Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie biologiczne astmy ciężkiej. Gdzie jest dostępne w Trójmieście?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Do niedawna leczenie każdej astmy w trakcie zaostrzeń choroby opierało się przede wszystkim na podawaniu leków steroidowych. Chorzy na astmę ciężką, wymagający wielokrotnego ich stosowania w ciągu roku, są szczególnie narażeni na konsekwencje działań niepożądanych sterydów doustnych
Do niedawna leczenie każdej astmy w trakcie zaostrzeń choroby opierało się przede wszystkim na podawaniu leków steroidowych. Chorzy na astmę ciężką, wymagający wielokrotnego ich stosowania w ciągu roku, są szczególnie narażeni na konsekwencje działań niepożądanych sterydów doustnych 123rf
Ubiegłoroczne zmiany na liście leków refundowanych znacznie poprawiły dostępność leczenia chorych na astmę ciężką. Pacjenci mają możliwość skorzystania z nowoczesnego leczenia.

Astma ciężka to rodzaj astmy, którą bardzo trudno się kontroluje ze względu na oporność na powszechne techniki leczenia. Nie jest to częsta postać schorzenia, jednak w naszym kraju może się z nią borykać nawet 15 tys. pacjentów. Ostatnie zmiany na liście leków refundowanych znacznie poprawiły dostępność leczenia.

- Do niedawna leczenie każdej astmy w trakcie zaostrzeń choroby opierało się przede wszystkim na podawaniu leków steroidowych. Chorzy na astmę ciężką, wymagający wielokrotnego ich stosowania w ciągu roku, są szczególnie narażeni na konsekwencje działań niepożądanych sterydów doustnych - mówidr Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. - Od kilku lat dla pacjentów z astmą ciężką dostępne jest leczenie biologiczne, które nie tylko łagodzi skutki choroby, lecz także ma za zadanie zlikwidować przyczynę powstawania dolegliwości. Ministerstwo Zdrowia refundowało dotychczas dwie terapie biologiczne, a od 1 listopada 2019 r. polscy lekarze mogą także korzystać z nowej substancji – benralizumabu.

Specjaliści podkreślają, że ważnym aspektem jest w tym wypadku leczenie przyczynowe, a nie objawowe. To jednak przede wszystkim alternatywa dla chorych, u których sklasyfikowano konkretny podtyp choroby, a wysokie dawki sterydów są nieskuteczne.

Gdzie na Pomorzu?

Jak informuje Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, leczenie wspomnianym preparatem jest stosowane w ramach programu lekowego, którego realizację umożliwia 50 placówek medycznych w Polsce. W Trójmieście astma ciężka jest leczona w kilku ośrodkach. Poniżej lista:

  • Szpital Dziecięcy Polanki
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne
  • Gdyńskie Szpitale Pomorskie

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki