MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2020. Jak dobrze zdać egzamin z języka obcego? Jakich błędów się wystrzegać? Netflix i testy z ubiegłych lat kluczem do zdanej matury

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Egzamin z języka angielskiego odbędzie się 10.06.2020 (środa)
Egzamin z języka angielskiego odbędzie się 10.06.2020 (środa) Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
- Martwią mnie te dwa miesiące przerwy między zakończeniem roku, a maturą, bo jeśli ktoś nie powtarza języka to bardzo szybko może wyjść z wprawy. Obawiam się, że lepsze wyniki uczniowie osiągnęliby, gdyby do egzaminów podeszli w kwietniu - mówi w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim, Magdalena Drzewiecka-Fietkiewicz, nauczycielka języka angielskiego, akredytowana egzaminatorka ETS i pasjonatka nauczania. Podpowiada, jak wykorzystać ostatnie chwile przed egzaminami i dobrze się do nich przygotować.

W tym roku, w związku z pandemią, uczniowie otrzymali dwa dodatkowe miesiące na przygotowanie się do egzaminów. Czy myśli Pani, że dobrze wykorzystali ten czas?
Uczniowie czasu mieli aż nadto, by wykorzystać go na naukę, ale niestety większość tego nie zrobiła. Do powtarzania materiału siadają zwykle tydzień przed egzaminem, choć są też i tacy, którzy robią to na 2-3 dni przed. Trochę mnie to martwi, bo jeśli ktoś nie powtarza języka to bardzo szybko może wyjść w wprawy. Obawiam się, że lepsze wyniki osiągnęliby, gdyby do matury podeszli w kwietniu, zaraz po zakończeniu roku szkolnego. Wprawdzie nie ma w tym roku egzaminów ustnych, ale zadaniem matury jest sprawdzenie jak dany uczeń komunikuje się w języku angielskim, czy zna gramatykę i rozumie czytane treści. Zadania leksykalno-gramatyczne również wymagają ćwiczeń.
W razie zapotrzebowania placówki zapewniają uczniom konsultacje. Wielu nauczycieli jest gotowych, by pójść do szkoły i organizować je na miejscu lub za pośrednictwem internetu. Ale młodzież rzadko z tej sposobności korzysta ponieważ woli przygotowywać się we własnym zakresie.
Znam uczniów, którzy rzeczywiście podeszli do sprawy bardziej obowiązkowo i postanowili wykorzystać ten czas jak najwydajniej: dotarli do różnych portali internetowych, wykładów online, webinarów, czyli prezentacji multimedialnych, kursów tematycznych i ćwiczeń powtórkowych.

No właśnie, jak powinny wyglądać porządne przygotowania?
Przede wszystkim warto zapoznać się z testami z ostatnich lat, które dostępne są na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Operonu czy arkusze.pl. Jest ich naprawdę bardzo dużo i nie ma możliwości, by przerobic wszystko. Każdy egzamin opiera się jednak na dokładnie tym samym schemacie, mamy: trzy odsłuchy, tekst do przeczytania, test wyboru czy uzupełnianie luk wyrwanymi z kontekstu zdaniami. Praktyka czyni mistrza, więc warto rozwiązać takich testów jak najwięcej.

Oprócz tego swoim uczniom zawsze polecam słuchanie angielskojęzycznych piosenek. Lubię prowadzić swoje lekcje na wesoło, więc czasem jak przypomni mi się jakaś melodia, w której pada słowo o którym rozmawiamy to zdarza mi się ją zanucić.

Przydatne jest również sprawdzanie ich tłumaczeń, czytanie książek w języku Shakespeara, oglądanie filmów z napisami i słuchanie wymowy aktorów. Uczniowie co do zasady są leniwi, dlatego zamiast tego włączają sobie lektora, a nie powinni, bo nawet nieświadomie ten język wpada im w ucho. Moi "netflixowi" uczniowie, którzy oglądają go od rana do wieczora są bardzo dobrzy z angielskiego. Gry również zdarzają się być bardzo pomocne, zwłaszcza gdy podczas rozgrywki młodzież komunikuję się z innymi osobami z całego świata.

Na co najbardziej uważać na egzaminach językowych?
W przypadku matury i poziomu podstawowego sprawdzana jest znajomość najprostszych czasów, umiejętność stopniowania przymiotników, użycie strony biernej. Z reguły nie ma tutaj zadań otwartych. Wyjątek stanowi list lub mail w zadaniu pisemnym. Uważam jednak, że bardzo łatwo nazbierać w nim sporo punktów. Należy skupić się na tym, aby rozwinąć wszystkie cztery podpunkty zawarte w treści zadania. Ważna jest komunikatywność, wystarczą dwa zdania na każdy podpunkt, a w ten sposób za każdy może otrzymać dwa punkty. To jest naprawdę dużo w kontekście całego egzaminu. Uważam, że każdy posiadający nawet same podstawy nie powinien mieć najmniejszych problemów ze zdaniem.

Matura z języka angielskiego - poradzisz sobie z naszymi pytaniami? QUIZ

W przypadku poziomu rozszerzonego uczeń musi wykazać się umiejętnością myślenia w języku angielskim. Tłumacząc z języka angielskiego na polski bardzo łatwo popełnić błędy składniowe. Wielu uczniów ma z tym problem. Zalecam im, aby w pierwszej kolejności zapisywali pomysły w brudnopisie, a dopiero potem przepisywali je na czysto. Wówczas może wpaść nam głowy jakiś lepszy pomysł, może znajdziemy słowo, które okaże się lepszym zamiennikiem. Podczas przepisywania takich rzeczy możemy jeszcze to wszystko skorygować.
Z wypracowania na poziomie rozszerzonym można zdobyć 13 na 50 punktów. Zadaniem maturzystów może być napisanie rozprawki, artykułu, raportu, czasem opowiadania albo listu formalnego. Warto więc przygotować się na wszelkie ewentualności.

Ja swoich uczniów porządnie szkoliłam z pisania rozprawki. Dawno nie pojawiła się na maturze, więc podejrzewam, że może znaleźć się w tegorocznym arkuszu. Należy pamiętać o odpowiedniej strukturze tekstu: napisaniu tezy, potem argumentów za i przeciw i właściwego podsumowania.

Należy pamiętać również o tym, że, o ile w przypadku egzaminu z języka polskiego temat przepisuje się, tak w języku angielskim trzeba zakreślić go kółeczkiem. Może zdarzyć się tak, że jeżeli uczeń tego nie zrobi egzaminujący w ogóle tego tekstu nie przeczyta.

Magdalena Drzewiecka-Fietkiewicz, nauczycielka j. angielskiego, akredytowana egzaminatorka ETS Global, pasjonatka nauczania, ambasadorka programu English Teaching, propagującego naukę języka Shakespeara na wsiach i małych miejscowościach. Ponadto posiada uprawnienia do nauczania na całym świecie. Kwalifikacje zdobyła na Uniwersytecie Gonzaga w stanie Washington. Na co dzień pracuje w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Nadarzynie. Dzięki jej pasji i zaangażowaniu uczniowie osiągają ponadprzeciętne wyniki z egzaminu językowego.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki