaści nauk ścisłych znajdą u nas coś dla siebie - wskazuje Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik UG. Wśród 43 kierunków i aż 180 specjalności nie brakuje tych unikatowych, które UG ma jako jedyna uczelnia w Polsce. Mowa o np. oceanografii i agrochemii.

Swoją ofertę przygotowała także Politechnika Gdańska. Na przyszłych studentów czeka tu 10 067 miejsc. Ale rok temu nie było łatwo się dostać, bo o jedno biło się średnio prawie 7 osób. Rekrutacja, tak jak na UG, internetowa na stronie www.rekrutacja.pg.gda.pl. Kandydaci - w ramach jednej opłaty rekrutacyjnej - mogą tu wybrać dowolną liczbę kierunków. Dodatkowo w połowie czerwca ruszy Centrum Rekrutacyjne w Gmachu Głównym PG, którego pracownicy pomogą dokonać maturzystom wyboru i podpowiedzą, czy mają szansę dostać się na wymarzony kierunek.

W Akademii Pomorskiej w Słupsku dokumenty można składać do 23 lipca. - Stawiamy na kreatywnych i ambitnych ludzi, którzy mają pasję i chcą się rozwijać. To z myślą o nich utworzyliśmy programy zagranicznej wymiany studenckiej do Norwegii, Belgii, Turcji, Hiszpanii czy Włoch - mówi Katarzyna Karbowniczek z AP w Słupsku.

Akademia Morska w Gdyni uruchomiła kilka nowych specjalizacji. Wśród nich zarządzanie zmianą, na którym będzie się można nauczyć m.in. prognozowania i przeciwdziałania upadłości przedsiębiorstw.

- To w skali Pomorza nowatorska propozycja - zapewnia Wioletta Suszak-Masłowska, menedżer Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku także proponuje w tym roku nową specjalność - sport olimpijski. Czyli coś specjalnie z myślą o przyszłych gwiazdach i reprezentantach kadry polskiej. Nabór startuje 1 czerwca.

Pracownicy uczelni namawiają, by przy wyborze nie sugerować się jednak tym, jak dobrą szkoła ma reklamę, tylko zainteresowaniami.

Ranking uczelni wyższych w piątkowym wydaniu Polski Dziennika Bałtyckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki