Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malbork oblężony

Jacek Skrobisz
Podczas tegorocznego Oblężenia odbędą się aż trzy inscenizacje bitwy o zamek
Podczas tegorocznego Oblężenia odbędą się aż trzy inscenizacje bitwy o zamek Anna Arent-Mendyk
W czwartek rozpoczyna się jedna z większych imprez kulturalnych na Pomorzu - Oblężenie Malborka. Już po raz jedenasty do miasta przyjadą turyści z całego kraju i zagranicy spragnieni kontaktu ze średniowieczną historią i miłośnicy historycznych rekonstrukcji. Impreza będzie odbywała się przez cztery dni na przyzamkowych terenach.

Po raz pierwszy w historii nocny spektakl oblężeniowy obejrzą tylko ci, którzy kupią bilet w cenie 35 lub 45 zł. Trzeba się spieszyć, bo dostępnych wejściówek jest coraz mniej.

Sprzedaż biletów na widowisko wiąże się z poprawą komfortu podczas jego oglądania. W tym roku oddana została do użytku widownia, która razem z dodatkową trybuną pomieści ok. 4 tysięcy widzów. Znajduje się ona na wałach von Plauena wzdłuż ul. Parkowej. Limitowana liczba miejsc na widowni sprawiła, iż Muzeum Zamkowe zwiększyło liczbę spektakli z dwóch (w latach ubiegłych) do trzech w ciągu czterodniowej imprezy. Już dziś - pierwszy spektakl będący próbą generalną.

Widzowie mogą się przygotować na pokazy walk, efekty pirotechniczne i dźwiękowe, grę aktorów (w rolę Henryka von Plauena wcieli się Robert Gonera, narratorką będzie Krystyna Czubówna), a przede wszystkim na kontakt z prawdziwą historią. Przygotowywane z rozmachem inscenizacje historyczne to główne, ale nie jedyne atrakcje Oblężenia Malborka. Przez wszystkie dni będzie działał targ różności, gdzie nie zabraknie okazji dla kolekcjonerów starych przedmiotów. Codziennie czynny będzie także jarmark rzemiosł średniowiecznych. Przez całe dni będzie można zwiedzać obozy bractw rycerskich z całej Polski. Będzie można podziwiać ich ekwipunek, poznać tryb życia rycerzy i ich sług.

W atmosferę średniowiecza wprowadzą gości także gry i zabawy plebejskie. Mieszkańcy Pomorza i goście z kraju i zagranicy będą mogli oglądać też pokazy walk, fireshow, wziąć udział w turniejach łuczniczych i kuszniczych. Muzeum przygotowało atrakcje dla miłośników historii - interesujące wykłady naukowców na tematy związane z pokrzyżackim zamkiem.

22-25 lipca, tereny przy-zamkowe, wstęp wolny z wyjątkiem nocnych inscenizacji. O bilety (35 i 45 zł) można się dowiadywać w kasie muzeum, tel. 55 647 09 78.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki