Marsz Czerwonych Wdów przejdzie ulicami Bydgoszczy. O co chodzi w akcji?

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Marsz Czerwonych Wdów przejdzie ulicami Bydgoszczy. Łukasz Gdak
Marsz Czerwonych Wdów przejdzie ulicami Bydgoszczy. Następnie w klubie Mózg nastąpi "Poruszenie". O co chodzi w akcji?

Marsz Czerwonych Wdów w Bydgoszczy

W sobotę, 14 marca, ulicami Bydgoszczy przejdzie Marsz Czerwonych Wdów. Performance "Red Rebel Brigade" zwany też "Marszem Czerwonych Wdów" wykonywany jest w wielu miastach na całym świecie przez ruch Extinction Rebellion, aby przekonać społeczeństwo do działania w obliczu kryzysu klimatycznego.

- Kierują nami emocje. Złość, żal, smutek, przerażenie, strach, ale też miłość, harmonia i wdzięczność. To nie jest normalna sytuacja. Trwa szóste masowe wymieranie gatunków. Korzystamy z zasobów Ziemi, jakbyśmy opróżniali studnię bez dna. Społeczeństwo musi się obudzić. Jesteśmy u progu największego kryzysu w historii naszej cywilizacji. Możemy go jeszcze zatrzymać. Katastrofę, która dotknie wszystkich. Dlatego potrzebne jest zrozumienie i świadomość zbliżającej się katastrofy. Kierowani emocjami, przejdziemy ulicami Bydgoszczy w powolnym marszo-tańcu, a naszą wiadomość będziemy przekazywać bez słów. Ubrani w czerwień, symbolizującą jedność międzygatunkową. Opłakujemy śmierć naszych sióstr i braci różnych gatunków, które wymarły lub wymierają w tej chwili. Jesteśmy tego świadkami. Wiemy, że mamy jeszcze szansę powstrzymać zagładę kolejnych i kolejnych gatunków. Powstrzymać głód, susze, migracje i wojny. I mamy nadzieję, mobilizującą do działania.
Lecz żeby się udało, potrzebne jest zrozumienie powagi problemu przez społeczeństwo. Dlatego przemawiamy z najgłębszych naszych emocji, stajemy naprzeciwko ludzi, aby w bezpośrednim kontakcie pokazać co czujemy. Pokazać, że to sprawa życia i śmierci - informują organizatorzy.

Brygada Czerwonych Wdów to grupa milczących mimów, którzy z twarzami pomalowanymi na biało, ubrani w czerwień niosą smutek, empatię i zrozumienie. Performance został stworzony przez grupę the Invisible Circus w Anglii w latach 90. Wraz z pogarszaniem się stanu klimatu, stworzyli zestaw gestów poruszających przestrzeń, aby przypomnieć, że jesteśmy połączeni z innymi istotami układem krwionośnym, że żyjemy na tej samej planecie i zależymy od siebie.

Organizatorzy wydarzenia zaznaczają, że czerwień to znak pojednania. Jest symbolem krwi łączącej wszystkie istoty żywe a także bólu i cierpienia z powodu wymierania gatunków. Oznacza jednocześnie współczucie i solidarność z gatunkami, których wymieranie jest efektem szkodliwej działalności człowieka i dominacji systemu, który na taki proces pozwala.

Marsz Czerwonych Wdów po raz pierwszy przejdzie ulicami Bydgoszczy

- W powolnym marszo-tańcu Czerwone Wdowy wiadomość przekazywać będą bez słów. Ubrane w czerwień aktorki i aktorzy, symbolizującą jedność międzygatunkową. Błagają o nieobojętność - opisują Marsz Czerwonych Wdów współorganizatorzy.

"Red Rebel Brigade" pierwszy raz w Bydgoszczy

Przemarsz "Red Rebel Brigade", czyli "Marszu Czerwonych Wdów" ulicami Bydgoszczy będzie wstępem do serii atrakcyjnych zdarzeń w bydgoskim klubie MÓZG, zaplanowanych w ramach akcji "Poruszenie" 14 marca 2020 roku.

"Marsz Czerwonych Wdów" wyruszy o godzinie 18.00 ze Starego Rynku i przejdzie do klubu Mózg na ul. Gdańskiej 10.

W Mózgu odbędzie się tego dnia wernisaż prac realizowanych w ramach "Open Call", czyli otwartego naboru prac różnych form i technik. W programie są także: kuchnia społeczna (kuchnia roślinna - przynieś coś na wspólny stół lub wrzuć coś do puszki albo na zrzutka.pl), performance, warsztaty proekologiczne, panel dyskusyjny.

Podczas wydarzenia grać będą: Slasia oraz date with kate z Poznania a także bydgoskie kapele: Yaki, Snow BPM i Trietiak.

Ruch Extinction Rebellion to globalny bunt przeciwko wymieraniu, który rozpoczął się w 2018 roku w kręgu brytyjskich naukowców i aktywistów, rozszerzając się stopniowo na cały świat. Podobne manifestacje miały miejsce w wielu miastach świata. W Bydgoszczy performance Marsz Czerwonych Wdów wykonywany przez ruch Extinction Rebellion odbędzie się po raz pierwszy.

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny: Marsz Czerwonych Wdów przejdzie ulicami Bydgoszczy. O co chodzi w akcji? - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

e
ema
20 lutego, 08:22, Gość:

satanistyczne praktyki

Co ty nie powiesz hahahahahahaha

p
p.."

"Ten SYF może zmyc tylko potop.."

G
Gość
19 lutego, 14:42, Gość:

Lewackie wypierdki .. Ponad 55 krajów eksperymentuje z klimatem .. wywołując sztuczne deszcze za pomocą cząsteczek cementu i jodku srebra Ingerując w stratosferze w prady strumieniowe i wywołują susze a te lewackie pierdy udają ze nie widza .. Soros płaci Soros wymaga

19 lutego, 17:21, Udziałowiec:

Dokładnie

"Ten SYF może zmyc tylko potop.."

J
Jarek

Szkoda że "maupy w czerwonym" nie było !

G
Gość
19 lutego, 21:34, !!!!!!!!!!!:

jak nie czarne szmaty to czerwone!!! coraz więcej de bilizmu na świecie

20 lutego, 11:21, Jarek:

ja akurat za debilizm uważam, bezmyślne egoistyczne życie oparte na pracy i konsumowaniu, połączone z rytuałami codzienności wykonywanymi przez większość społeczeństwa, wypieranie rzeczywistości, zaprzeczania faktom naukowym i pisanie bzdurnych komentarzy

Bardzo dobry komentarz! Proszę sobie jednak sprawdzić jakie to 'fakty' stoją za teoriami popieranymi przez Extinction. Nie mówię że klimat się nie zmienia, bo się zmienia, nie mówię że nie mamy na niego wpływu bo pewnie jakiś mamy, ale nadal kompletnie go nie rozumiemy! 'Fakty' na podstawie których powstają podatki od emisji CO2 to zwykła manipulacja, a prawdziwi naukowcy, którzy mają inną opinię bo sprawdzili o wiele większy zakres materiału (i mówią wprost, że człowiek kompletnie jeszcze nie rozumie zależności klimatycznych) nie są dopuszczani do głosu.

G
Gość
20 lutego, 10:27, Gość:

Akcja jest organizowana obywatelsko, non profit. Działanie jest odwołaniem do stanu wiedzy naukowej, między innymi raportów IPCC, czyli Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu, przy ONZ. Pozdrowienia!

Organizowana obywatelsko i nonprofit, a jednak za organizacją Extinction stoją duże pieniądze z 'ciekawych' źródeł. Polecam samemu sprawdzić i zrobić dochodzenie, dlaczego nowa organizacja była w stanie utworzyć tyle swoich komórek na całym świecie ;)

G
Gość
20 lutego, 8:22, Gość:

satanistyczne praktyki

20 lutego, 11:18, Jarek:

ciekawa teoria, może opiszesz swoje doświadczenia i obcowanie ze sztuką?

Ja mogę skomentować ;) Wystarczy spojrzeć na dość niepokojącą symbolikę, performance który bardziej przypomina rytuał i tym podobne. Ciekawe czy w Bydgoszczy też będą wylewać 'krew' jak w innych miejscach Extinction ma w zwyczaju. Warto też prześledzić źródło finansowania i zastanowić się, dlaczego organizacja zdołała uruchomić tyle różnych oddziałów na całym świecie... Bo idea?.. Nie bądźmy śmieszni, za tym stoją naprawdę grube pieniądze ;) Poza tym warto sobie poczytać o programie MK-Ultra, który z Extinction łączy chociażby symbolika. Sprawa nie jest taka oczywista i tak pozytywna jakby to się wydawało. A propopagandę powtarzać może każdy, za to z samodzielnym myśleniem coraz trudniej...

J
Jarek
19 lutego, 21:34, !!!!!!!!!!!:

jak nie czarne szmaty to czerwone!!! coraz więcej de bilizmu na świecie

ja akurat za debilizm uważam, bezmyślne egoistyczne życie oparte na pracy i konsumowaniu, połączone z rytuałami codzienności wykonywanymi przez większość społeczeństwa, wypieranie rzeczywistości, zaprzeczania faktom naukowym i pisanie bzdurnych komentarzy

J
Jarek
20 lutego, 8:22, Gość:

satanistyczne praktyki

ciekawa teoria, może opiszesz swoje doświadczenia i obcowanie ze sztuką?

J
Jarek
20 lutego, 10:20, B:

Precz z czerwonymi!

wydarzenie nie ma nic wspólnego z polityką, a czerwień to kolor krwi, życia i miłości

J
Jarek
20 lutego, 7:17, Gość:

kolejna zaraza społeczna ale lepsza od Chińskiego Koronawirusa.

Zarazą społeczną są bezmyślni konsumenci, którzy biorą wszystko jak leci, byle taniej i więcej, byle mieć nieważne skąd i jakim kosztem

J
Jarek

https://www.youtube.com/watch?v=aH-PbptEsyc

To wydarzenie to performance, w ciszy, bez przemocy, z szacunkiem i troską. Wyraża on

SMUTEK

STRACH

MIŁOŚĆ

GNIEW

BŁAGANIE

NADZIEJĘ

emocje związane z trwającym szóstym wymieraniem gatunków, do którego przyczyniła się działalność człowieka.

Jeśli ktoś widzi w tym jakieś spiski lub jest uprzedzony do koloru czerwonego, to zachęcam do poczytania z wymieraniu gatunków. Np. artykuł z polityki: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1792506,1,apokalipsa-zwierzat.read

G
Gość

Akcja jest organizowana obywatelsko, non profit. Działanie jest odwołaniem do stanu wiedzy naukowej, między innymi raportów IPCC, czyli Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu, przy ONZ. Pozdrowienia!

B
B

Precz z czerwonymi!

G
Gość

satanistyczne praktyki

Dodaj ogłoszenie