Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lewica apeluje, aby polskie szkoły stały się miejscami przyjaznymi i wolnymi od prześladowań dzieci LGBT+

Ryszarda Wojciechowska
Ryszarda Wojciechowska
Konrad Kozłowski/Polskapress
Wspólnie sprawmy, by polskie szkoły stały się miejscami przyjaznymi i wolnymi od prześladowań dzieci LGBT+ - apelują do dyrektorów i dyrektorek szkół podstawowych i średnich w Trójmieście lewicowi politycy i działacze.

W swoim apelu politycy i działacze lewicy przypominają o „Mapie Równości”, interaktywnej platformie, która prezentuje podział szkół pod względem podejścia uczniów i kadry wobec osób LGBT+.

- Każdy uczeń lub uczennica może wypełnić ankietę anonimowo. 10 najbardziej inkluzywnych szkół otrzyma „Dyplom Równości”, symbolizujący tolerancję i bezpieczeństwo w szkole. Obecnie młodzież w Polsce jest zastraszana i nie może w pełni wyrażać siebie. W czasie masowych protestów spowodowanych wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, nauczycielka z I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich wykluczała z zajęć uczniów, którzy na zdjęciach profilowych ustawili sobie czerwone błyskawice, symbolizujące solidarność ze Strajkiem Kobiet. Podobne sytuacje miały miejsce w szkołach w Szydłowcu, Szczecinie, Radomiu, Gdańsku, Łodzi. Gdy w nocy z 29 na 30 września 2020 r. na budynku Ministerstwa Edukacji i Nauki zostały wypisane imiona dzieci, które popełniły samobójstwo, bo nie wytrzymały nagonki i szykan z powodu swojej orientacji seksualnej, ówczesny Minister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski, nazwał autorów napisów „idiotami i barbarzyńcami”. Brak odpowiednich reakcji na dyskryminację i zgoda na rozprzestrzenianie się homofobii i transfobii są przyczynami myśli samobójczych u 70 proc. nastolatków LGBT+ w Polsce - piszą w swoim apelu prof. Joanna Senyszyn - posłanka na Sejm RP, Bartosz Treder - radny dzielnicy Suchanino w Gdańsku, Jędrzej Włodarczyk - sekretarz Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy oraz Danuta Sowińska - prezeska Fundacji „Diversity Polska”.
Dodają, że szkoły powinny być placówkami apolitycznymi, umożliwiającymi uczniom swobodne wyrażanie siebie, dochodzenie do prawdy, naukę wzajemnego szacunku i tolerancji.

- Jako sojusznicy osób nieheteronormatywnych, zwracamy się do Państwa z prośbą o nagłośnienie akcji „Mapa Równości” i stałe wprowadzanie w swoich placówkach oświatowych polityki równości, wolności oraz działań, które zapobiegną psychicznemu i fizycznemu krzywdzeniu dzieci LGBT+. Nie wyobrażamy sobie, by żaden z 10 „Dyplomów Równości” nie trafił w tym roku do szkoły w Trójmieście. Wspólnie sprawmy, by polskie szkoły stały się miejscami przyjaznymi i wolnymi od prześladowań dzieci LGBT+ - kończą swój apel.

V Trójmiejski Marsz Równości przeszedł w sobotę 25.05.2019 ulicami Gdańska

Trójmiejski Marsz Równości 2019 przeszedł przez centrum Gdań...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki