Lekcja historii Video Studio Gdańsk. Powstaje film "Od Solidarności do samorządności"

Henryk Tronowicz
Film realizowany jest przede wszystkim z myślą o młodzieży. Jego główną intencją ma być promowanie idei samorządności lokalnej jako narzędzia kształtującego tożsamość obywatelską.

W Video Studio Gdańsk powstaje półgodzinny film dokumentalny "Od Solidarności do samorządności" (tytuł roboczy). Twórcą projektu, który nawiązuje do nagrywanych w roku ubiegłym przez uczniów gdyńskich liceów notacji historycznych w programie Patriotyzm Jutra, jest Ewa Górska. Powstający film realizowany jest przede wszystkim z myślą o młodzieży. Jego główną intencją ma być promowanie idei samorządności lokalnej jako narzędzia kształtującego tożsamość obywatelską.

W filmie wykorzystane zostaną nagrania archiwalne z wypowiedziami osób, które od Sierpnia 1980 roku forsowały wizję samorządności jako istotę przemian ustrojowych w Polsce. Pojawią się zdjęcia z I zjazdu Solidarności w Gdańsku, a także zdjęcia ilustrujące współczesne formy funkcjonowania samorządów terytorialnych.

Film jednak przede wszystkim odwoła się do praktyk samorządowych na przykładzie Gdyni.

Samorządowa autonomia Gdyni, w której 97 proc. mieszkańców uważa swoje miasto za dobre miejsce do życia (to najlepszy wynik w Polsce), będzie konfrontowana z doświadczeniami bohaterów wspomnianych dokumentów archiwalnych. Przypomniane zostaną więc na przykład bolesne doświadczenia Jana Rulewskiego, który za twarde domaganie się poprawy zaopatrzenia ludności w żywność został w roku 1981 na forum Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy dotkliwie pobity.
Program reform samorządowych, przyjęty przez NSZZ "Solidarność" dla samorządnej Rzeczpospolitej, upowszechniali tacy działacze, jak Jan Waszkiewicz, Andrzej Porawski, Krzysztof Görlich, a na poziomie gminy Małgorzata Gładysz, Krzysztof Dowgiałło, Andrzej Sygut czy Ludwika Wujec. Reformy centralne w administracji państwowej wprowadzali m.in. Jerzy Kropiwnicki i Jerzy Buzek.

Zanim film trafi do rozpowszechniania w telewizji, Video Studio Gdańsk przygotuje jego przedpremierowe pokazy w trzech miejscach. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, w Wejherowskim Centrum Kultury - Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie oraz w Centrum Kultury i Bibliotece w Gniewinie. Pokazom będą towarzyszyć debaty publiczne z udziałem młodzieży. Szczegółowy scenariusz debat zostanie rozpisany przy udziale nauczycieli historii i przedstawicieli samorządów. Zadaniem dyskusji będzie także edukacja w sztuce argumentowania, rozwijania umiejętności retorycznych i erystycznych.

Młodzież rekrutowana będzie ze szkół licealnych Gdyni, Wejherowa i Gniewina. Natomiast debaty będą przebiegać w taki sposób, że uczestnicy projekcji filmu w jednym miejscu będą mogli śledzić przebieg pozostałych debat. Także ich podsumowanie będzie polegało na łączeniu się wszystkich trzech lokalizacji. Debaty będzie można śledzić na stronach internetowych poszczególnych samorządów.

Emisję filmu w programie TVP Gdańsk zapowiedziano na listopad 2013 r.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie