Kulturalne Trójmiasto: Narracje, spektakle, koncerty, wystawy, spotkania [15-23.11.2019]

(szal)
Dzisiaj i jutro rozpoczynają się Narracje na gdańskich Siedlcach. W Teatrze Wybrzeże w ten weekend kończy się tegoroczna edycja Wybrzeże Sztuki, Teatr Gdynia Główna zawiada prapremierę spektaklu „Zuchwała historia z zakurzonej półki", w BOTO kolejny spektakl w ramach Sopockich Konsekwencji Teatralnej, zaś w Operze Bałtyckiej w ten weekend "Giselle". A przecież to nie wszystko: na widzów czekają koncerty, wystawy, spotkania. Zapraszamy do przeglądu.

Otwórz się na sztukę w kolejnej dzielnicy Gdańska

15 i 16 listopada na gdańskie Siedlce zawita 11. edycja Festiwalu Narracje. Jak co roku trasę wyznaczaną projektami artystycznymi i działaniami w przestrzeni miejskiej zakończy Klub Festiwalowy, tym razem usytuowany w Forcie Góry Gradowej. Klub działa w godzinach 17.00-1.00. Program muzyczny zaczyna się o 20.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.

Muzyczne Narracje, piątek [15.11.2019]
Przygotowany na wieczór muzyczny program zapowiada się ciekawie. 15 listopada o 20.00 zagra zespół Pokusa (skład: Natan Kryszk, Tymon Bryndal, Teodor Olter). O 21.00 wystąpi Rebeka, duet tworzony przez Iwonę Skwarek i Bartosza Szczęsnego), a o 22.00 z setem DJ-skim - Miss Jeziersky.

Muzyczne Narracje, sobota [16.11.2019]
Dzień później, 16 listopada o 20.00 wystąpią Crew-KruLove (Joanna Duda, KalaFonia) - jak można o nich przeczytać - to czysta transmisja audytywnej miłości prosto w stęsknione bitów serca. O 21.00 wystąpi Bartuś 419 - raper, muzyk, per-former i artysta wizualny, a o 21.00 DJ Gray Mand()rla (Sergey Shabohin), prezentujący set DJ-ski „Darkness for Shine”.

Tutaj znajdziesz szczegółowy program Narracji 2019

Trasa Festiwalu Narracje rozpięta jest w tym roku między ulicami Malczewskiego, Tarasy, Ojcowską, Wyczółkowskiego i kończy się w Klubie Festiwalowym w Forcie Góry Gradowej (wąwóz w parku pomiędzy ulicami Nowe Ogrody, Powstańców Warszawskich i Gen. Henryka Dąbrowskiego). Przejście wszystkich 24 punktów z instalacjami artystycznymi zajmuje około dwóch godzin. Wycieczki z przewodnikami po trasie festiwalu startują co 20 minut od 17.20 do 21.40 spod Punktu Informacyjnego znajdującego się w drewnianym domku przy ul. Kartuskiej 11. Dostępne są tam również ulotki z mapką pomagającą w odnalezieniu lokalizacji instalacji.
Oprowadzanie kuratorskie rozpocznie się zarówno 15, jak i 16 listopada o 17.00. Każdego dnia przewodniczki i przewodnicy oprowadzą także w języku ukraińskim (18.30), angielskim (19.30) oraz rosyjskim (20.30).

Kończy się tegoroczna edycja Wybrzeża Sztuki

XI edycję Wybrzeża Sztuki - corocznego przeglądu tego, co najbardziej wyczekiwane w polskim teatrze zakończy premiera sezonu „Capri - Wyspa Uciekinierów” Krystiana Lupy z Teatru Powszechnego w Warszawie.
Twórcy spektaklu przyglądają się przemianom Europy. W epickiej opowieści narodziny faszyzmu i wojna stają się odniesieniem dla współczesnych lęków. Lupa akcję umieszcza na Capri, wyspie, na którą uciekali marzyciele, władcy i rewolucjoniści. Tajemnicza, utopijna przestrzeń łączy artystów, żołnierzy i wykluczonych poza margines .
15 i 16.11,18.00, Duża Scena, 60-150 zł, pół godziny przed spektaklem - 40 zł

Sopockie Konsekwencje Teatralne

W Teatrze BOTO można oglądać przedstawienia w ramach III Sopockich Konsekwencji Teatralnych - najdłuższego festiwalu teatralnego w Trójmieście. Idea, która przyświeca przeglądowi, to zaproszenie najciekawszych spektakli małoobsadowych z całej Polski. Ich wspólnym mianownikiem jest minimalna scenografia i maksymalnie trójka aktorów. Tematyka, rodzaj i forma są dowolne. Kilka prezentacji już za nami, ale na widzów wciąż czekają ciekawe przedstawienia: 17 listopada o 19.00 Scena Poczekalnia wystawi „Listy do Michaliny”; 24 listopada o 19.00 Stowarzyszenie Teatralne Badów wystąpi z „Siódemką” oraz 1 grudnia, 19.00 Aleksandra Skorupa pokaże spektakl "Wienia".
Teatr BOTO, Bohaterów Monte Cassino 54B, Sopot, bilety 20-25 zł

Chóry w Ratuszu

17 listopada w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Chóry w Ratuszu”, organizowany przez Oddział Gdański Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Wystąpią dwa chóry: najpierw o 14.00 Chór Cantores Minores Gedanens, Gdańsk Morena pod dyrekcją Ewy Mazur z koncertem „Całym sercem śpiewaj”. Zespół powstał w 1981 roku jako chór parafii pw. „Bożego Ciała” w Gdańsku. Założycielem i pier-wszym dyrygentem chóru był śp. profesor Joachim Gudel, od 2002 r. jest Ewa Mazur. W 2017 r. chór został członkiem Oddziału Gdańskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
O 16.00 wystąpi z kolei Katolickie Stowarzyszenie Śpiewacze i Muzyczne im. Księdza Profesora Józefa Orszulika w Gdańsku Osowej, pod batutą dyrygent - Magdaleny Nanowskiej z koncertem niepodległościowym. Ten chór z kolei jest członkiem Gdańskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr od 2006 r.
17.11,14.00, 16.00, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46, Gdańsk, wstęp wolny

Aparaty fotograficzne w Hewelianum

Do 17 listopada w Hewelianum (ul. Gradowa 6, Gdańsk) dbędzie się wystawa polskich przed- i powojennych aparatów, obiektywów, powiększalników i lamp błyskowych. Będzie można zobaczyć coś, co według wielu nie było już do zobaczenia, tj. aparat Widok. Przed II wojną światową w prototypowej serii powstało ok. 100 takich aparatów, a wyprodukowano je w zakładzie Kamera Polska. Wydawało się, że nie przetrwał żaden. Okazało się jednak, że jeden egzemplarz uratowano dzięki staraniom rodziny właściciela tego przedwojennego zakładu, czyli Pawła Sobkowskiego. To tam powstawały popularne w latach 30. aparaty Filma, tam pracowano nad konstrukcjami, które miały podbić rynek, czyli właśnie Widokiem czy Ostrowidem. Eksponaty pochodzą z kolekcji Grzegorza Mehringa, Anny Bednarek i Państwa Mazurów.

Teatr Gdynia Główna zaprasza

16 i 17 listopada Teatr Gdynia Główna zaprasza na prapremierę spektaklu „Zuchwała historia z zakurzonej półki” w reżyserii Grzegorza Kujawińskiego. W Krainie Poczytności, czyli w świecie zamieszkanym przez książki, drgają kartki i trzęsą się ze strachu grzbiety. Bezlitosny i zyskujący popularność Tyran nawołuje do zniszczenia wszystkich dzieł o dobrym zakończeniu. Czy ktoś zdoła mu się przeciwstawić i przywrócić ład w krainie słowa? Na czele książkowego ruchu oporu stanie Dziewczynka/ Książka, samotne dzieło, które nie pamięta swoich rodziców i pozbawione jest tytułu i zakończenia.
W poszukiwaniu swojego finału odwiedzi Dom Spokojnej Starości dla Książek, poprosi o radę Encyklopedię i nawiąże kontakt z Bojownikami. Spektakl to nowa sztuka dla dzieci i dorosłych od twórców „Dzielnego kapitana Ahaba” oraz aktorsko - lalkowy spektakl mówiący o odpowiedzialności, zachęcający do samodzielnego myślenia oraz kwestionowania narzuconych zasad.
Zagrają w nim: Małgorzata Polakowska, Jakub Grzybek, Dorian Zypper, Oliwer Zypper, lalki: Kinga Tomaszewska-Smolarczuk i Marta Ubysz; scenariusz i reżyseria: Grzegorz Kujawiński; scenografia: Bartosz Dobrowolski i Grzegorz Kujawiński.
16.11, 17.00, 17.11, 12.00, Teatr Gdynia Główna, plac Konstytucji 1, Gdynia, Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1), bilety: 25 zł. Rezerwacja: tel. 58 351 15 12; 600 306 634; 600 306 632

"Giselle" i "Olga" w Operze Bałtyckiej

15, 16 i 17 listopada w Operze Bałtyckiej można będzie obejrzeć balet „Giselle”. Tydzień później zobaczymy spektakl „Olga”, na którą bilety można kupić w atrakcyjnej cenie. Wystawiona po raz pierwszy w Paryżu w 1841 r. „ Giselle” inspirowana jest tradycyjnym motywem miłości silniejszej niż śmierć. Dzieło z muzyką Adol-phe’a Adama jest klasycznym baletem. „Giselle” Opery Bałtyckiej to dzieło naszych czasów. Osadzona w nadmorskiej scenerii historia ukazuje wszystkie romantyczne założenia, a realizatorzy pokazują, że są to założenia nieobce również współcześnie. Kelnerka Giselle ulega urokowi przystojnego Alberta, który nad morze przyjechał się zabawić. Kiedy jednak dziewczyna odkrywa, że chłopak jest zaręczony, w dodatku z warszawską celebrytką, czuje się oszukana i wykorzystana, w efekcie zaś topi się w morskiej toni. Kim są kaszubskie wodnice? Czy tańcem można uzyskać wybaczenie? Odpowiedzi na te i inne pytania odnaleźć można w gdańskiej realizacji „Giselle” (15.11, 19.00, 16.11, 18.00, 17.11, 17.00, 50-90 zł).

Tydzień później, 22 i 23 listopada zobaczyć można „Olgę”. W Brazylii uznawana za jedną z rewolucyjnych bohaterek, Olga Benário Prestes pozostaje słabo znana polskiemu odbiorcy. Operę opartą na biografii bojowniczki Jorge Antunes, profesor Uniwersytetu w Brazylii, pionier muzyki elektronicznej - napisał w latach 1987-1997, ale zobaczyć ją mógł dopiero w 2006 r. , kiedy w atmosferze kontrowersji wystawiono ją po raz pierwszy na scenie Theatro Municipal de São Paulo. Europejska prapremiera spektaklu, który jak dotąd był realizowany tylko w krajach Ameryki Południowej opowiada o silnej i pełnej pasji kobiecie, która poddała się ułudzie pięknych idei. Jako działaczka komunistyczna żydowskiego pochodzenia Benário poświęciła życie walce o to, w co wierzyła - wolność jednostki. Zgładzona przez nazistów stała się jednym z symboli oporu wobec totalitaryzmu. Bilety w ramach weekendu za pół ceny(22.11, 19.00, 23.11, 18.00, 30-50 zł).

Książka o kobiecie szpiegu

18 listopada, autor książki „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek” spotka się z czytelnikami w gdańskim salonie Empik w Galerii Bałtyckiej. Rozmowę z Vincentem V. Severskim poprowadzi Iwona Demska z Radia Gdańsk. Powieść Severskiego opowiada o losach Krystyny Skarbek vel Christine Granville, słynnej agentki, działającej podczas drugiej wojny światowej. Na zlecenie brytyjskiego wywiadu przybywa do Jugosławii w 1941 roku. W Belgradzie trwała wówczas zacięta walka wywiadów, ważyły się losy wojny w Grecji i najazdu Niemiec na ZSRR. To właśnie tam autor osadza akcję swojej powieści. Jaką rolę w tych wydarzeniach odgrywała piękna i ambitna Polka? Jakie cechy jej charakteru sprawiły, że na zawsze już zapisała się na kartach światowego wywiadu? Pisząc o Krystynie Skarbek, Vincent V. Severski stara się rozprawić z nieprawdziwymi opowieściami o jej życiu. Na jej biografię patrzy nie tylko oczami pisarza, ale także byłego oficera wywiadu.(opr. szal)
18.11, 18.00, Empik, Gdańsk, al. Grunwaldzka 141, wstęp wolny

Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
Iga

Ja często lubię sobie uciec w 3M do Poznania. Kocham to miasto, a pod Poznaniem jeszcze bardziej kocham galerię V.A. w Wysogostowie. Niezwykła jak dla mnie, nauczyła mnie rozumieć i kontemplować sztukę :)

Dodaj ogłoszenie