Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura ustna 2018 język polski tematy 9.05.2018. Matura ustna z języka polskiego tematy [matura ustna język polski pytania 9.05.2018]

red.
Matura ustna 2018 język polski 9.05.2018- pytania, tematy
Matura ustna 2018 język polski 9.05.2018- pytania, tematy Karolina Misztal
Matura ustna z języka polskiego 2018- pytania tematy z dnia 9 maja 2018. Trwa maraton maturalny. Od 9 maja trwają matury ustne z języka polskiego w nowej formule, obowiązującej od 2015 roku. Jakie tematy pojawiły się na maturze ustnej z języka polskiego 9.05.2018? Jakie pytania na maturze ustnej z języka polskiego 9.05.2018?

Matura ustna 2018 język polski

Tegoroczny egzamin ustny z polskiego, podobnie jak w w latach ubiegłych ma formę wypowiedzi, do której maturzyści przystępują po wylosowaniu pytania. Licealiści nie znają od razu całej puli pytań, ale na bieżąco dzielą się z nami zagadnieniami, które się już pojawiły i przygotowują do swojego egzaminu. Wszystko to zgodnie z aktualnie obowiązującym systemem.

Matura ustna 2018 język polski 9.05.2018-tematy, pytania--> KLIKNIJ W ZDJĘCIE

Matura ustna 2018 z języka polskiego odbywa się od 9 do 22 maja.

Matura ustna 2018 język polski 9 maja 2018- tematy, pytania

Numer pytania nie musi być numerem zestawu. Numer zestawu pojawia się w nawiasie. Jeśli w nawiasie jest "?" to oznacza, że nie został jeszcze wskazany numer zestawu

  • Czym może być samotność dla człowieka? Odwołaj się do obrazu Joanny K. "Samotność" i tekstów literackich. (Temat 1)
  • Jakie funkcje może pełnić w literaturze odwoływanie się do innych tekstów kultury? Na podstawie fragmentu Pana Tadeusza z hymnem Polski. Dodatkowo odwołajcie się do IV części Dziadów i książek leżących na półkach księgach. Między innymi Cierpienia młodego Wertera. (Temat 2)
  • Jaką funkcję pełnią przysłowia we współczesnej polszczyźnie (Temat 3)
  • Jakie relacje panują między młodym a starym pokoleniem. Omów zagadnienie na podstawie obrazu "Dziecko i Starszy człowiek" i do wybranych utworów literackich (Temat 4)
  • Czy świat potrzebuje ludzi nieprzeciętnych? Odwołaj się do fragmentu Lalki B. Prusa (rozmowa Ochockiego i Rzeckiego o Wokulskim), całego utworu i tekstu kultury (Temat 5)
  • Jak język wpływa na wspólnotę? Na podstawie tekstu Anny Cegieły „Jaka polszczyzna, taka wspólnota”, własnych doświadczeń i tekstu kultury (Temat 6)
  • Jak w tekstach kultury przedstawiony jest związek między przeszłością a teraźniejszością? Na podstawie obrazu "Portret starej matki". (Temat 7)
  • Jak tradycje wpływają na życie człowieka. Odwołaj się do wiersza Jana Kochanowskiego "Pieśń świętojańska o sobótce" oraz innych tekstów kultury (Temat 8)
  • Jak w tekstach kultury zostaje przedstawiona ojczyzna. Odwołaj się do obrazu Jacka Malczewskiego „Ojczyzna” i innych tekstów kultury.(Temat 9)
  • Na czym polega paraboliczność w tekstach kultury, na podstawie "Drogocenna perła" (Temat 10)
  • Język potoczny: co ma na celu i kiedy jest stosowany - na podstawie fragmentu "Pamiętnika z powstania Warszawskiego", własnych doświadczeń i wybranego tekstu kultury (Temat 11)
  • Jakie znaczenie ma dla człowieka kontakt ze sztuką? Obraz Vladimira Kusha "Zakładka" (Temat 12)
  • Jak doświadczenie wojny może wpływać na dalsze życie człowieka? Omów zagadnienie, odwołując się do fragmentu utworu Imrego Kertésza „Los utracony” oraz wybranych tekstów kultury. (Temat 13)
  • Jakie funkcje może pełnić komunikat językowy? Omów zagadnienie, odwołując się do fragmentu Anny Cegiely i Andrzeja Markowskiego „Funkcje tekstów”, własnych doświadczeń komunikacyjnych oraz wybranego tekstu kultury. (temat 14)
  • Jak artyści przedstawiają indywidualistów odwołaj się do obrazu \"Wzlot\" i wybranych tekstów literackich. (temat 15)
  • Motyw życia jako Labiryntu w dziełach sztuki. Odwołaj się do wierszu Czesława Miłosza "te korytarze" i innych tekstów kultury. (Temat 16)
  • W jaki sposób i w jakich okolicznościach słowa zmieniają swoje znaczenie? Omów zagadnienie, odwołując się do tekstu Andrzeja Markowskiego „krasnoludki języka polskiego”, własnych doświadczeń komunikacyjnych oraz wybranego tekstu kultury. (Temat 17)
  • Czym dla człowieka jest wolność? Omówić na podstawie obrazu i odwołać się do tekstów literackich. (Temat 18)
  • Jak artyści ukazują nierówność społeczna w swoich dziełach. Na podstawie frag. „Granicy” Zofii Nałkowskiej i wybranych tekstów kultury (temat 19)
  • Jak jest przedstawiana stylizacja tekstów? Omów zagadnienie na postawie utworu Kazimierza przerwy Tetmajera "babski wybór" w swojej pracy odwołaj się do innych dzieł kultury (Temat 20)
  • Opisz obraz „Kołyska", powiedz jakie relacje łączą matkę z dzieckiem i odwołaj się do dwóch tekstów literackich. (Temat 21)
  • Rola pamięci w życiu człowieka , odwołaj się do reportażu i tekstów kultury (Temat 22)
  • Słowa - wytrychy. Jak słowa modne wpływają na język polski? (Temat 23)
  • Czy stosownym jest mieć miękkie relacje ze swoją matką? Odwołaj się do fragmentów biblii oraz do obrazu Jamesa McNeilla Whistlera pt. "Matka Whistlera" (Temat 24)
  • W jaki sposób artyści przedstawiają idee pomocy w tekstach kultury. Odwołaj się do fragmentu Lalki(Wysocki 10 rubli) , całego utworu i wybranego tekstu kultury (Temat 25)
  • Jak zmieniają się zwroty grzecznościowe. Odpowiedz na bazie fragmentu, swoich doświadczeń i innych tekstów kultury. (Temat 26)
  • Jak prawidłowo odczytywać zazdrość? Odwołaj się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa oraz innych tekstów kultury. (Temat 27)
  • Wpływ podróży na życie człowieka. Odwołaj się do fragmentu utworu Alberta Camusa "Dzienniki z podróży" i do innych tekstów kultury (temat 28)
  • Czy w komunikacji zawsze dochodzi do porozumienia? Czy skutecznie się komunikujemy? Odwołaj się do podanego fragmentu tekstu, własnych doświadczeń językowych i innego tekstu kultury. (Temat 29)
  • Jak twórcy w swoich dziełach przedstawiają wpływ postępu cywilizacji na relacje międzyludzkie? Odpowiedz nawiązując do grafiki komputerowej Janusza Kapusty oraz wybranych utworów literackich (Temat 30)
  • Motyw przemijania - obraz Vanitas oraz inne teksty kultury (Temat 31)
  • Na czym polega siła sprawcza jezyka? Odwołaj sie do fragmentu tekstu , własnych doświadczeń i tekstu kultury (Temat 32)

