MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Leśnicy apelują: opanujcie się! Może wam grozić niebezpieczna choroba! Uwaga na maliny, jagody i poziomki

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Jagody, jeżyny czy maliny jedzone prosto z krzaczka mogą być bardzo niebezpieczne i grozi wam poważna choroba.
Jagody, jeżyny czy maliny jedzone prosto z krzaczka mogą być bardzo niebezpieczne i grozi wam poważna choroba. Lasy Państwowe
Kusi was by spróbować malin, jeżyn czy poziomek prosto z krzaczka? To uwaga! Grozi wam niebezpieczna choroba. Wszystko przez listy, które mogą roznosić tasiemca bąblowca.

Lato to czas, kiedy w naszych lasach królują owoce runa leśnego takie jak poziomki, jagody, maliny i jeżyny. Kuszą nas swoim kolorem, zapachem i smakiem. To naturalne skarby, bez nawozów, oprysków i modyfikacji. Jednak zanim je zjemy, musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy – należy je dokładnie umyć! W przeciwnym wypadku narażamy się na straszną chorobę!

- Lisy, które żyją w naszych lasach mogą być zarażone tasiemcem bąblowcem. Lisy jak każde zwierze, robią kupę, a to właśnie w ich odchodach znajdują się larwy tasiemca - ostrzegają leśnicy na facebookowym profilu Lasów Państwowych. - W ten sposób mogą trafić na jagody czy poziomki, które my zbieramy i zjadamy. Aby ustrzec się zagrożeń na nich czyhających, należy zrobić bardzo prostą rzecz - przed zjedzeniem myjemy znalezione owoce. To tylko chwila, a możemy ustrzec się przed straszną chorobą jaką jest bąblowica.

Co to jest bąblowica?
Otóż głównym i ostatecznym żywicielem pasożyta Echinococcus multilocularis są lisy: arktyczny i pospolity (rudy). Człowiek jest żywicielem przypadkowym. Zaraża się jajami tasiemca znajdującymi się na runie leśnym (jagody, poziomki) zanieczyszczonym odchodami lisów. Po połknięciu jaj tasiemca, pasożyty wykluwają się w jelicie człowieka, przechodzą przez błonę śluzową jelita i dostają się do wątroby, gdzie większość się zagnieżdża. W około 50 proc. przypadków zmiana bąblowcowa przypominająca guz jest zlokalizowana w jednym płacie wątroby, głównie w prawym. Niekiedy pasożyty mogą przekraczać granice wątroby i zajmować okoliczne narządy, takie jak nerki, przepona, trzustka czy płuca.

- Dlatego zanim skusicie się na cudowne owoce prosto z krzaczka- opanujcie się, choć bardzo trudno oprzeć się jeszcze ciepłym i słodkim od słońca owocom, dajcie sobie chwilę, umyjcie je i następnie spokojnie i bezpiecznie spożywajcie - apelują leśnicy.

Oczywiście nie trzeba rezygnować z pysznych letnich owoców, ale absolutnie nie wolno zapominać o ich umyciu. Dopiero wówczas można się bezpiecznie cieszyć ich wyjątkowym smakiem.

Owoce leśne to prawdziwy skarb lata, są bogate w witaminy i antyoksydanty. Wystarczy tylko chwila, by umyć te naturalne przekąski i cieszyć się nimi bez obaw o zdrowie. Czy to poziomki, jagody, maliny czy jeżyny – wszystkie smakują wybornie, zwłaszcza gdy wiemy, że są bezpieczne do spożycia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki