Edukacja, egzaminy, testy próbne
  TESTY GDAŃSKIEGO WYDAWNICTWA OŚWIATOWEGO

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Rozwiń
  Edukacja, egzaminy, testy próbne
  Zwiń

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Sprawdź, co może pojawić się na egzaminach!

  Mały ZUS od 2019 roku. Ci przedsiębiorcy sporo zaoszczędzą

  Mały ZUS od 2019 roku. Ci przedsiębiorcy sporo zaoszczędzą

  Anna Bartosiewicz

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Mały ZUS to większa sznasa na sukces firmy.

  Mały ZUS to większa sznasa na sukces firmy. ©StartupStockPhotos/ Pixabay.com

  Sejm uchwalił ustawę obniżającą składki na ZUS dla drobnych przedsiębiorców. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2019 roku.
  Mały ZUS to większa sznasa na sukces firmy.

  Mały ZUS to większa sznasa na sukces firmy. ©StartupStockPhotos/ Pixabay.com

  Mały ZUS obejmie przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, a ich przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (5250 zł brutto, 3825 zł netto w 2018 roku). Niższe składki zapłacą więc tylko najmniej dochodowe firmy. Rząd spodziewa się, że na zmianach skorzysta zaledwie 173 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą.

  Sprawdź aktualne oferty pracy

  Kto może płacić mały ZUS?

  Przepisy zakładają, że wysokość składek na ubezpieczenia społeczne ma być niższa dla drobnych przedsiębiorców. Dotychczas wszyscy musieli odprowadzać do ZUS-u jednakowe składki, niezależnie od dochodów, ale tych najgorzej prosperujących nie było stać na wysokie opłaty. Obecnie składka na ubezpieczenie społeczne, obowiązkowa składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz składka na Fundusz Pracy wynoszą 1232,16 złotych.

  - Uchwalona 20 lipca 2018 r. tzw. ustawa „mała firma – niski ZUS” przewiduje możliwość ograniczenia wysokości obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców uzyskujących najniższe przychody z prowadzonej działalności. W ich przypadku obniżka obowiązkowych składek na ZUS może wynieść nawet 660 zł, czyli ponad połowę składek opłacanych obecnie przez przedsiębiorców, którym upłynął okres tzw. ulgi na start (1163 zł). Z tak dużej ulgi skorzystają jednak osoby, których przychód z prowadzonej działalności gospodarczej jest niewielki i nie przekracza przeciętnie 1240 zł miesięcznie (14 880 zł rocznie) – mówi w rozmowie ze „Strefą Biznesu” Paweł Wyrębek, aplikant adwokacki w SSW Pragmatic Solutions.

  Mały ZUS obejmie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których roczne przychody osiągnięte w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczą 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Co czwarty przedsiębiorca z grupy, która powinna skorzystać na nowych przepisać, zamyka firmę przed upływem dwóch lat. Ma to związek z tym, że po dwóch latach działalności właściciela przestaje obowiązywać preferencyjny ZUS dla przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy otworzyli własny biznes. Preferencyjny ZUS wynosi 520 zł miesięcznie za ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

  Ile wyniesie mały ZUS?

  Najniższe składki dla osób objętych małym ZUS-em wyniosą tyle samo, co preferencyjny ZUS dla młodych przedsiębiorców, a więc 520 zł miesięcznie. Wraz z każdą dodatkową złotówką przychodu będą one rosły o 16 groszy. Przestaną iść w górę dopiero wówczas, gdy osiągną wartość pełnej składki na ubezpieczenie społeczne. Wysokość składek będzie wyliczana na podstawie wartości przychodu w poprzednim roku kalendarzowym. Uprawnienia do małego ZUS będą przysługiwać tylko przez trzy lata z ostatnich pięciu lat prowadzenia działalności. Ponadto od 30 kwietnia br. początkujący przedsiębiorcy mogą korzystać z ulgi na start, która przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia firmy zwalnia ich z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

  Przykład
  • Miesięczny przychód: 2100 zł
  • Mały ZUS: 660 zł miesięcznie
  • Oszczędność: ok. 570 zł miesięcznie


  Jakie zalety ma mały ZUS?

  - Obniżka składek ZUS dla przedsiębiorców osiągających najmniejsze przychody może stanowić zachętę do rozpoczęcia działalności gospodarczej lub do wyjścia z tzw. szarej strefy. Zgodnie z obecnymi przepisami początkujący przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z całkowitego zwolnienia z ZUS w okresie pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności. Po tym okresie, przez kolejne 24 miesiące prowadzenia działalności przedsiębiorca będzie korzystał z tzw. „ulgi na start”, zaś po wyczerpaniu prawa do ulgi, przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z obniżki składek na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców. Łącznie zatem czas, w którym początkujący przedsiębiorca będzie korzystał z zachęt tworzonych przez państwo może wynieść nawet 66 miesięcy, czyli 5,5 roku. To dostatecznie dużo, by rozwinąć skrzydła jako przedsiębiorca lub przekonać się, że własna działalność to może jednak nienajlepszy pomysł – wskazuje Paweł Wyrębek.

  Zobacz najlepsze oferty pracy

  - Z nowych regulacji skorzysta nawet kilkaset tys. jednoosobowych firm. A to dlatego że spodziewamy się, że, oprócz niemal 200 tys. uprawnionych, wiele osób zalegalizuje prowadzoną przez siebie działalność. Wszystko dzięki temu, że nie będą już musiały płacić nieproporcjonalnie wysokich składek. Tzw. mała działalność gospodarcza niesie ze sobą ogromne oszczędności dla firm. Mowa tu nawet o 1,5 mld zł w 2019 r. – ocenia cytowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wiceminister Mariusz Haładyj.

  Mały ZUS dla drobnych przedsiębiorców to:
  • zachęta do prowadzenia firmy
  • pobudzenie aktywności zawodowej
  • ograniczenie szarej strefy
  • większa szansa na przeżycie przedsiębiorstwa


  Jakie wady ma mały ZUS?

  Jednak ustawa „mała firma – niski ZUS” ma również drugą stronę medalu. Ogranicza ona przedsiębiorcom dostęp do ubezpieczenia chorobowego czy zasiłków, a w przyszłości może skutkować brakiem środków na świadczenie emerytalne.

  - Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na opłacanie możliwie najniższych składek na ZUS, muszą jednak pamiętać o tym, czego w nowelizowanych przepisach nie powiedziano wprost. Mianowicie, od tego, jaką kwotę składek emerytalnych zgromadzą w ZUS, będzie zależna wysokość ich przyszłej emerytury. W skrajnych przypadkach może się okazać, że zgromadzone składki nie pozwalają nawet na wypłatę emerytury w minimalnej wysokości. Do tej kwoty państwo dopłaci natomiast tylko wtedy, gdy ubezpieczony będzie posiadał co najmniej 20-letni okres ubezpieczenia – ostrzega Paweł Wyrębek. – W bliższej perspektywie czasowej negatywne skutki niskich składek ZUS mogą odnieść natomiast ci przedsiębiorcy, którzy będą korzystali z ubezpieczenia chorobowego. W tym przypadku wysokość zasiłku chorobowego lub – o czym nie zawsze się mówi – zasiłku macierzyńskiego także będzie niewielka – podkreśla nasz rozmówca.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (32)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niektórzy...

  Jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Niektórzy zaoszczędzą. A inni zapłacą dużo więcej niż teraz:
  https://zus.pox.pl/skladki-zus-2019.htm

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niski zus

  kolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  W UK przy dochodzie poniżej ok. 38 000 pln nie płaci się składek na ubezpieczenia społeczne. Twierdzenie, że niski zus = niska emerytura powinno być potwierdzone określeniem co dzieje się ze...rozwiń całość

  W UK przy dochodzie poniżej ok. 38 000 pln nie płaci się składek na ubezpieczenia społeczne. Twierdzenie, że niski zus = niska emerytura powinno być potwierdzone określeniem co dzieje się ze składkami tych wszystkich, którzy emerytury nie doczekali a przez kilka lub kilkanaście lat na nią wpłacali. Po co tworzyć nowe rozwiązania, jeżeli można skopiować wprost działające systemy emerytalne z krajów w których wszystko działa jak powinno zamiast pozostawać jedynym krajem grupy OECD w którym wysokość składek nie jest uzależniona od bieżącego dochodu. Przychód bez rozliczenia kosztów to tylko liczba na ekranie lub papierze trudno nim coś opłacić.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zarobek

  bioly (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 1

  wg rządu zarobek na poziomie ok 1500 zl z przykładu to dużo ? za taka kwotę wcale nie powinno się nic płacić bo lepiej jak człowiek sam zarobi 2100 zl bez podatku niż zamknie firmę pójdzie na...rozwiń całość

  wg rządu zarobek na poziomie ok 1500 zl z przykładu to dużo ? za taka kwotę wcale nie powinno się nic płacić bo lepiej jak człowiek sam zarobi 2100 zl bez podatku niż zamknie firmę pójdzie na bezrobocie i weźmie kuroniowke A do tego 500 plus na dziecko czasami w większej kwocie. Cały ten śmieszny przepis to żart by dużo nakrzyczec przed wyborami jaki to każdy dobry jest a tak naprawdę to wielka sciema.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo zachęcające!

  Mb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 6

  Drobny handel:
  przychód_1500 zł
  opłata za miejsce -300 zł
  zakup towaru -500 zł
  mały zus-660 zł
  oszczędność - 40 zł!!!
  Faktycznie moźna się dorobić, nie ma co!
  Bardzo zachęcające, bardzo!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Mg

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Mg jak masz 1500zł z handlu to zamknij to i idź na etat. Na kasie w biedronce mają wiecej

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przychód a dochód

  Ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 1

  Ludzie, przychód i dochód to dwie różne sprawy!! Wielkie halo jak to będzie super, a realnie nie zmieni to zbyt wiele...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kochany rząd - dziękujemy

  Mariusz taksówkarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 26

  Ja już myslałem że tego nie dożyje i że ci z Platformy mnie i mnie podobnych zajebią tym ZUSem. Od 30 lat jak prowadzę działalność to ciągle ZUS droższy i droższy, a tu taka niespodzianka....rozwiń całość

  Ja już myslałem że tego nie dożyje i że ci z Platformy mnie i mnie podobnych zajebią tym ZUSem. Od 30 lat jak prowadzę działalność to ciągle ZUS droższy i droższy, a tu taka niespodzianka. Kochany rządzie PIS - dziękuje, dziękuje ,i jeszcze raz dziękuje jak nie wiem co.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ed

  er (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

  Niech bedzie pochwalony Św. Ojciec Dyrektor, zawsze dziewica- w Trójcy Św. i w Moim Radiu Jedyny! Nazywam sie Dżesika, pochodzę z Mordów pod Białymstokiem w Podlaskiem. No jestem taka zwykła fajna...rozwiń całość

  Niech bedzie pochwalony Św. Ojciec Dyrektor, zawsze dziewica- w Trójcy Św. i w Moim Radiu Jedyny! Nazywam sie Dżesika, pochodzę z Mordów pod Białymstokiem w Podlaskiem. No jestem taka zwykła fajna laska spod laska. Mam powabne nogi których nie golę bo to grzech śmiertelny przeciw Św. Stanisławowi Kostce, patronie nóg i kostek. Byłam wychowana przez moją moherową mamuśkę Violettę wraz z moją siostrunią Żanetką oraz braciszkiem Kevinem na wzorową katoliczkę ze Ściany Wschodniej która zawsze głosuje tylko na ZCHN lub PIS. Teraz od paru lat mieszkam w Bydgoszczy, na zepsutym moralnie Zachodzie Polski gdzie w dzień pracuje na chlebek jako kasjerka w Biedrze a w nocy na kiełbaskę na obwodnicy w lesie z koleżankami z Rumunii. Niesiemy naszym klientom z tirów chrześcijaństwo i nakłaniamy ich aby głosowali na PIS to dostaną 500 zloty na wódkę jak po pijaku stworzą nowe dzieci i przyszłych kiboli. Mój braciszek Kevin ma 18 lat ale ma już trójkę katolickich dzieci z trzema ultra- katolickimi Ladies które musi utrzymać ze zbierania złomu po nocach na torowiskach PKP więc 500 plus co miesiąc od Wielkiego Dobrodzieja Pana Prezesa jest dla niego Darem Niebios, wymodlonym za wstawiennictwem Św. Abp. Glempa i 7 świetych Dziewic. Akurat na dziewicach to się ten mój brat Kevin bardzo zna, wiele z nich to są bowiem powabne cichodajki. W niedzielę mam zawsze wolne bo dzien Święty trzeba zawsze swięcić więc idę do kościółka żeby leżeć tam na pokaz krzyżem i lizać marmurową posadzkę- chce tam chodzić bom w hipokryzji wychowana a poza tym co by moje sąsiadki z baraków powiedziały jakby mnie tam choć raz nie zobaczyły. Obgadały by mnie na całą dzielnicę że się stałam taka zbyt nowoczesna, że pewnie juz głosuję nawet na PO, na Żydów i masonów. Ale tak nie jest- nie po to mój pradziadek bohatersko mordował Żydów w stodole w Jedwabnem żebym ja teraz zdradzała nieśmiertelne ideje Narodowców, NSZ i ONR i była heretyczką europejska.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czytaj ze zrozumieniem

  Bartek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

  Uprawnienia do małego zusu będą obowiązywać przez 3 lata z ostatnich 5 lat prowadzenia działalności. Czyli w momencie kiedy prowadzisz swoją 30l to możesz swój kochany PiS pocałować w d***


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No właśnie...

  sali (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  To znaczy, że jak się prowadzi 30 lat, to raz na 5 lat można 3 lata płacić połowę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  !

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 3

  i jeszcze jedno... za peło zus wzrastał rocznie o ok. 30zł, a teraz za pisdzielców skacze co 70-80zł...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie prawda

  Dr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Za PO kraj ociekał mlekiem i miodem, choć co prawda za SLD było jeszcze lepiej... Teraz nyndza... Małe Zusy, działalność nierejestrowa - jak tu zachować status społeczny wśród tej biedoty. Pińcet...rozwiń całość

  Za PO kraj ociekał mlekiem i miodem, choć co prawda za SLD było jeszcze lepiej... Teraz nyndza... Małe Zusy, działalność nierejestrowa - jak tu zachować status społeczny wśród tej biedoty. Pińcet plusy dajo, a Ginekolog ani na zabiegach sobie nie dorobi... O łapówki też trudniej, bo ziobryści patrzą. Tusku wracaj!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11

  sam już nie wiem, czy ironia czy rzeczywiście to Twoja opinia... ale jeśli nie jest to ironia to zdajesz sobie sprawę, że taksówkarze na tym nie skorzystają, bo to nie obowiązuje rozliczających się...rozwiń całość

  sam już nie wiem, czy ironia czy rzeczywiście to Twoja opinia... ale jeśli nie jest to ironia to zdajesz sobie sprawę, że taksówkarze na tym nie skorzystają, bo to nie obowiązuje rozliczających się na karcie podatkowej?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy to uczciwe?

  Marcus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 4

  A co jeśli ktoś prowadzi działalność handlową? Przychód może być dość spory, ale dochód często jest niski. Więc twierdzę, że cały ten mały ZUS to wielka ściema. A cała ta propaganda jakoby PiS coś...rozwiń całość

  A co jeśli ktoś prowadzi działalność handlową? Przychód może być dość spory, ale dochód często jest niski. Więc twierdzę, że cały ten mały ZUS to wielka ściema. A cała ta propaganda jakoby PiS coś robi dla mikro firm to żenada. Jeszcze dwa lata - wytrzymamy i przy urnach wyborczych odwdzięczymy się za wszystko!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  !

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 4

  wybory za rok jesienią, a to że pis to bardziej obłudne zakłamane ścierwa od peło to ja już wiedziałem przed wyborami...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niski Zus

  Kamo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

  Niski Zus niska emerytura. Tzw kwadratura koła. Nic nie ma za darmo. Tak samo pięćset plus. Ktoś na to musi łożyć czyli ja z podatków miesięcznie odprowadzam prawie 2000 zł pitu. Utrzymuje czyjeś...rozwiń całość

  Niski Zus niska emerytura. Tzw kwadratura koła. Nic nie ma za darmo. Tak samo pięćset plus. Ktoś na to musi łożyć czyli ja z podatków miesięcznie odprowadzam prawie 2000 zł pitu. Utrzymuje czyjeś dzieci.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sprawiedliwe rozwiazanie

  zaproponuje (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

  niech przedsiębiorcy płaca taki sam ZUS jak ci co prowadzą firmy i pobieraja jednocześnie WCZEŚNIEJSZE UPRZYWILEJOWANE mundurowe emerytury. Dlaczego ja mam płacic wiecej majac 60 lat niz ten to ma...rozwiń całość

  niech przedsiębiorcy płaca taki sam ZUS jak ci co prowadzą firmy i pobieraja jednocześnie WCZEŚNIEJSZE UPRZYWILEJOWANE mundurowe emerytury. Dlaczego ja mam płacic wiecej majac 60 lat niz ten to ma 40 lat i emeryturę ? TU JEST NAJWIĘKSZA NIESPRAWIEDLIWOŚĆ>zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mały Zus

  Marcin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 1

  Śmiechu warte


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy Ty sobie zdajesz sprawe ile ludzie płaca na ZUS ???

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

  Śmiechu warte ???? Nie wiesz co piszesz, bo nie płacisz. Ja i mnie podobni , mali przedsiębiorcy często braliśmy kredyt żeby zapłacić składke 1220 złotych Miesięcznie, a na życie zostawało 1500...rozwiń całość

  Śmiechu warte ???? Nie wiesz co piszesz, bo nie płacisz. Ja i mnie podobni , mali przedsiębiorcy często braliśmy kredyt żeby zapłacić składke 1220 złotych Miesięcznie, a na życie zostawało 1500 jezeli się sprzęt nie zepsuł. Czy ty wiesz co to znaczy wpłacać rocznie oprócz podatku 15. 000 składek do ZUS, ? A na konto emerytalne zaliczają Ci z tego tylkoi 5. 000, i emeryturę b edziesz miał 1 tysiąc miesięcznie ? I nie masz płatnego urlopu, tylko bezpłatny i jeszcze musisz zaplacic pełna składkę do ZUS. ? Czujesz to ? To było ukryte niewolnictwo, a ty piszesz że to śmiechu warte ??????zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czytaj ze zrozumieniem !

  roy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  pewnie marek nie przeczytales nawet artykułu ?! to swietnie brzmi mały zus dla małych firm ale liczy się przychod!!! a nie dochod to co zarobiles. Tylko za ile sprzedales, żeby mieć maly zus możesz...rozwiń całość

  pewnie marek nie przeczytales nawet artykułu ?! to swietnie brzmi mały zus dla małych firm ale liczy się przychod!!! a nie dochod to co zarobiles. Tylko za ile sprzedales, żeby mieć maly zus możesz sprzedać za max 5250zł i nie ważne ze czynszu będziesz 3 tys a zarobku 20% czyli 1300zł a i jeszcze towar trzeba zaplacic.jak ktoś zarabia 1500zl na firmie to po co mu ta firma ?! następny chwyt złodziei z Pis!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hr

  Jm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Jak tak źle to idź na etat robić

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo