Lotos Gdynia - Energa Toruń 74:58 (zdjęcia)

Marek Stern
Koszykarki Lotosu pewnie wygrały z Energą w drugim meczu półfinału. Pięciokrotnie za trzy trafiła Erin Phillips. Kwarty (21:9, 16:15, 16:11, 21:23).

Wiele do myślenia po środowej sensacyjnej porażce miał trener Lotosu Gdynia Jacek Winnicki i jego podopieczne. W szatni na pewno było gorąco, padały też mocne słowa. Nie wiadomo, czy wszyscy z gdyńskiej drużyny dobrze przespali noc. Wiadomo natomiast, że wczoraj kibice w hali Gdynia oglądali zupełnie inny Lotos.

Mistrzynie Polski po rzutach Magdaleny Leciejewskiej, Ivany Matović i Elen Phillips (w 4 minucie popisała się pierwszą z pięciu celnych "trójek" w całym spotkaniu) prowadziły 7:0. Gdy na przerwę po pierwszej kwarcie gdynianki schodziły z przewagą 12 punktów, nikt kto miał w pamięci przegraną z dnia poprzedniego, nie oddychał spokojnie.

"Kobieta zmienną jest" - mówi przysłowie. I nie wiadomo było tak naprawdę, co koszykarki Lotosu mogą jeszcze zrobić. Było niezłe, ale pewności, że spotkanie zakończy się sukcesem, nikt dać nie mógł. Tym bardziej, że trener "Katarzynek" Elmendin Omanić zna swój fach inie raz wychodził obronną ręką z różnych opresji.

Tym razem jednak gospodynie kontrolowały wydarzenia na parkiecie. Cały czas prowadziły a nawet nieznacznie powiększały przewagę. Było 28:15, 33:17 a po dwóch kwartach 37:24. Dobre chwile miała Matović, która dość często dziurawiła kosz rywalek.

W czwartej kwarcie do świetnej dyspozycji zza linii 6,25 metra powróciła Phillips. Po jej "trójce" na tablicy wyników pojawił się rezultat 59:39. I to uśpiło nie co mistrzynie Polski. W ciągu około 80 sekund torunianki zmniejszyły starty do 11 punktów. A było jeszcze sześć minut do końca.
Serca kibiców znowu zaczęły drżeć. Na szczęście gdynianki nie wypuściły zwycięstwa.

Kolejne mecze półfinału odbędą się 10 i 11 kwietnia w Toruniu.

Lotos Gdynia - Energa Toruń 74:58 (21:9, 16:15, 16:11, 21:23).
Lotos: Phillips 18 (5), Matović 18 (1), Leciejewska 15, Hodges 10 (3), Tomiałowicz 6, Mukosiej 4, Wright 2, Kaczmarska 1, Halvarsson 0, Jujka 0, Sosnowska 0, Urbaniak 0.
Energa: Krawiec 20 (1), Gajda 11 (1), Gulak-Lipka 6, Jasnowska 6 (1), Pilav 6, Gladden 3, Fluker 3, Egenti 3 (1), Radwan 0, Bajerska 0.
Stan rywalizacji do trzech zwycięstw: 1-1