Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malbork: Największa wystawa machin oblężniczych

Jacek Skrobisz
Archiwum prywatne
W przyszłą środę w Malborku zacznie funkcjonować największa na świecie wystawa średniowiecznych machin oblężniczych. Przy pokrzyżackim zamku będzie można zobaczyć m.in. 15-metrową wieżę oblężniczą, 13-metrowy trebusz czy też 24-osobowy taran zaopatrzony w 10-metrową belkę okutą żelazną głową.

Twórcą wystawy jest poznańska firma Siege Studio specjalizująca się w rekonstrukcji antycznych i średniowiecznych machin oblężniczych. Jej przedstawiciel zapewnia, że sformułowanie "największa na świecie" ekspozycja nie jest przesadzone.

- Na świecie znajduje się kilkanaście niewielkich kolekcji o wątpliwej wartości historycznej ze względu na technikę wykonania - większość we Francji, jedna w Anglii i jedna w Danii - wyjaśnia Bartosz Styszyński z Siege Studio. - Wszystkie te kolekcje ograniczone są do 3-4 machin, w znakomitej większości miotających. Tylko kolekcja we francuskim Cháteau de Tiffauges składa się z 8 egzemplarzy. Są to jednak egzemplarze dużo mniejsze.

Park machin oblężniczych będzie funkcjonował na terenie wydzierżawionym na 10 lat od Muzeum Zamkowego. Ekspozycję będzie można oglądać na podzamczu. Wejście zostanie zlokalizowane w okolicy kas muzealnych.

Jak tłumaczył nam wcześniej Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego, taka lokalizacja pozwoli na wprowadzenie ruchu turystycznego na część terenów zamkowych, które choć są bardzo atrakcyjne, to do tej pory nie były dostatecznie wykorzystane.

Poczytaj o: Kłopotach finansowych Radia Malbork

1 czerwca w Malborku podziwiać będzie można wieżę oblężniczą, taran, trebusz, perriere, wineję oraz dwie pluteje. Do końca roku mają się pojawić także onager, jedyny na świecie hak niszczycielski, oraz największa w Europie kusza wałowa.

Na razie wystawa będzie miała charakter statyczny, a więc będzie można obejrzeć i dotknąć machiny. Pojawią się tablice informacyjne w trzech językach.

- Wystawa statyczna to dopiero początek naszej działalności - mówi Styszyński. - Planujemy urządzenie strzelnicy z trybuną, ale do tego potrzebujemy zgody konserwatora oraz zielonego światła z muzeum.

Docelowo ma powstać też pole eventowe oraz średniowieczny park zabaw dla dzieci.
Znany jest już cennik parku machin. Bilet normalny będzie kosztował 6 zł, a bilet grupowy (powyżej 20 osób) - 5 zł. Dzieci do lat 5 obejrzą wystawę za darmo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki