Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcje o tolerancji i antysemityzmie w powiecie sztumskim. To odpowiedź na skandal w Sejmie

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Spotkania z młodzieżą na temat tolerancji i zagrożeń płynących z antysemityzmu odbywają się z inicjatywy starosty Leszka Sarnowskiego.
Spotkania z młodzieżą na temat tolerancji i zagrożeń płynących z antysemityzmu odbywają się z inicjatywy starosty Leszka Sarnowskiego. Starostwo Powiatowe w Sztumie
Lekcje o tolerancji i antysemityzmie w szkołach powiatu sztumskiego postanowił zorganizować starosta Leszek Sarnowski. To reakcja na zachowanie posła i znanego satyryka.

Skandal w Sejmie i szokujące słowa satyryka. Co o tym sądzi młodzież?

Przypomnijmy, w pierwszej połowie grudnia ub.r. Grzegorz Braun, poseł Konfederacji, zakłócił odbywający się w holu głównym Sejmu RP obrządek związany z Chanuką, czyli żydowskim Świętem Światła. Rzucił się z gaśnicą proszkową i na chanukiję, gasząc świece.

Z kolei 1 stycznia br. w TV Republika Jan Pietrzak podczas rozmowy o relokacji imigrantów w ramach mechanizmów Unii Europejskiej stwierdził: „Mam okrutny żart z tymi migrantami, ale oni [Niemcy] liczą na to, że Polacy są przygotowani, bo mamy baraki. Mamy baraki dla imigrantów: w Auschwitz, w Majdanku, w Treblince, w Stutthofie. Mamy dużo baraków zbudowanych przez Niemców i tam będziemy zatrzymywać tych imigrantów wpychanych nam przez Niemców”. Znany satyryk tłumaczył później w rozmowie z portalem Gazeta.pl, że to nie są jego słowa, tylko Niemców. Zapewniał, że „Przeczytałem to gdzieś, że są takie plany, że będą obozy dla tych migrantów, których trzeba przysłać do Polski. To był mój stosunek do tej informacji”.

Po tych incydentach Leszek Sarnowski, starosta sztumski, postanowił zorganizować dla młodzieży w placówkach oświatowych prowadzonych przez samorząd powiatu cykl spotkań na temat tolerancji i antysemityzmu.

- Jako obywatel jestem oburzony, a nawet wściekły tym, co się dzieje w przestrzeni publicznej. Nie ma mojej zgody na mowę nienawiści, kogokolwiek by ona dotyczyła. Zdecydowałem się zorganizować lekcje obywatelskie we wszystkich szkołach, dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Sztumie. Chciałbym uczulić młodzież na zachowania antysemickie. Pokazać im, skąd się biorą stereotypy o innych ludziach, że żart też może być mową nienawiści i że widząc zło i niesprawiedliwość, nie można przejść obok nich obojętnie - wyjaśnia Leszek Sarnowski.

Posprzątają cmentarz żydowski w Dzierzgoniu

Pierwsza lekcja odbyła się w Zespole Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu. Starosta przyniósł na spotkanie chanukiję. Opowiedział też o wielowiekowej historii Żydów w Polsce, ale też w powiecie sztumskim. Jedno ze świadectw ich obecności znajduje się właśnie w Dzierzgoniu - dawny cmentarz żydowski. Włodarz zaprosił młodzież do uporządkowania pozostałości nekropolii, gdy oczywiście aura będzie odpowiednia.

- Cmentarz żydowski to nasze wspólne dziedzictwo kulturowe i jeśli chcemy, by nasze groby szanowane były, gdziekolwiek się znajdują, to musimy zadbać też o innych - mówił do uczniów Leszek Sarnowski, z wykształcenia historyk.

W najbliższych dniach spotkania odbędą się też w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Barlewiczkach i Zespole Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie.

CZYTAJ TAKŻE: Archiwa państwowe w Gdańsku i Malborku zostaną połączone. Co dalej z instytucją działającą od ponad 70 lat w zamkowych murach?

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki