Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokaty bankowe coraz niżej oprocentowane. Średnio dają tak mało odsetek jak rok temu

Jacek Klein
Jacek Klein
Widmo możliwych obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej wystarczyło do tego aby z oferty banków zaczęły znikać najbardziej atrakcyjne lokaty.

Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i depozytów spadło do najniższego poziomu od niemal roku - do 6,76 proc. - wynika z danych zebranych przez HREIT. W ciągu miesiąca spadło więc ono o 0,3 pkt. proc. Pod koniec czerwca bieżącego roku najlepsze depozyty bankowe były bowiem przeciętnie oprocentowane na 7,05 proc. Są to namacalne efekty spodziewanych obniżek stóp procentowych. Te nastąpić mogą dopiero po wakacjach, ale banki już dziś zdają się do tych zmian przygotowywać.

Lokaty bankowe coraz niżej oprocentowane. Średnio dają tak mało odsetek jak rok temu
mat prasowe

Spadek oprocentowania wynika także ze spadku inflacji. Wzrost cen wyhamował z poziomu 16 proc. do 11,5 proc.

- Obserwowany w ostatnich tygodniach spadek oprocentowania najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych to efekt wielu zmian, które banki dokonują w swojej ofercie. Naliczyliśmy ich aż 12. Polegały one na wycofaniu produktów z promocyjnym oprocentowaniem, redukcji oferowanej stawki, skróceniu okresu lub maksymalnej kwoty, na które można założyć depozyt - wyjaśniają Oskar Sękowski i Bartosz Turek z HRE Investment Trust. - Spośród tych zmian na pierwszy rzut oka widać na przykład, że największy bank przestał kusić użytkowników aplikacji mobilnej depozytem na 10 proc.

Obecnie najlepsze na ryku lokaty oprocentowane są na poziomie 8,6 proc. w skali roku. Najmniej zyskowne wśród najlepszych dają 5 proc. odsetek. Nie każdy klient może jednak odłożyć pieniądze na dobrych warunkach, i nie każdą kwotę. Banki stawiają niekiedy wyszukane wymagania.

Lokaty bankowe coraz niżej oprocentowane. Średnio dają tak mało odsetek jak rok temu
mat prasowe

Banki mogą wymagać założenia konta osobistego i wyrobienia karty, przelewania wynagrodzenia, zakupu dodatkowych produktów lub aktywnego korzystania z karty lub konta. Do tego promocyjne lokaty nierzadko są kierowane jedynie do nowych klientów lub co najmniej osób, które przyniosą do banku nowe środki.

- To nie koniec złych informacji dla oszczędzających. Jeśli zgodnie z przewidywaniami po wakacjach dojdzie do cięcia stóp procentowych, to oznacza też spadek oprocentowania depozytów bankowych i detalicznych obligacji skarbowych. Banki mając świadomość, że sytuacja może się tak rozwinąć już od kilku miesięcy zmieniały ofertę skierowaną do oszczędzających. Na początku polegało to na oferowaniu promocyjnych depozytów na krótkie okresy. Od kilku tygodni dołączyły do tego cięcia stawek w przypadku lokat i rachunków oszczędnościowych - zauważają eksperci HREIT.

Lokaty pod kreską

Oszczędzanie na depozytach terminowych Jeszce siedem lat temu mogło przynieść realne zyski. Oprocentowanie po uwzględnieniu podatku od zysków bywało wyższe niż inflacja w niektórych latach. Od połowy 2015 roku. praktycznie jest nieustannie niższe. Pod koniec ubiegłego roku nastąpiło apogeum strat. Dynamicznie rosnąca inflacja i utrzymujące się bardzo niskie oprocentowanie lokat przynosiły realne straty rzędu kilkunastu procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki