Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lordz.io – pokieruj swoją armią na wirtualnej arenie

materiał partnera
Gry.io już od dłuższego czasu cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony graczy, i to nie tylko fanów produkcji niezależnych czy też przeznaczonych na przeglądarki internetowe – bo właśnie z grą przeglądarkową mamy tutaj do czynienia, choć odbiegającą znacznie od tego, co zwykle przychodzi nam pierwsze na myśl, gdy słyszymy o takich produkcjach. Gry z tego gatunku charakteryzują się wykorzystaniem często dosyć prostego mechanizmu rozgrywki, nierzadko inspirowanego rozwiązaniami, które można znaleźć w grach komputerowych sprzed dekady, oraz wykorzystaniem wieloosobowego trybu zabawy i garści własnych pomysłów twórców.

Jedną z takich gier, którym przyjrzymy się dzisiaj jest Lordz.io – gra.io, która całkiem niedawno zadebiutowała na platformie przeglądarek internetowych i już od pierwszych dni swojego funkcjonowania przyciągnęła mnóstwo graczy. Obecnie gra znajduje się w fazie otwartych testów beta, ale jest grywalna na każdej przeglądarce, zaś wszelkiego rodzaju błędy pojawiają się sporadycznie. Również rozgrywka zapewnia sporo frajdy, mimo że widać, iż jest na razie w postaci „minimum minimum” – z pewnością w ramach dalszych aktualizacji produkcja będzie oferowała nowe tryby rozgrywki, nowe jednostki oraz wiele innych, które sprawią, że rozgrywka będzie bardziej zróżnicowana.

Rozgrywka w Lordz.io opiera się na połączeniu elementów strategicznych, zręcznościowych oraz wieloosobowego modelu rozgrywki charakterystycznego dla gier .io. Naszym zadaniem jest osiągnięcie jak najwyższej lokaty na tablicy wyników poprzez zdobycie największej liczby punktów spośród wszystkich graczy na danym serwerze. Punkty zdobywać możemy na kilka sposobów: zbierając porozsiewane po planszy złote monety, wznosząc budynki i szkoląc żołnierzy oraz, wreszcie, eliminując naszych przeciwników. Każda zebrana moneta powiększa nas skarbiec o 30 sztuk złota, pokonana jednostka wroga zapewnia nam połowę jej kosztu jako wpływ do skarbca, podobnie jak budynki. Aby zaatakować wrogi cel wystarczy najechać na niego kursorem i trzymać lewy przycisk myszy – nasi żołnierze wraz z lordem samodzielnie podążą w kierunku celu a następnie zaczną go atakować.

.

Do naszej dyspozycji oddane zostały dwa rodzaje budynków: dom, dzięki któremu powiększamy dostępne utrzymanie jednostek o 25 punktów oraz zamek, służący nam, jako wydzielenie terytorium oraz budynek obronny – każdy wzniesiony zamek posiada załogę z czterech łuczników prowadzących ostrzał naszych przeciwników, gdy znajdą się w zasięgu. Do wznoszenia budynków nie potrzebujemy żadnych surowców, jak w niektórych survivalowych grach .io, a zamiast tego wystarczy nam samo złoto – Lordz.io wciąż jest produkcją nastawioną przede wszystkim na rywalizację z innymi graczami, nie okopywanie się w jednym miejscu i przetrwanie.

Zanim jednak przejdziemy do opisu jednostek, należy wspomnieć coś o najważniejszej z nich, czyli lordzie, będącego naszym awatarem w rozgrywce. Lord jest szczególnie potężną jednostką, wytrzymałą i zadającą dosyć duże obrażenia, ale w rzeczywistości bardzo słabą bez wsparcia wiernej armii. Kolejne wyszkolone jednostki pojawiają się bezpośrednio wokół lorda, tworząc wokół niego oddział – gdy liczba jednostek w oddziale przekroczy pewien limit, zostanie stworzony kolejny tuż obok niej; gra rozmieszcza kolejne jednostki i oddziały obok siebie na wzór heksagonu.

Do naszej dyspozycji oddanych pięć różnych jednostek – każda o odmiennych charakterystykach względem ich zastosowania oraz wpływu na rozgrywkę, a w szczególności to, jak prezentują się w walce. Najtańszą jednostką są zwykli Żołnierze – kosztują niewiele, zajmują tylko jeden punkt utrzymania, są niezbyt wytrzymali na obrażenia oraz mają niewielką wartość bojową, ale sprawdzają się, jeśli nie mamy w danej chwili złota na potężniejsze jednostki. Nieco droższym odpowiednikiem Żołnierza są Rycerze – zakuci w zbroję i wyposażeni we włócznie tworzą rdzeń każdej armii: zadają niewiele większe od Żołnierza obrażenia, ale są o wiele bardziej wytrzymali. Następni w kolejności są Łucznicy – mają tylko odrobinę więcej punktów życia od Żołnierza, ale mogą atakować naszych przeciwników z dystansu, i to dosyć szybko, zadając im spore obrażenia. Dwie ostatnie jednostki to swojego rodzaju jednostki specjalne – drogie i szczególnie silne. Pierwszą z nich jest Barbarzyńca – jego charakterystyczną cechą jest obszarowy atak polegający na wykonywaniu obrotów dzierżąc topór w rękach; sprawia to, że Barbarzyńca szczególnie dobrze radzi sobie z eliminowaniem skupisk słabszych jednostek – kilku z nich z pewnością sprawi, że wyeliminowanie wojsk graczy, którzy zdołali uzbierać szczególnie dużo wojowników będzie nieco łatwiejsze. Ostatnią jednostką jest Smok, kosztująca 5000 sztuk złota oraz zajmująca 10 punktów utrzymania bestia ziejąca ogniem; Smoki są bardzo wytrzymałe i zadają spore obrażenia, szczególnie budynkom, jednak są wrażliwe na ostrzał Łuczników oraz niewiele są w stanie zdziałać bez wsparcia zwykłych wojowników.

Podsumowując, Lordz.io to bardzo wciągająca i interesująca przeglądarkowa produkcja, która powinna zainteresować nie tylko fanów tego typu rozgrywki. Dzięki sporemu zróżnicowaniu jednostek, mimo ich niewielkiej liczby w porównaniu z przeciętnymi grami strategicznymi, gra potrafi zaangażować w walkę oraz tworzyć i stosować własną taktykę, a za sprawą nieskomplikowanej mechaniki sprawia, że jest jednocześnie relaksująca i nie wymaga spędzania czasu na nauce poszczególnych aspektów rozgrywki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki