Laury dla Pomorza

  Laury dla Pomorza

  Maria Sowisło

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Polska w świecie, a Pomorskie w Polsce odnoszą niezwykłe sukcesy architektoniczne. Nasz kraj zrobił furorę swoim pawilonem na zakończonej wczoraj w hiszpańskiej Saragossie Międzynarodowej Wystawie Expo 2008, odbywającej się pod hasłem "Woda a zrównoważony rozwój".
  Wystąpiliśmy tam pod hasłem "Create and Care", czyli "twórz i troszcz się" (o bogactwo przyrodnicze). Nie zabrakło też akcentu morskiego, bo pokazaliśmy m.in., że potrafimy budować nowoczesne jachty.

  W ubiegłym tygodniu, gdy w Hiszpanii Polską i naszym morzem zachwycali się goście Expo, w Warszawie wręczano ogólnopolskie nagrody za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną. Pomorzanie zwyciężyli we wszystkich dyscyplinach tego konkursu, organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich.

  W kategorii "Przestrzeń Zielona" zwyciężył Gdańsk, uzyskując nagrodę za Park Nadmorski im. Prezydenta R. Reagana.
  Wyróżnienie uzyskał Słupsk za kompleks plantów miejskich. Jury stwierdziło też, że najlepsza w Polsce "Zrewitalizowana Przestrzeń Publiczna" również jest w Pomorskiem, przyznając I miejsce w tej kategorii Chojnicom za stworzenie nowego wizerunku Starego Miasta.

  Czersk zaś okazał się bezkonkurencyjny w kategorii "Nowo Wykreowana Przestrzeń Publiczna". Odebrał pierwszą nagrodę za plac Józefa Ostrowskiego.
  Na konkurs wpłynęło 27 zgłoszeń, z czego jury I etapu nominowało do nagrody 16. W tej grupie znalazły się też nekropolia miejska w Słupsku, plac Papieski w Tczewie oraz trakt ul. Marynarki Polskiej i Niskiej Promenady w Ustce. Celem tej rywalizacji było propagowanie idei tworzenia miejsc integracji lokalnej społeczności, decydującej zarazem o istocie i tożsamości miast.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo