Portal Nasze Lasy opublikował na swoim Facebooku ostrzeżenie przed „bezsensowną masakrą dzikich zwierząt w lasach". Chodzi o serię masowych polowań na dziki, które mają ruszyć 12 stycznia.

Minister środowiska, w celu walki z ASF, wskazuje na pilną potrzebę organizacji wielkoobszarowych polowań zbiorowych na dziki jak i potrzebę synchronizacji działań kół łowieckich dzierżawiących sąsiadujące ze sobą obwody - napisano w komunikacie Polskiego Związku Łowieckiego, Zarządu Okręgowego w Olsztynie.

Przypomnijmy, że afrykański pomór świń (ASF) to wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym, którą cechuje bardzo wysoka śmiertelność.

Lista objawów ASF jest krótka, ale doświadczony hodowca trzody chlewnej bez problemu go rozpozna.

Należą do nich:

  • nagłe padnięcia zwierząt przy braku innych objawów,
  • wzrost temperatury ciała (40,5-42 st. C wewnątrz ciała),
  • sinica skóry uszu, brzucha, boków, drobne wybroczyny,
  • duszność, piana z nosa,
  • biegunka, wymioty,
  • podniecenie, drgawki,
  • przypadki poronienia,
  • utrata apetytu.

ASF nie jest niebezpieczny dla ludzi, nie mogą zarazić się wirusem ASF. A inne zwierzęta? Na zarażenie wirusem ASF zagrożone są tylko świnie, dziki i świniodziki.

PISALIŚMY:
Pilne! Afrykański pomór świń znów atakuje chlewnie - małe i duże
Inspekcja Weterynaryjna nie da już rady zwalczać afrykańskiego pomoru świń
ASF - wirus grozi Polsce. Mur na granicy z Ukrainą i Białorusią powstanie? Gdzie jest ASF?

Portal Nasze Lasy pisze, że w całej Polsce zarządzono skoordynowane, zmasowane i wielkoobszarowe polowania.

- Pretekstem walka z ASF! Po spotkaniu 28 grudnia w Ministerstwie Środowiska trwa ożywiona wymiana "pilnych" pism między Ministerstwem, PZŁ i Głównym Lekarzem Weterynarii. Koła łowieckie otrzymują wiadomość SMS o treści: "Minister Środowiska w celu walki z ASF wskazuje na pilną potrzebę organizacji wielkoobszarowych polowań zbiorowych na dziki jak i potrzebę synchronizacji działań kół łowieckich dzierżawiących sąsiadujące ze sobą obwody na terenie całej Polski. Zobowiązuję Zarządy Kół Łowieckich (wszystkie) do zorganizowania polowań zbiorowych na dziki w dniach 12-13,19-20,26-27.01.2019r. W dniu 2 stycznia 2019 nakazuję powiadomić Urzędy Gmin i Nadleśnictwa o planowanych polowaniach. Szczegóły tego tematu zostaną przekazane w pierwszych dniach stycznia". Pierwsze polowania mogą odbyć się bezprawnie, bo nie zostanie dotrzymany dwutygodniowy termin powiadomienia z wyprzedzeniem o polowaniu.

Zobacz galerię

Tymczasem dla portalu magazynkaszuby.pl prof. dr. hab. Andrzej Elżanowski, zoolog i bioetyk z Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Sekcji Dobrostanu Zwierząt Polskiego Towarzystwa Etycznego, mówił tak:

- Polowanie i strzelanie samo w sobie stwarza zagrożenie, bo rozprasza dziki. Powoduje mieszanie populacji. Po drugie powoduje dostawanie się wirusa do środowiska razem z krwią i odpadkami. Im więcej będziemy polować w Polsce na dziki, zmniejszać ich liczebność, tym więcej ich będzie przychodzić zza wschodniej granicy.

Faktem jest jednak, że dziki coraz zuchwalej wchodzą do naszych miast.

CZYTAJCIE TEŻ:
Ruda Śląska: Dzik wtargnął do kościoła podczas mszy. Wybuchła panika
Dziki atakują cmentarz w centrum Rybnika! Czy groby są bezpieczne?
Rybnik: ludzie boją się dzików. Miasto planuje kolejny odstrzał

Czy to dostateczne powody, żeby organizować masowy odstrzał dzików? Jak sądzicie?

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dlaczego miasta zabraniają pokazów fajerwerków w Sylwestra?

Sylwester: noc zabawy i tragedii