Matura ustna 2018 język polski

Matura ustna z j. polskiego składa się z trzech części. Pierwsza część trwa piętnaście minut, w tym czasie uczeń przygotowuje się do zaprezentowania swojej wypowiedzi. Część druga trwa dziesięć minut, podczas których uczeń wygłasza swoją wypowiedź monologową. Przez ostatnie pięć minut maturzysta rozmawia z komisją na dany temat.

Zdajesz maturę? Dołącz do grupy maturzystów na FB - kliknij ⇩

Co zrobić, by na maturze ustnej wypaść jak najlepiej? - Matura ustna sprawdza umiejętność poprawnego, komunikatywnego posługiwania się językiem. Uczniowie muszą dużo ćwiczyć w domu, w szkole, by te wypowiedzi były celne i płynne – mówi Anna Konarzewska, polonistka w XIV LO w Gdańsku, zdobywczyni tytułu Nauczyciel na medal „Dziennika Bałtyckiego”, autorka bloga „Być nauczycielem”. - Podczas egzaminu warto przygotować sobie plan wypowiedzi, który uporządkuje wystąpienie ucznia, wprowadzi spójność w tekście mówionym. Oczywiście planu nie można punkt po punkcie odczytywać przed komisją, ale można do niego zerkać.

Pamiętajcie, żeby dokładnie czytać wylosowane polecenie. Podczas egzaminu mówcie spokojnie, powoli i bez pośpiechu. Pamiętajcie też, że poważne błędy językowe będą obniżały punktację. A co jeszcze warto wiedzieć o ustnej maturze? Koniecznie obejrzyjcie film z poradami Anny Konarzewskiej!

Matura 2018. Rozmowa z nauczycielką Anną Konarzewską o maturze ustnej z polskiego

MATURA 2018 - PRZYGOTUJ SIĘ DO EGZAMINÓW:

Najpopularniejsze kanały youtube dla maturzystów [lista]

14 rzeczy, które musi wiedzieć każdy maturzysta!

Harmonogram egzaminów maturalnych 2018

Jak się uczyć i jak powtarzać do matury?

Sprawdź, czy zdasz maturę z matematyki, historii i geografii!

Jaki jest stan Twojej wiedzy z j.polskiego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki