Lechia Gdańsk efektownie wygrała w Turcji. Biało-zieloni odprawili Greuther Fürth z bagażem trzech goli

Lechia Gdańsk gra dziś pierwszy sparing w Turcji. Rywalem biało-zielonych jest drugoligowy zespół niemiecki Greuther Fürth. Na życzenie rywali sparing jest zamknięty, bowiem to ostatnia gra kontrolna dla nich przed wznawiającą rywalizację za tydzień 2 Bundesligą. Zapraszamy na relację tekstową z tego meczu. Lechia wygrała z Greuther Fürth 3:0.

Piłkarze Lechii udanie rozpoczęli zgrupowanie w Turcji, bo od wygranej z Greuther Fürth 3:0. W kadrze biało-zielonych znalazło się 28 zawodników, ale dwóch trenuje indywidualnie. To Michał Nalepa i Jarosław Kubicki. Kubicki wciąż dochodzi do pełni formy po zabiegu, a Nalepa już lada moment zacznie trenować z całym zespołem.

Biało-zieloni pierwszy zimowy sparing rozegrali w Gdańsku, jeszcze przed wylotem na zgrupowanie do Belek, w którym przegra z Chojniczanką 2:3. Były jednak w tamtym spotkaniu momenty dobrej gry biało-zielonych. Podopieczni trenera Piotra Stokowca z bardzo dobrej strony zaprezentowali się za to w pierwszej grze kontrolnej w Turcji. Greuther Fürth to ósma drużyna 2 Bundesligi i na innym etapie przygotowań, bo już za tydzień wznawia grę w lidze. Dlatego też na prośbę drużyny niemieckiej sparing był zamknięty.

Lechia w przekroju całego meczu zaprezentowała się bardzo dobrze. Dobrze zagrali na środku obrony Mario Maloca i Kristers Tobers. Biało-zieloni szybko strzelili dwie bramki. Najpierw trafił Lukas Haraslin, który zakończył indywidualną akcję, a potem do siatki trafił Flavio Paixao po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Filipa Mladenovicia. Paixao strzelił drugiego gola w zimowych sparingach, a Haraslin dorzucił bramkę do asysty ze spotkania z Chojniczanką. W drugiej połowie w zespole biało-zielonych zagrała głównie młodzież, którą wspierali bardziej doświadczeni Maciej Gajos i wciąż młody Jaroslav Mihalik, a w bramce został Dusan Kuciak. Biało-zieloni poradzili sobie i w tym składzie, a trzeciego gola strzelił Maciej Gajos, który wykorzystał rzut karny podyktowany za faul na Rafale Kobryniu.

I jeszcze trochę wieści transferowych. Pewne jest, że po sezonie z Lechii odejdzie Adam Chrzanowski, który podpisał kontrakt z włoskim klubem Pordenone ważny od 1 lipca. Nie poleciał z biało-zielonymi do Turcji, a wiosnę ma spędzić na wypożyczeniu w Miedzi Legnica. Z kolei biało-zieloni zainteresowali się 19-letnim lewym obrońcą Bartłomiejem Wdowikiem z Odry Opole. Było już sondowanie możliwości transferu, ale tym zawodnikiem interesują się również Jagiellonia Białystok, Pogoń Szczecin i Raków Częstochowa.

Już we wtorek Lechia zagra kolejny sparing, a rywalem będzie Rubin Kazań, 13 zespół rosyjskiej ekstraklasy. Początek spotkania o godzinie 15 czasu polskiego.

Lechia Gdańsk - Greuther Fürth 3:0 (2:0)

Bramki: 1:0 Lukas Haraslin (7), 2:0 Flavio Paixao (11), 3:0 Maciej Gajos (59-karny)

Lechia: (I połowa) Kuciak - Fila, Tobers, Maloca, Mladenović - Łukasik, Makowski, Lipski - Haraslin, Paixao, Udovicić. (II połowa) Kuciak - Żuk, Dymerski, Kobryń, Conrado - Wszołek - Mihalik, Urbański (70 Kałuziński), Gajos, Egy - Sezonienko (75 Rugowski)

90 min. - koniec meczu. Lechia wygrała z Greuther Fürth 3:0

83 min. - dwie szanse dla Greuther Fürth, ale wyśmienicie w bramce spisał się Kuciak

75 min. - kolejny młody zawodnik dostaje szansę. Zmiana w Lechii: Rugowski za Sezonienkę

75 min. - z rzutu wolnego strzelał Gajos, ale bramkarz rywali nie dał się zaskoczyć

70 min. - zmiana w Lechii: za Urbańskiego wchodzi Kałuziński. Ta zmiana była wcześniej zaplanowana

67 min. - Lechia prezentuje się dobrze i pewnie prowadzi, chociaż w drugiej połowie gra głównie młodzieżą

66 min. - strzał Conrado, ale piłka wyszła na rzut rożny

59 min. - Rafał Kobryń faulowany w polu karnym. Sędzia, po analizie z asystentem, dyktuje rzut karny dla Lechii! Maciej Gajos, który w drugiej połowie jest kapitanem biało-zielonych, wykorzystał rzut karny. Lechia - Greuther Fürth 3:0!

53 min. - drużyna niemiecka w ataku, ale bardzo dobrze interweniował Dusan Kuciak

46 min. - początek drugiej połowy

Jeszcze korekta, bowiem drugiego gola dla Lechii strzelił po rogu nie Maloca, a Flavio Paixao

45 min. - koniec pierwszej połowy. Lechia grała mądrze i zasłużenie prowadzi. Lechia - Greuther Fürth 2:0

38 min. - Tobers może sprawdzić się w Lechii. Młody Łotysz dobrze współpracuje z Malocą i biało-zieloni wciąż grają na zero z tyłu z zespołem z 2 Bundesligi

29 min. - kontra Lechii, którą Haraslin zakończył strzałem głową w środek bramki

25 min. - kolejna okazja dla zespołu niemieckiego, ale skutecznie interweniował Kristers Tobers

21 min. - szansa dla zespołu Greuther Fürth, ale po strzale z piątego metra piłka przeleciała nad poprzeczką bramki biało-zielonych

15 min. - piłkarze Lechii grają rozsądnie w środku pola i rywale nie mogą przedostać się pod bramkę strzeżoną przez Dusana Kuciaka

11 min. - bardzo skuteczny początek Lechii! Z rzutu rożnego dośrodkował Filip Mladenović, a celnym strzałem popisał się Mario Maloca, który do biało-zielonych wrócił właśnie z Greuther Fürth. Korekta, bowiem gola strzelił nie Maloca, a Flavio Paixao. Lechia - Greuther Fürth 2:0!

7 min. - bardzo dobra indywidualna akcja Lukasa Haraslina, który strzela gola! Lechia - Greuther Fürth 1:0

1 min. - początek meczu. Było zamieszanie ze strojami drużyny niemieckiej, ale po kilku minutach opóźnienie mecz się już rozpoczął

Biało-zieloni od soboty są na zgrupowaniu w Turcji, które potrwa do końca miesiąca. Podopieczni trenera Stokowca mają zaplanowanych pięć meczów sparingowych. Kolejno zmierzą się z niemieckim Greuther Fürth (20 stycznia, godz. 14 czasu polskiego), z Rubinem Kazań (21 stycznia, godz. 15 czasu polskiego), z Beroe Stara Zagora (24 stycznia, godz. 15 czasu polskiego), z Dynamem Moskwa (28 stycznia, godz. 15.30 czasu polskiego) oraz z czeskim zespołem FC Slovacko (31 stycznia, godzina do ustalenia). Rundę wiosenną Lechia rozpocznie 7 lutego (godz. 20.30) wyjazdowym meczem ze Śląskiem Wrocław, a tydzień później rozegra pierwszy ligowy mecz w Gdańsku, z Piastem Gliwice.