Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lasy Piaśnickie z lotu ptaka [WIDEO]

Redakcja
Lasy Piaśnickie z lotu ptaka [WIDEO]
Lasy Piaśnickie z lotu ptaka [WIDEO]
Lasy Piaśnickie, miejsce hitlerowskiej zbrodni, można obejrzeć z lotu ptaka. Wejherowskie Muzeum Piaśnickie przygotowało dwuminutowy filmik, który przedstawia niezwykłe ujęcia. [video:http://get.x-link.pl/2090ae60-04e1-1687-b924-12a25149e201,9f9d95b2-766a-08eb-bf5d-3f16398dd067,embed.html width:640 height:360 align:center]

- Wiedza o Piaśnicy w Polsce mówiąc brutalnie jest żadna. Posiadamy ją my wejherowianie, bo mieszkamy w pobliżu. Często zdarza się, że w Gdyni i Gdańsku na ten temat niewiele wiedzą, a co dopiero mieszkańcy centralnej czy południowej Polski. W związku z tym przed nami multum pracy. W naszej koncepcji, którą budujemy z moimi pracownikami, muzeum jako instytucja ma być „żywym pomnikiem” pamięci ofiar hitlerowskiej zbrodni. Misją muzeum będzie upowszechnianie wiedzy w Polsce, ale i za granicą o Piaśnicy jako jednym z pierwszych miejsc zbiorowego ludobójstwa popełnionego przez niemieckich zbrodniarzy w okresie II wojny światowej - mówiła w czerwcu 2016 roku w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Teresa Patsidis, dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie.

Przypomnijmy, że w Lasach Piaśnickich na początku drugiej wojny światowej hitlerowcy rozstrzelali kilkanaście tysięcy osób, przedstawicieli polskiej inteligencji, jak również osoby narodowości polskiej, czeskiej i niemieckiej przywiezione z głębi III Rzeszy. Jedną z instytucji, która stara się, aby pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach przetrwała i żeby świadomość społeczeństwa o tym miejscu była coraz większa jest właśnie wejherowskie Muzeum Piaśnickie.

Niedawno pracownicy muzeum stworzyli film przedstawiający Lasy Piaśnickie z lotu ptaka.

- Dwuminutowy film zawiera niezwykłe ujęcia z lotu ptaka wykonane za pomocą drona. Obraz uzupełnia muzyka Fryderyka Chopina i jego Nokturn cis-moll nr 20 - zachęca muzeum.

- Obszar leśny wyznaczony przez niemieckich nazistów na miejsce straceń obejmuje ok. 250 hektarów - czytamy na stronie internetowej Muzeum Piaśnickiego. - Teren położony w Puszczy Darżlubskiej został wybrany zgodnie z wytycznymi Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy w Berlinie (RSHA, Reichssicherheitshauptamt). Miało być to miejsce oddalone od siedlisk ludzkich, a jednocześnie położone w niedalekiej odległości od głównych więzień i aresztów. Lasy Piaśnickie stały się w 1939 roku jednym z pierwszych miejsc masowych egzekucji podczas II wojny światowej.

- Turyści odwiedzający dziś Piaśnicę potwierdzają niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Zrealizowany film ma być zachętą do odwiedzenia terenów leśnych nazywanych na Pomorzu "Kaszubską Golgotą" - zachęca dyrektor Teresa Patsidis.

 

Czytaj więcej na: wejherowo.naszemiasto.pl

 

Tomasz Smuga

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki