Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laury za troskę o ludzi. Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku rozstrzygnął konkursy (ZDJĘCIA)

Kazimierz Netka
W czwartek nagrodzono laureatów konkursów organizowanych przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku. Statuetki przyznano w konkursach: XIX edycji "Pracodawca - Organizator Pracy Bezpiecznej","Buduj Bezpiecznie", "Najaktywniejszy Społeczny Inspektor Pracy", "Najaktywniejszy Pracownik Służby BHP". Dyplomy przyznano uczestnikom programów prewencyjnych: "Zdobądź Dyplom Państwowej Inspekcji Pracy" oraz "Promocja Standardów BHP".

- Ciągle jeszcze zbyt wielu ludzi nie wraca z pracy do domów - mówi Mieczysław Szczepański, okręgowy inspektor pracy w Gdańsku. - Zbyt wielu zostaje poszkodowanych w wypadkach. Z przestrzeganiem przepisów dotyczących bezpieczeństwa w zakładach bywa tak jak z łańcuchem. Wystarczy, że jakieś ogniwo w tym systemie jest słabe, to łańcuch się rwie. Dlatego, na pochwały, nagrody zasługują wszyscy, którzy swą działalnością przyczyniają się do poprawy warunków zatrudnienia, usuwania zagrożeń, uświadamianie zatrudnionych, organizują im szkolenia.

Pomorskie może pochwalić się sukcesami w tym zakresie. Dowodem tego może być budowa dużego stadionu na mistrzostwa EURO 2012. To przedsięwzięcie było realizowane w taki sposób, że nie zdarzył się tam żaden znaczniejszy wypadek. To nie koniec. Takich bezpiecznych inwestycji, zakładów małych i dużych, w których zatrudnieni czuć się mogą bezpiecznie, jest wiele.

W czwartek nagrodzono najlepszych. - Wyłonieni oni zostali w kilku konkursach - informował, podczas uroczystości w Dworze Artusa w Gdańsku, nadinspektor Henryk Batarowski z Okręgowego Inspektoratu Pracy.

  • W Konkursie "Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej" - XIX edycja, w kategorii pracodawców zatrudniających do 50 pracowników, I miejsce zdobyło Krokowskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Żarnowcu, a II miejsce - Zakład Mechaniczny "KRYSTIAN" Krystian Wycinka w Gniewie.
  • W kategorii pracodawców zatrudniających od 51 do 250 pracowników, I miejsce przypadło HYDRO-NAVAL Adkonis, Michałek, Sobków Spółka Jawna w Słupsku, II miejsce - Przedsiębiorstwu Usługowo-Handlowemu AUTO-MOBIL w Wejherowie, a III - STUDIO55 z miejscowości Ględowo.
  • W kategorii pracodawców zatrudniających powyżej 250 pracowników I miejsce zdobył DCT Gdańsk.
  • W konkursie "Buduj bezpiecznie" Okręgowa Komisja Konkursowa przyznała I miejsce (ex aequo) następującym firmom: Polimex-Mostostal - budowa "Europejskie Centrum Solidarności" w Gdańsku; Obrascon Huarte Lain Oddział w Polsce - budowa Trasy Słowackiego, zadanie IV - węzeł Marynarki Polskiej - węzeł Ku Ujściu w Gdańsku. II miejsce przypadło ERBUD - za budowę Zespołu Zabudowy Wielorodzinnej "ALFA PARK" w Gdańsku.
  • W konkursie "Najaktywniejszy Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy" I miejsce zajął Robert Kordek, Mostostal Pomorze w Gdańsku; III miejsce - Henryk Dampc, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni.
  • W konkursie "Najaktywniejszy Pracownik Służby BHP" na I miejscu (ex aequo) znaleźli się: Lidia Matusik, Spółdzielnia Mleczarska Polmlek-Maćkowy w Gdańsku oraz Dariusz Dąbrowski, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM Oddział w Gdańsku. II miejsce zdobył Janusz Ożarków - Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Gdańsku.

Jak można osiągać sukcesy w ochronie zatrudnionych przed wypadkami? - zapytaliśmy laureatów konkursów.

- Nie jest to łatwe, ale gdy się pracowników odpowiednio wyszkoli, da się im wsparcie, to efekty są - mówiła Dominika Ćwirko, kierownik ds. bezpieczeństwa w DCT w Gdańsku (Deepwater Container Terminal). - Nasza specyfika to praca z ciężkim sprzętem, taki jak suwnice, ciągniki, wózki różnego typu. Pracownicy muszą też pójść na statek, więc praca w naszym przedsiębiorstwie jest bardzo zróżnicowana.

DCT zatrudnia około 480 pracowników i ciągle przyjmujey nowych, średnio około 100 osób rocznie. Dla wielu z nich jest to pierwsza praca.

- Na początek kierujemy ich na łatwiejsze do obsługi stanowiska, by mogli zapoznać się z zakładem, portem - mówiła Dominika Ćwirko. - Organizujemy też szkolenia na operatorów. Po tych kursach, wewnętrznych, gdy pracownik już jest dobrze przygotowany, może zdawać egzamin państwowy.

- Współpracujemy z pracodawcą, bo jego decyzje są bardzo ważne dla bezpieczeństwa zatrudnionych, zwłaszcza przedsięwzięcia inwestycyjne - mówi Lidia Matusik, specjalista ds. bhp w Spółdzielni Mleczarskiej Polmlek - Maćkowy w Gdańsku. - One podnoszą standardy bezpieczeństwa. Nowo przyjęci pierwszy kontakt w naszym zakładzie mają ze służbami bhp. Uczulani są na specyfikę naszego przedsiębiorstwa. Mówimy im, jakie mogą wystąpić zagrożenia, jakie są zabezpieczenia. Dopóki nowo zatrudniony nie zda egzaminów, nie jest dopuszczany do produkcji.

Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki