Lekkoatletyka. Uwaga! Polska nawałnica nadchodzi ze wschodu. Nasi lekkoatleci ruszają na podbój Europy. A niech się boją

Paweł Wiśniewski
Pia Skrzyszowska to już niekwestionowana gwiazda europejskiej lekkoatletyki. W Monachium będzie zapewne jedną z pretendentek do złotego medalu mistrzostw Starego Kontynentu w biegu na dystansie 100 metrów przez płotki PAP/Łukasz Gągulski
Bardzo liczna, 81-osobowa reprezentacja Polski, stanie na starcie jubileuszowych 25. lekkoatletycznych mistrzostw Europy. Wielu fachowców stawia pytanie czy niezbyt liczna… Ale jak nie teraz, to kiedy, jak nie tu, to gdzie? Wydaje się, że na legendarnym „Olympiastadion München” w stolicy Bawarii, nasza ekipa ma realne szanse na największy sukces w historii ME! A przypomnijmy, że sześć lat temu, w Amsterdamie, wygraliśmy klasyfikację medalową, zdobywając aż 12 krążków (6 złotych - 5 srebrnych - 1 brązowy)! Trzykrotnie - w 1958, 1966 i 2018 roku zajęliśmy w tej statystyce 2. miejsce.

Reprezentacja Polski uczestniczy w lekkoatletycznym czempionacie Starego Kontynentu od jego pierwszej edycji, która odbyła się we wrześniu 1934 roku na stadionie im. Mussoliniego we włoskim Turynie.
Pierwszy medal dla Polski na mistrzostwach Europy - srebrny - zdobył właśnie na tej imprezie Janusz Kusociński w biegu na 5000 metrów. Pierwszą w historii złotą medalistką wśród kobiet była natomiast Stanisława Walasiewicz, która w 1938 roku (Wiedeń) wygrała biegi tak na 100, jak i na 200 metrów. Oszczepnik Janusz Sidło wygrywając mistrzostwa Europy w 1954 roku (Berno) został z kolei pierwszym Polakiem, który wygrał rywalizację na Starym Kontynencie.

Dotychczas najwięcej medali w historii dla Polski wywalczyła Irena Szewińska, która ma na koncie dziesięć krążków (5 złotych - 1 srebrny - 4 brązowe).

Najwięcej medal reprezentanci Polski zdobyli w 1966 roku na mistrzostwach w Budapeszcie - ze stolicy Węgier Polacy wrócili z piętnastoma medalami. Najwięcej złotych medal zdobyto w 1958 roku w Sztokholmie - osiem.
W sumie, „biało-czerwoni” wywalczyli w historii lekkoatletycznych ME 166 medali, w tym 54 złote, 52 srebrne i 60 brązowych, co daje nam 6. miejsce w klasyfikacji wszech czasów (włączając ZSRR i NRD)!

Kto i dlaczego?

W składzie naszej reprezentacji na Monachium, dokąd wracają mistrzostwa Europy na 20 latach, nie zabrakło medalistów zakończonych przed dwoma tygodniami mistrzostw świata w Eugene. Do bawarskiej metropolii wybierają się zatem młociarze - Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki. Na trasie chodu zobaczymy Katarzynę Zdziebło - tym razem zawodniczka mieleckiej Stali wystartuje tylko na krótszym dystansie, 20 km, na którym ma drugi wynik w Europie (1:27:31) za Rosjanką Elwirą Czepariewą, której kraj nie został dopuszczony do startu.

Po znakomitym występie na 400 metrów i uzyskaniu - jako druga Polka w historii - czasu poniżej 50 sekund (49.86)z apetytem na indywidualny sukces pojedzie zapewne Natalia Kaczmarek (szybciej biegała tylko Holenderka Femke Bol - 49.75

W roli świeżo upieczonej rekordzistki Europy U23 w biegu na 100 metrów przez płotki wystartuje Pia Skrzyszowska. Podczas niedawnego mityngu Diamentowej Lidze - „Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej” na Stadionie Śląskim w Chorzowie, 21-letnia warszawianka dwukrotnie poprawiała nie tylko rekord życiowy, ale i młodzieżowy rekord Starego Kontynentu, który od 1972 roku (nomen omen również na „Olympiastadion, München”) należał do pani z NRD, Anneliese Ehrhardt i wynosił 12.59. Najpierw Polka uzyskała 12.58, a w finale 12.51!
W tym sezonie szybciej w Europie biegała tylko doświadczona Brytyjka Cindy Sember (12.50)

Wielcy nieobecni

Niestety, kilka szans medalowych uciekło nam jeszcze przed startem zawodów, bowiem z powodu problemów zdrowotnych w kadrze zabrakło mega gwiazdy rzutu młotem Anity Włodarczyk, oszczepniczki Marii Andrejczyk czy chodziarza Dawida Tomali. Eksportowi milerzy - Adam Kszczot i Marcin Lewandowski zakończyli kariery.
Kilkoro z naszych reprezentantów chciałoby się zrehabilitować za nieudany występ w Eugene, jak „Aniołki Matusińskiego” czyli sztafeta 4x400 metrów pań kobiet, Malwina Kopron (rzut młotem), Patryk Dobek (800 metrów), Piotr Lisek (skok o tyczce), Michał Haratyk czy Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą).

file:///C:/Users/pawwis/Downloads/10211-reprezentacja-polski-na-mistrzostwa-europy-monachium-2022%20(4).pdf