Lotnisko jednak bez referendum

  Lotnisko jednak bez referendum

  R. Kościelniak, P. Niemkiewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Mieszkańcy gminy Kosakowo nie będą mogli się wypowiedzieć w kwestii utworzenia w ich gminie cywilnego lotniska. Tak zadecydowali wczoraj radni, którzy odrzucili wniosek o przeprowadzenie referendum w tej sprawie. - Sami mieszkańcy sobie winni - komentuje Adam Miklaszewicz, przewodniczący Rady Gminy.
  - Gdyby nie wątpliwe podpisy, sprawa potoczyłaby się pewnie inaczej.
  A chodzi o wniosek, który jeszcze w ubiegłym miesiącu trafił do Urzędu Gminy. Podpisało się pod nim 740 osób, choć wystarczyłoby 690.

  - Aby przeprowadzić referendum na dowolny temat pod wnioskiem musi się podpisać 10 procent mieszkańców, którzy mają pełne prawa wyborcze - mówi Krystyna Schmidt, sekretarz Urzędu Gminy w Kosakowie.

  Dokument trafił jednak pod obrady specjalnie powołanej komisji, do której zaproszono też przedstawiciela mieszkańców. Parafki dokładnie przeanalizowano i okazało się, że są zastrzeżenia.

  - Znaleźliśmy pięćdziesiąt wątpliwych wpisów - przyznaje Miklaszewicz. - Osoby, które je złożyły, nie mają u nas meldunku. Czyli ich głosy są nieważne.
  Mieszkańcy mają teoretyczne prawo odwołania się od decyzji radnych do sądu administracyjnego. Ale tego nie zrobią.

  - I tak nie mielibyśmy szans, bo sąd na wstępie odrzuciłby nasz wniosek - stwierdza Michał Schröder, inicjator akcji przeprowadzenia referendum.
  Pojawił się też inny, znacznie poważniejszy problem. Część numerów PESEL, identyfikujących konkretną osobę, było błędnych. Nie wiadomo, czy to np. efekt pomyłki autorów wpisów.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo