Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz nadwagę? Sprawdź, jak może to wpływać na ciążę

Materiał Partnera Zewnętrznego
Mimo ogólnie dostępnego trendu lansującego szczupłą i zdrową sylwetkę, wiele przyszłych mam boryka się z nadwagą. Kilka dodatkowych kilogramów nie stanowi oczywiście żadnego problemu. Jeśli jednak jest ich dużo więcej, nadwaga może w znaczny sposób wpływać na samopoczucie i zdrowie kobiety w ciąży. Oto najczęściej pojawiające się pytania, związane z otyłością w ciąży.

Otyłość a nawaga to dwa różne pojęcia. Do ich rozróżnienia należy się posłużyć wskaźnikiem BMI. Jeśli jego wartość przekracza 25 mamy do czynienia z nadwagą. Gdy wynosi ponad 30 mówimy o otyłości. Zarówno nadwaga, jak i otyłość w ciąży są zjawiskiem stwarzającym ryzyko dla zdrowia matki i dziecka.

Czy przyrost wagi w ciąży będzie taki sam, jak u kobiet z prawidłową wagą?
Średni przyrost wagi w ciąży wynosi 10 do 16 kg. Kobiety, które już przed zajściem w ciążę borykały się z dodatkowymi kilogramami, tyją mniej. W ich przypadku waga roście o 7 do 11 kg. Otyłe ciężarne zwiększają wagę o 5 do 9 kg.

Czy trudniej mi będzie poczuć ruchy dziecka?
Warstwa tłuszczu, która znajduje się na brzuchu rzeczywiście utrudnia wyczucie pierwszych delikatnych ruchów dziecka, które zazwyczaj pojawiają się ok. 18-20 tygodnia ciąży. Kto ma nadwagę, musi uzbroić się w cierpliwość. Mama z dodatkowymi kilogramami poczuje je dopiero, gdy dziecko będzie nieco większe, a ruchy staną się silniejsze czyli około 4-6 tygodni później.

Kiedy pojawi się u mnie brzuch ciążowy?
Otyłość brzuszna często bywa mylona z ciążą. Rozwijające się dziecko ma na początku wystarczająco dużo miejsca, by spokojnie podrosnąć. Dopiero, gdy maluch będzie już dość spory, sylwetka mamy nabierze typowo ciążowych kształtów.

Czy w ciąży mogę się odchudzać?
Nawet o tym nie myśl! W ciąży dietę trzeba odłożyć na bok. Jednak pilnowanie dobrze zbilansowanej diety powinno stać się codziennym obowiązkiem. Folgowanie zachciankom ciążowym może doprowadzić do jeszcze większej nadwagi i poważnych problemów ze zdrowiem. Rozwijający się płód musi jednak otrzymać wszystkie niezbędne mu do prawidłowego rozwoju składniki mineralne i witaminy. Nie oznacza to, że trzeba jeść za dwoje. Ten pogląd powszechny jeszcze za czasów naszych babć, najwyższy czas odłożyć do lamusa. Zapotrzebowanie kaloryczne w pierwszym trymestrze ciąży nie ulega zmianie, w drugim rośnie dziennie o 360 kalorii, w trzecim 475 kalorii.

Bardzo ważny jest także sport. Pływanie, spacery, joga to ten rodzaj aktywności fizycznej, który można uprawiać bez obaw o obciążenia stawów. Ruch w ciąży jest niezbędny, by sprawnie przejść przez poród i szybko wrócić do formy po połogu.

Jakie zagrożenia są związane z nadwagą w ciąży?
Otyłość w ciąży zwiększa ryzyko pojawienia się różnych komplikacji, dlatego niezbędna jest regularna kontrola zdrowia u lekarza prowadzącego ciążę. Ze względu na ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, konieczne jest przeprowadzenie testu na tolerancję glukozy. To badanie wykonuje się w 24. tygodniu ciąży. Ponadto należy pamiętać o regularnym badaniu ciśnienia krwi, ponieważ otyłość w ciąży sprzyja nadciśnieniu, pojawieniu się żylaków, problemom z kręgosłupem i stawami. Waga matki ma również wpływ na rozwój dziecka. Bardzo często dzieci matek z nadwagą już w czasie ciąży nadmiernie rosną, co jest podstawą do przeprowadzenia porodu przez cięcie cesarskie. W późniejszym życiu mają też tendencje do tycia i częściej niż szczupłe dzieci chorują na cukrzycę.

Jak szybko schudnąć po ciąży?
Lekarze rekomendują zmianę diety i regularną aktywność fizyczną. Jeśli kobieta nie karmi piersią, a należy do osób otyłych, czyli jej wskaźnik BMI jest powyżej 30,może również rozważyć skorzystanie z „odchudzania na receptę”. Leki na odchudzanie uniemożliwiają wchłanianie tłuszczu, więc utrata kilogramów jest dużo szybsza niż w przypadku tradycyjnych działań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki