Lechia - Arka. Nadchodzą słynne derby!

Tomasz Bołt
Piłkarze Arki zagwarantowali sobie we wtorek awans do piłkarskiej ekstraklasy. Tym samym w przyszłym sezonie wracają wielkie derby Trójmiasta - Lechia Gdańsk - Arka Gdynia.

Po raz ostatni oba zespoły spotkały się w ekstraklasie w sezonie 2010/2011. Mecz ten miał iście dramatyczny przebieg. Do 88. minuty żółto-niebiescy prowadzili w tym meczu 2:0 po bramkach Emila Nolla i Tadasa Labukasa. Wydawało się, że już nic gdynianom nie może odebrać zwycięstwa w tej batalii. Tymczasem biało-zieloni, po trafieniach Pawła Nowaka i Luki Vucko, doprowadzili do remisu. Niedługo po tym Arka spadła do I ligi, a teraz, po pięciu latach przerwy, wraca do elity!

- Nie myślę o ewentualnych derbach z Lechią. Stąpam mocno po ziemi - mówił niedawno Grzegorz Niciński, trener Arki Gdynia.

Ale derbowe mecze zawsze są pożądane przez kibiców. Jeżeli chodzi o pojedynki Lechii z Arką, to na tym polu jest pewien spór co ich ich liczby. Jednego faktu podważyć jednak nie można - liczby pojedynków derbowych w ekstraklasie. Na tym szczeblu rozgrywek drużyny spotkały się ze sobą sześć razy. Lechia wygrała pięć z tych spotkań, a w jednym padł remis. Jak będzie w kolejnym sezonie? Emocji na pewno nie zabraknie!

Póki co, w Gdyni mogą świętować, zarówno piłkarze, sztab szkoleniowy jak i oczywiście kibice.

- Pokora i ciężka praca przyniosła mnie, sztabowi i drużynie sukces. Pokazaliśmy, że można awansować, mimo że jesienią mieliśmy słabsze momenty. Nasza praca się opłaciła - cieszy się trener Niciński.