Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Literacki Nobel 2019 dla polskiej pisarki Olgi Tokarczuk. Literacką Nagrodę Nobla Polka otrzymała za 2018 r. Drugi laureat to Peter Handke

Tomasz Rozwadowski
24.02.2017 - pokaz premierowy filmu "Pokot" Anieszki Holland w Nowej Rudzie, gdzie były realizowane plany filmowe. Olga Tokarczuk jest współautorką scenariusza do filmu
24.02.2017 - pokaz premierowy filmu "Pokot" Anieszki Holland w Nowej Rudzie, gdzie były realizowane plany filmowe. Olga Tokarczuk jest współautorką scenariusza do filmu Dariusz Gdesz / Polskapresse
Literacka Nagroda Nobla, przyznana w tym roku po raz pierwszy po dwuletniej przerwie, trafi w ręce Polki, Olgi Tokarczuk. Polska pisarka została nagrodzona za "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia", jak podano w uzasadnieniu.

Literacki Nobel dla polskiej pisarki Olgi Tokarczuk

Literacka Nagroda Nobla powraca w wielkim stylu po największym w swoich ponad stuletnich dziejach skandalu wizerunkowym. W tym roku - z racji dwuletniej przerwy w przyznawaniu - nagrody są dwie, obie dla prozaików z Europy Środkowej, Olgi Tokarczuk z Polski (Nobel 2018) i Petera Handke z Austrii (Nobel 2019). 10 października 2019 r. jest więc wielkim dniem literatury środkowo-europejskiej.

Olga Tokarczuk jest piątym po Henryku Sienkiewiczu, Władysławie Reymoncie, Czesławie Miłoszu i Wisławie Szymborskiej polskim autorem nagrodzonym Noblem.

Polka została nagrodzona za „wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia“, jak podano w uzasadnieniu

.

Olga Tokarczuk - twórczość

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Z wykształcenia jest psychologiem, po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Literacko debiutowała w 1979 roku w piśmie „Na przełaj“, w którym pod pseudonimem Natasza Borodin ukazały się jej pierwsze opowiadania. Jej debiut powieściowy to z kolei wydana w 1993 roku „Podróż ludzi Księgi“, dwa lata później ukazała się jej kolejna książka - „E.E.“. Ogromny sukces przyniosła trzecia powieść Tokarczuk pt. „Prawiek i inne czasy“ (1996), za którą pisarka w 1997 roku otrzymała Paszport „Polityki“. W tym samym, 1997 roku otrzymała nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Rok później w księgarniach pojawił się „Dom dzienny, dom nocny“ - książka zainspirowana historią okolicy, gdzie pisarka mieszkała - Sudetami i wsią Nowa Ruda.

Inne książki Tokarczuk to m.in. „Gra na wielu bębenkach“ (2001), esej „Lalka i perła“ (2000), „Ostatnie historie“ (2003), „Prowadź swój pług przez kości umarłych“ (2009) - nominowana do nagrody Bookera 2019 - czy „Księgi Jakubowe“ (2014), wyróżnione Nagrodą Literacką Nike. Za powieść „Bieguni“ (2008) także otrzymała Nagrodę Nike, a także Międzynarodową Nagrodą Bookera (najważniejszą brytyjską nagrodą literacką), była też nominowana do amerykańskiej National Book Award.

Tokarczuk jest jedną z najbardziej cenionych na świecie i najczęściej nagradzanych polskich pisarek. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków.

Ostatnio wydana książka Tokarczuk to zbiór „Opowiadania bizarne“ z 2018 roku. Kolejną ma być saga rozgrywająca się na Dolnym Śląsku, panorama historyczna o epickim zakroju na miarę wcześniejszych „Ksiąg Jakubowych“.

Szwedzka opinia publiczna nie jest zaskoczona werdyktem Akademii - przekłady książek Olgi Tokarczuk widać w księgarniach, a pisarka jest znana także ze szwedzkich mediów. Największy dziennik „Dagens Nyheter“ w miniony weekend, czyli tuż przed ogłoszeniem nagród Nobla opublikował obszerny wywiad z Tokarczuk, w którym pisarka opowiada o sytuacji politycznej w Polsce oraz wielokulturowej historii kraju.

Nobel dla Tokarczuk „wisiał w powietrzu“ już od paru lat, pisarka otrzymała już kilka prestiżowych międzynarodowych nagród literackich, z których najważniejszą była jak dotąd The Man Booker International Prize 2018 za powieść „Bieguni” (Flights).

Peter Handke. Laureat Literackiej Nagrody Nobla za 2019 r.

Peter Handke to wybitny pisarz austriacki, laureat wielu prestiżowych nagród literackich, znany jest w Polsce z powieści „Krótki list na pożegnanie“ (1975) i „Godzina prawdziwych uczuć. Leworęczna kobieta“(1980).

Akademia Szwedzka wyróżniła go za „za wpływową pracę, która wraz z językową pomysłowością zgłębiła peryferie i specyficzność ludzkiego doświadczenia“.

Urodził się 6 grudnia 1942 roku. Uczył się w seminarium duchownym, potem zaczął studiować prawo. Nie ukończył żadnego z tych wydziałów. Debiutował powieścią „Szarańcza“ („Die Hornissen“) w 1966 roku. Jest autorem wielu sztuk teatralnych, a także autorem ciekawych tekstów o kinie i poszukującym eksperymentatorem. Przyjaźni się ze znanym reżyserem Wimem Wendersem, dla którego napisał scenariusz do filmu „Fałszywy ruch“ (1974), i któremu pozwolił adaptować swoją powieść „Strach bramkarza przed rzutem karnym“ (1971).

Sam wyreżyserował „Die linkshändige Frau“ (1977) i „L’absence“ (1992). Jego twórczość od początku była ukierunkowana na wysublimowaną prowokację, a także zaangażowanie polityczne. Wydana w 1996 roku jako relacja z podróży „Podróż zimowa nad Dunaj, Sawę, Morawę i Drinę albo sprawiedliwość dla Serbii“, w której Serbowie przedstawieni są jako ofiary wojny domowej, wywołała i wywołuje do dziś liczne kontrowersje. Gdy Handke został przed pięcioma laty wyróżniony Nagrodą Ibsena, część kapituły zrezygnowała w geście protestu.

W 2014 roku Austriak powiedział, że nagroda Nobla w dziedzinie literatury „powinna zostać w końcu zlikwidowana“. Według pisarza, daje ona literaturze jedynie chwilę uwagi i sześć stron w gazecie, jednak do czytania nie wnosi nic.

Czy w 2019 roku Handke zmieni zdanie?

Czytaj więcej na temat

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki