Mały złodziejaszek i dziecko

  Mały złodziejaszek i dziecko

  Henryk Tronowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W sopockim DKF Marcello jako ostatni w cyklu filmowych laureatów festiwalu w Cannes, w środę pokazany zostanie belgijski film Jeana-Pierre'a i Luca Dardenne "Dziecko".
  Na tle dominujących na ekranach dzieł spod znaku szalonego kina akcji, twórczość tych autorów zdumiewa realistyczną prostotą. I choć w istocie ich kino jest także kinem akcji, to jednak bracia Dardenne pokazują zdarzenia z chłodnym dystansem, bez sztuczek, bez muzyki nawet. Skupiają się na obserwacji gestów i stylu życia swoich bohaterów. Autorów interesują ich wewnętrzne motywacje, choćby to były motywacje jedynie śladowe, prymitywne.

  Bohater dramatu "Dziecko", beztroski dwudziestoletni złodziejaszek i kombinator Bruno zostaje ojcem i popada w przerażenie. Kiedy jemu i jego dziewczynie Soni kończą się pieniądze, on postanawia - bez jej wiedzy - dziecko sprzedać. Pociesza partnerkę: "Przecież możemy mieć następne". Ona doznaje szoku. Pada zemdlona na chodnik i trafia do szpitala. Bruno chcąc błąd swój naprawić, stara się malca odkupić i odzyskać zaufanie dziewczyny...

  Czym bohater "Dziecka" kieruje się w swoim postępowaniu, pojąć niełatwo. Do jego duszy przeniknąć nie sposób. Musi natychmiast mieć każdą rzecz, jakiej właśnie zapragnie. Wyrósł w świecie rzeczy... Innego nie zna... Złota Palma w Cannes.

  Sopot, 11.02.DKF Marcello w kinie Polonia, ul. Boh. Monte Cassino 55/57, godz. 20.30. Karnety na 2 projekcje - 17 zł, na 5 projekcji - 30 zł. Dla gimnazjalistów i licealistów zniżka 50 proc.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo