Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz muchomora czy kanię? Uważaj na grzyby, które zbierasz

Redakcja
Na profilu można znaleźć dokładne wskazówki na temat grzybów
Na profilu można znaleźć dokładne wskazówki na temat grzybów materiały prasowe
Mokre lato sprzyja grzybom stąd od kilku tygodni można zauważyć spory ruch w lesie, gdzie grzybiarze poza przyjemnością płynącą ze zbierania grzybów także cieszą się z ciszy i relaksu. Niestety powoli zaczynają zgłaszać się do szpitali osoby, które nieświadomie zatruły się grzybami, a szczególnie muchomorem sromotnikowym.

- Trzeba pamiętać o tym, że grzyb poza walorem smakowym nie ma żadnych wartości odżywczych, a z racji że jest ciężki dla żołądka nie warto karmić nimi dzieci - przestrzegają ratownicy medyczniKociewskiego Centrum Zdrowia, którzy na Facebooku prowadzą profil „Czuję, widzę, słyszę, ratuję”. - Same grzyby łatwo można pomylić tak jak na przykład borowika szlachetnego, prawdziwka z borowikiem ,,szatańskim”. Jednak najbardziej druzgocąca jest pomyłka dotycząca kani a muchomora sromotnikowego.

 

Polub Strefę AGRO Pomorskie na Facebooku!

 

Jeżeli mamy wątpliwości co do grzybów,  po  prostu wyrzućmy je lub nie zbierajmy. Jeżeli mamy zebrane grzyby, to możemy udać się z nimi do najbliższej stacji sanitarno epidemiologicznej lub ewentualnie poszukać osób, które mają certyfikat grzyboznawcy (ich w leśnych miejscowościach nie brakuje).

A jakie są objawy zatrucia grzybami? Trzeba pamiętać, że grzyby są ciężkostrawne dla żołądka i nawet po zjedzeniu kilku pieczarek w pizzy możemy źle się czuć. Wówczas warto zgłosić się do apteki po odpowiednie leki bez recepty lub do lekarza POZ. Najczęstsze objawy zatrucia to nudności, wymioty i ból brzucha, gorączka i osłabienie. W przypadku np. muchomora średnio po 24 godzinach może nastąpić lekka, krótkotrwała poprawa zdrowia.

 

Gdzie na Pomorzu warto wybrać się na grzyby? [MAPA]

 

Do niepokojących objawów zaliczamy obfite poty, łzawienie, ból głowy, uczucie gorąca, zaburzenia widzenia, halucynacje, zapaść, utrata przytomności. Co zrobić, gdy dojdzie do zatrucia? - Intensywne płukanie żołądka w przypadku muchomora sromotnikowego może nie dać żadnych oczekiwanych rezultatów - przyznają ratownicy. - Objawy zatrucia muchomorem mogą zaczynać się kilkanaście godzin po jego spożyciu. Należy natychmiast wezwać pogotowie, ewentualne grzyby lub wymiociny z grzybami zabezpieczyć. Warto pamiętać o tym, że zbadać musi się każdy członek rodziny, który spożywał potrawę z prawdopodobnie trującymi grzybami.

Większość grzybów w Polsce tych trujących nie stanowią dla nas ogromnego problemu. Wczesne leczenie często kończy się szybkim powrotem do zdrowia.

Niestety w przypadku muchomora sromotnikowego częstymi skutkami ubocznymi są kalectwo (czekamy na przeszczep wątroby) lub śmierć. - Dlatego jeżeli nie wiesz lub nie potrafisz zbierać kani, po prostu zostaw je i nie ryzykuj - dodają ratownicy.

 

Ewa Macholla

[email protected]
 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki