Kubuś po sepsie wraca do zdrowia

  Kubuś po sepsie wraca do zdrowia

  Łukasz Bartosiak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Trzyletni Kuba Szymański czuje się już lepiej. Tydzień temu chłopiec trafił do szpitala dziecięcego w Gdańsku z rozpoznaniem sepsy meningo-kokowej.
  Zdaniem lekarzy, był w stanie zagrożenia życia. Chłopiec wymiotował, miał drgawki i tracił siły, ale wciąż pozostawał przytomny. Lekarze po jakimś czasie zadecydowali jednak, by wprowadzić go w stan narkozy, z której wybudził się po kilkunastu godzinach.

  - Teraz jest już lepiej, o wiele lepiej. Kubuś prawie cały czas śpi, ale najważniejsze, że stan jego zdrowia znacząco się poprawił. Na 99 procent będzie mógł grać w piłkę. Udało mu się... - nie kryje wzruszenia mama trzylatka. To był pierwszy w tym roku przypadek sepsy w powiecie kwidzyńskim. Przed rokiem zdiagnozowano ją pięciokrotnie.

  - W mojej praktyce zetknąłem się z sepsą trzy albo cztery razy. W tym przypadku na ciele chłopca pojawiła się charakterystyczna wysypka, stąd moje podejrzenie sepsy meningo-kokowej - mówi lekarz pediatra Paweł Maciejewski, który rozpoznał sepsę razem ze swoją koleżanką Moniką Stachurską.

  Wcześniej inny lekarz zdiagnozował anginę. Nie jest to jednak rzadkość, bo sepsę naprawdę trudno wykryć. Często towarzyszą jej objawy, które występują również przy innych, mniej groźnych chorobach, na przykład przy grypie. A jak się przed nią chronić?
  - Jestem zwolennikiem szczepień. Nawet jeśli nie można się zaszczepić przeciw samej sepsie, to można przeciw bakteriom, które najczęściej ją wywołują - mówi Paweł Maciejewski.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo