18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Leksykon Lecha Wałęsy. Od Arłamowa do... żony Danuty

Dariusz Szreter, Marek Adamkowicz
Niezorientowanej w historii najnowszej młodzieży szkolnej i zapominalskim ze starszego pokolenia krótką ściągę w związku z wejściem na ekrany filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei"- przygotowali Marek Adamkowicz i Dariusz Szreter.

A

Arłamów - Ośrodek w Bieszczadach, do którego generał Jaruzelski zaprosił Lecha Wałęsę na wczasy. Żeby w tym czasie przewodniczącemu Solidarności nikt nie przeszkadzał, wprowadzono stan wojenny, zakazano poruszania się bez przepustek i wyłączono telefony. No i oczywiście rozwiązano związek. Bez tego ludzie zawracaliby tylko Wałęsie głowę.

B
Bolek - alter ego Lecha Wałęsy. Fenomenem jest to, że jeśli nawet nie istnieje, to i tak rzuca cień na byłego prezydenta.

C
Cenckiewicz Sławomir - historyk, wielbiciel Lecha Wałęsy, któremu poświęca kolejne książki. Były prezydent występuje w niektórych pod imieniem Bolek (patrz).

Chrzcielnica kościoła w Sobowie - miejsce, gdzie zdaniem historyka Pawła Zyzaka, ośmioletni Lech Wałęsa pierwszy raz zdradził ideały Sierpnia.

D
Demokracja - zdaniem Lecha Wałęsy, słabo się u nas sprawdza: "Miała być demokracja, a tu każdy wygaduje, co chce!".

Długopis - ten, którym Lech Wałęsa podpisywał Porozumienia Sierpniowe. Wyjątkowo długi, z podobizną Jana Pawła II, wyprodukowany przez prywaciarza z Myślenic. Po Sierpniu egzemplarze z tej serii chodziły za 120 złotych od sztuki, Równie udaną kampanię reklamową miały tylko papieskie kremówki.

Dzieci - trudno zliczyć, choć to tylko ósemka. Ale spróbujmy: Jarosław Brukselczyk, Sławomir Nic Nie Pamiętam, Bogdan z białego wywiadu, Maria Wiktoria z Gwiazdami...

E
Elektryk - wyuczony zawód Lecha Wałęsy. Zdaniem niektórych, uprawiał go, wykorzystując wrodzoną skłonność do spięć.

F
Falandyzacja - od nazwiska Lecha Falandysza, ministra w prezydenckiej kancelarii Lecha Wałęsy: właściwa prawnikom umiejętność przekonywania, że 2+2=5.

Fallaci Oriana - słynna włoska dziennikarka. Podobno bardzo jej zależało na wywiadzie z Lechem Wałęsą. "Panie (...) ja tyle książek napisałam, z królami rozmawiałam - nikt mi nie odmawiał, a Pan mi odmawia" - powiedziała Fallaci. "Nie czytałem żadnej jej książki i mam ją gdzieś" - odpowiedział Wałęsa.

G
Gdańsk - miasto, gdzie ostatecznie w połowie lat 60. wylądował młody robotnik Lech Wałęsa. Dziś każdy, kto przylatuje do Gdańska, musi lądować na Wałęsie (patrz Lech Walesa Gdansk Airport).

Gramatyka - większy wróg Lecha Wałęsy niż Kiszczak, Urban i Kaczyńscy razem wzięci.

Gierek Edward - były I sekretarz KC PZPR. W 1971 Lech Wałęsa był go gotów poprzeć, a w 1980 wyparł na śmietnik historii.

H
Homofobia - Nie może mniejszość wchodzić na głowę większości. Ja sobie nie życzę, żeby ta mniejszość, z którą się nie zgadzam, wychodziła na ulice i moje dzieci i wnuki bałamuciła jakimiś tam mniejszościami - powiedział LW, wskazując homoseksualistom z parlamentu miejsce za murem, a sobie pod ścianą.

I
Internet - hobby LW na emeryturze. W końcu siedzenie w sieci kojarzy się z łowieniem ryb (por. wędkowanie).

J
Jan Paweł II - o spotkaniach z nim LW mawiał, że ładują mu akumulatory.

Jankowski Henryk - połączyła ich Brygida, podzieliła Judea...

Japonia (druga) - jej budowę postulował LW w 1980. Potem miało być NATO bis i Unia Europejska bis, a ostatnio druga Warszawa, którą powinni sobie zbudować geje, bo w tej "zbudowanej przez białych ludzi", nie ma miejsca dla parad równości.

Jaruzelski Wojciech - generał wywiedziony w pole przez kaprala Wałęsę.

K
Kaczyńscy - niegdyś bliscy współpracownicy Wałęsy, co ten później uznał za podwójny błąd.

Klapa - miejsce na wpięcie Matki Boskiej i znaczka Solidarności, a po 1995 r. synonim dalszej kariery politycznej Lecha Wałęsy.

L
Lenin, Włodzimierz Ilicz - patron zakładu pracy, w którym przez wiele lat pracował Lech Wałęsa. Twórca systemu władzy, rozmontowanego przez Solidarność.

Lech Waleza Gdansk Airport - dar byłego prezydenta dla regionu i jednocześnie miejsce pracy syna premiera Donalda Tuska. Najmłodszy syn Lecha Wałęsy, dla odmiany, pracuje u Tuska w PO.

Ł
Łapanie pcheł - coś, do czego zdaniem Lecha Wałęsy nie nadawał się premier Tadeusz Mazowiecki. Słusznie, premier zdecydowanie powinien nadawać się do czego innego.

M
Miodowicz Alfred - przewodniczący OPZZ za schyłkowego Jaruzela, mimowolny promotor medialnej kariery Lecha Wałęsy.

"My, naród" - normalnie LW mówi o sobie w trzeciej osobie liczby pojedynczej, ale do amerykańskich kongresmanów w 1991 r. zrobił wyjątek. Ostatnio fraza ta spodobała się przewodniczącemu OPZZ Guzowi. Chyba trochę na wyrost.

Męskie sprawy - kiedyś lubił o nich żartować. Teraz woli się golić.

N
Nerwy - wśród dziennikarzy panuje przekonanie, że na początku wywiadu dobrze jest Wałęsę lekko wkurzyć, bo wtedy mu się lepiej myśli.

Nobel - nagroda, z której w 1983 r. cieszyli się nawet ci, którzy dziś uważają, że była całkowicie niezasłużona.

"Nie chcem, ale muszem"
- hasło wyborcze z 1990 roku; w kolejnych wyborach nie chcieli wyborcy.

"Nie o take Polske walczyłem" - sentencja, którą po Lechu Wałęsie powtarzają teraz wszyscy, a najgłośniej ci, którzy nie walczyli wcale.

Noga - w znaczeniu dosłownym kończyna, którą Wałęsa chciał podawać Aleksandrowi Kwaśniewskiemu po telewizyjnej debacie w 1995 r.; w znaczeniu przenośnym: nurt polityczny. "Powinna być lewa noga i prawa noga - mówił - a ja będę pośrodku". Dosłownie pośrodku?

O
Odwrócenie sojuszy - manewr polityczny Lecha Wałęsy z sierpnia 1989 r. Porozumiał się z tak zwanymi stronnictwami sojuszniczymi PZPR - czyli Zjednoczonym Stronnictwem Ludowym i Stronnictwem Demokratycznym, by razem z posłami Solidarności utworzyli pierwszy niekomunistyczny rząd po 1944 r. Dla ludowców było to pierwsze z serii odwróceń sojuszy.

Okrągły stół
- mebel, przy którym Jaruzelski z Kiszczakiem podobno okantowali Wałęsę. Wedle innej wersji to Wałęsa z Michnikiem okantowali przy nim naród.

Olin
- gruba ryba, którą szef MSW Andrzej Milczanowski chciał złapać dla LW, ale mu się wymsknęła.

P
Partia - jedną zwalczał dość skutecznie, swojej nie chciał i nie umiał założyć. Może dlatego od 15 lat nie ma go w krajowej polityce.

Pluralizm - bardzo pożyteczna idea, popularyzowana przez LW, zanim przekona się naród, że może być tylko jeden wódz. Naród nie dał się przekonać.

Płot - niewielka przeszkoda w drodze na szczyt.

Polanki - gdańskie zacisze LW, w którym odbywają się głośne imieniny, a czasem też pikniki... Pardon, pikiety.

Porozumienie - główny postulat polityczny i społeczny, z jakim występował LW w czasach walki z komuną. Po jego zrealizowaniu ogłosił wojnę na górze.

Prywatny obywatel - status, jaki bezskutecznie usiłowały nadać Wałęsie władze PRL, a który skutecznie uzyskał w wyniku wyborów prezydenckich w 1995 r.

R
Rada albo Grupa Mędrców - grono unijnych intelektualistów, w którym jest LW. Jeżeli niewiele o nich słychać, to tylko dlatego, że się zamyślili.

S
Skarpetki - LW obiecywał, że puści w nich aferzystów. Teraz to samo obiecuje Jarosław Kaczyński. Czyli nic się nie zmienia z wyjątkiem koloru skarpetek. Białe już niemodne.

Skromność - ...a nie, przepraszamy, to hasło znalazło się tu omyłkowo.

Solidarność - niestety, z 1980 r. została tylko ta pisana przez duże "S", z przewodniczącym Dudą, Gałęzewskim i Guzikiewiczem.

Strajki - przerwa w pracy wykorzystana na obalenie.

Sto milionów - suma, którą LW obiecał wypłacić wszystkim obywatelom, jeśli wygra wybory prezydenckie. Zarobił tylko Kazik, ale nie od prezydenta, tylko z tantiem za piosenkę "Wałęsa oddaj moje 100 milionów".

Szłem czy szedłem, ale doszedłem - tytuł następnego filmu Wajdy o LW. Doczekaliśmy się obrazu biograficznego, teraz będzie kino drogi.

T
Teczki - tę "Bolka" prezydent Wałęsa kazał sobie wypożyczyć i studiował tak dokładnie, że część dokumentów zaczytał na amen.

Teoria względności - wg Wałęsy: "to są ostatnie godziny naszych pięciu minut". Zawstydził Einsteina.

Tymiński Stan - człowiek w okularach i z czarną teczką. Może ktoś wie o nim coś więcej...?

U
Ujemne plusy - współwystępują z plusami dodatnimi. Rewolucyjna teoria LW o ich koegzystencji czeka na rozpatrzenie przez Komitet Noblowski.

Ugodowość - postawa zarzucana Wałęsie w czasach PRL przez solidarnościowych radykałów. Z tego powodu do dziś nie udaje im się z uzyskać ugody w sądach III RP.

Ułaskawienie - inaczej: "Słowik" wypuszczony z klatki.

W
Wachowski Mieczysław - kierowca LW jako przewodniczącego NSZZ Solidarność. Razem dojechali aż do Belwederu.

Wałęsizmy - to słowo, oznaczające charakterystyczne zwroty używane przez byłego prezydenta, trafiło już do słownika języka polskiego. Cóż... Miała Rosja swojego Wielkiego Językoznawcę, Józefa Wissarionowicza Stalina, my mamy Wielkiego Językotwórcę.

Wąsy - podobno LW się z nimi urodził.

Wędkowanie - Tajemnicza sprawa. Teoretycznie chodzi o łowienie ryb na haczyk, ale LW jest zdania, że "gdyby w jeziorze były ryby, wędkowanie nie miałoby sensu".

Więckiewicz Robert
- Lech Wałęsa 2.0. Zdaniem krytyków filmowych i Jarosława Wałęsy wersja znacznie ulepszona.

Wolne Związki Zawodowe - ruch opozycyjny, do którego LW wstąpił w drugiej połowie lat 70. Według założycieli WZZ roznosił tam ulotki i uczestniczył w demonstracjach. Według Wałęsy uczył założycieli WZZ, jak powinni walczyć z komuną.

"Wszedł tu, jak do obory i ani be, ani me, ani kukuryku!" - delikatne zwrócenie uwagi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, kontrkandydatowi w wyborach prezydenckich w 1995 r., że kulturalni ludzie witają się przy spotkaniu. Patrz też - noga.

Wymiana zderzaków - teoria zarządzania, wprowadzona w życie w prezydenckiej kancelarii LW, znana także jako "kto nie z Mieciem, tego zmieciem" (patrz Wachowski).

Wyszkowski Krzysztof
- partner z widowiska sądowego pt. "To nie tak było, jak było, ale inaczej było niż było i już nikt nie wie, jak było".

Z
"Za, a nawet przeciw" - wot dialektyka, Lenin by się nie powstydził.

Zdrowie - było "zdrowie wasze w gardło nasze", teraz jest karta zdrowia, którą dwa lata temu LW zamieścił na swoim profilu w internecie. Wygląda to nie za dobrze: choroba wieńcowa, niewydolność serca, cukrzyca typu 2 i retinopatia. Ostatnio LW ma podobno prywatną lekarkę, z którą, jak donoszą plotkarskie media, widywany jest częściej niż z żoną.

Ż
Żona - nie jest zła, dopóki nie okazuje się, że ma "Marzenia i tajemnice", w dodatku opublikowane w nakładzie 350 tysięcy egzemplarzy.

d.szreter@prasa.gda.pl
m.adamkowicz@prasa.gda.pl

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 7

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

H
Henryk Gruszka

Czy istotnie zawodem wyuczonym LW był zawód elektryka. Otarłem się o informację, że był to: mechanizator rolnictwa. Proszę osoby zorientowane o krótki i rzeczowy komentarz.

i
idol

kupa starego -zaśmiardłego mięcha

m
monter

a potem ruszyles do domu aby potem przyjechac motorowko z westerplatte

b
biedron

rozumu tez mozesz uzywac wybiorczo

k
krzywonos

dziekujemy

D
Donek z Wronek

Od analfabety do zdrajcy.

R
Rumcajs

Super - czyli jak hartowała się "stal", w formie dla idiotów.

Dodaj ogłoszenie