Dziennik Bałtycki

Wiadomości

WINIETA
  Marnują się tony jabłek

  Marnują się tony jabłek

  Zbigniew Brucki

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Choć nadchodząca zima jawi się już to śniegiem, to mrozem, wiele sadów, zwykle o tej porze szarych, przedstawia niecodzienny widok. Konary, chociaż pozbawione liści, uginają się bowiem od niezerwanych owoców.
  Takie obrazki można zobaczyć w wielu sadach, choćby w okolicach Malenina czy Miłobądza - miejscowości uchodzących za małe zagłębie sadownicze w powiecie tczewskim. Drzewa są wręcz oblepione jabłkami, które znikną z gałęzi dopiero gdy same spadną. Dlaczego takie dobro się marnuje? Bo sadownikom po prostu nie opłaca się zbierać tych owoców.

  By wyjaśnić przyczynę tej sytuacji, należy pamięcią cofnąć się do ubiegłego roku.
  Wówczas, gdy drzewa kwitły, przez kraj przetoczyła się fala przymrozków. Kwiaty wymarzły w 80 procentach, a w niektórych rejonach nawet wszystkie. To sprawiło, że w tym roku "wypoczęte" drzewa obrodziły nadzwyczajnie. A to z kolei zaowocowało nadprodukcją. Ceny jabłek, które oferują hurtownicy producentom, spadły nawet poniżej 10 groszy za kilogram.

  - Nawet ci, którzy za ubiegłoroczne straty, w formie rekompensaty skorzystali z ulg, woleli wygospodarowane w ten sposób pieniądze - zamiast płacić ludziom wynajętym do zbiorów - przeznaczyć np. na spłaty kredytów - mówi Emil Georgijew, właściciel 9-hektarowego sadu.

  - Stając bowiem przed dylematem, czy zerwać owoce i po opłaceniu pracowników prawdopodobnie dołożyć do interesu, gdyż ceny skupu są katastroficznie niskie, wielu po prostu owoców nie zebrało. Niektórzy, próbując nieco ratować budżet, zbierają owoce sami lub z pomocą najbliższej rodziny. Dodam tylko, że na ostatniej fakturze cena jabłek była po 9 groszy za kilogram.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo